Ebola bereikt miljoenenstad: Goma houdt hart vast 4 NIEUWE VOORZITTER EUROPESE COMMISSIE Ursula von der Leyen is de eerste vrouwelijke voorzitter van de Europese Commissie. Met een passievolle speech trok ze gisteren een meerderheid van het parlement over de streep. Het is een rare dag in Straatsburg. Nie mand weet 's ochtends nog hoe de we reld er na de stemming aan het eind van de middag uit zal zien. Hebben we dan een nieuwe baas van Europa die Von der Leyen heet, of druipt de Duitse met de staart tussen de benen af? Sinds haar nominatie, twee weken geleden, heeft ze een niet al te beste indruk achtergelaten bij de verschil lende politieke fracties. Behalve haar eigen christendemocraten wil nog niemand zijn steun geven aan VDL. Sommige fracties zijn heel helder ('Nee!'), andere willen misschien wel, maar dan moet er eerst aan flink wat voorwaarden worden voldaan. Zo niet, dan helaas. Dan is het iets over negenen en neemt Ursula von der Leyen het woord. Veertig minuten lang probeert ze het Parlement te overtuigen van haar goede bedoelingen, plannen en visie. Ze spreekt helder en vastbera den, daar is alvast iedereen het over eens. Ze richt zich op de middenpar tijen, want daar vallen de meeste stemmen te behalen. En ze komt met beloftes. Over het klimaat natuurlijk, want de kritiek was dat ze daar te vaag over was. Dus kondigt ze aan dat zij binnen honderd dagen met een plan komt, een Green Deal, dat ervoor moet zor gen dat Europa in 2050 klimaatneu traal is. En in 2030 is de uitstoot van CO2 niet met 40 procent teruggedron gen, maar met zeker 50 procent. Over vrouwen. ,,Ik ben zo trots", zegt ze, ,,dat ik hier als eerste vrouw sta." Ze belooft dat haar Commissie voor zeker de helft uit vrouwen zal be staan. Over werkgelegenheid. Ze wil een Europees minimumloon en maat regelen tegen jeugdwerkloosheid. Over migratie. ,,Er zijn 70.000 vluchtelingen verdronken in de Mid dellandse Zee. Het is onze plicht om die mensen te redden. De EU heeft humane grenzen nodig en moet vluchtelingen beschermen, maar te gelijkertijd mensensmokkel hard aan pakken." Mededogen dus, maar wel gepaard met doortastend optreden: het asielsysteem moet gemoderni seerd worden. Over democratie en de rechtstaat. Ze wil geen gemorrel meer aan de Eu ropese normen en waarden. Voor de landen die dat wel doen moet er een 'nieuw systeem' komen dat dit gedrag gaat aanpakken. Over het Spitzenkandidatensys- teem, een duidelijke handreiking aan het parlement, omdat daar veel on vrede bestaat over de manier waarop Von der Leyen is genomineerd. Zij De EU moet vluchtelingen beschermen, maar mensen smokkel hard aanpakken was geen Spitzenkandidaat, in tegen stelling tot onder anderen Manfred Weber en Frans Timmermans (allebei afgevallen). ,,Dat moet beter, het is een aanvulling voor de Europese democra tie. En let op: ik ben wat dit betreft uw natuurlijke bondgenoot." Maar uiteindelijk is een speech ook maar een speech, zoals ze zelf meteen toegeeft. Het gaat om beleid. En daar wringt het nog. Want ze kan boven staande beloftes wel doen, en nog meer zelfs, maar voor het nakomen er van is ze afhankelijk van anderen. De voorzitter van de Europese Commissie, bijvoorbeeld, wordt ge nomineerd door de Europese leiders. En enkelen daarvan, zeker niet de minsten, zijn pertinent tegen de auto matische kandidatuur van de Spitzen kandidaat die de meeste stemmen kreeg. Het 'nieuwe systeem' om dwarse landen aan te pakken, zal op veel weerstand stuiten van deze landen en hun bondgenoten. En er liggen al de nodige voorstellen om de asielproble matiek te verlichten, maar die komen niet verder dan de Europese Raad, om dat de leiders het er niet over eens kunnen worden. Von der Leyen zal Artsen zonder Grenzen (AZG) noemt de situatie 'zorgelijk'. ,,Ik hoopte dat ebola Goma niet zou be reiken, maar dan gebeurt het toch. De komende tien dagen wordt dui delijk in hoeverre er meer besmet tingen zijn", zegt coördinator Ro nald Kremer. Hij was vorige maand nog in Goma en houdt naar eigen zeggen zijn adem in. Het was voorzien. Al ruim een half jaar werkt de hulporganisatie aan een rampscenario voor als de dodelijke en zeer besmettelijke ziekte overslaat naar de metropool, waar ruim een miljoen mensen wonen. ,,Maar toch, hier schrik je van", zegt Kremer. ,,Nog veel ban ger ben je dat het niet bij één geval blijft, maar dat er actieve transmis sie ontstaat en het ongecontroleerd wordt. We weten dat het in het noorden al een jaar aan de gang is." AZG heeft nu twintig medewer kers in Goma en is bijna klaar met de bouw van een centrum. ,,Vorig jaar oktober zijn we in een aantal ziekenhuizen begonnen met infec tiepreventie en controle. Later heeft het ministerie van Gezondheid ons gevraagd te helpen bij het opzetten van hun ebolacentrum in het pro- vinciale ziekenhuis in Goma. Dat is klaar sinds februari. Daarnaast zet ten we een eigen centrum op." Een groot probleem blijft het wantrouwen van de lokale bevol king naar de hulpverleners. In de provincie Noord-Kivu zijn gezond heidscentra aangevallen. Dit jaar zijn al zeven hulpverleners ver moord. Kremer: ,,We leggen nu be ter uit wat we de bevolking kunnen brengen en we luisteren ook beter naar wat zij de afgelopen decennia hebben meegemaakt. Maar het blijft moeilijk, want er spelen poli tieke en sociale factoren die niets met hulpverlening te maken heb ben. Er zijn meer kinderen doodge gaan aan malaria, mazelen en cho lera. Dat is een verwijt wat terug komt. Waar waren jullie toen?" In Goma is AZG met invloedrijke inwoners gaan praten. ,,Als je de mensen niet mee hebt, heb je ze te gen. We hebben in de preventie onze nadruk gelegd op wijken met bevolkingsgroepen die familieban den met het noorden hebben. Zo proberen we prioriteiten te stellen." Eentje is een busstation. ,,Daar komen veel mensen aan. Verder is er veel vervoer met motortaxi's. Dat maakt ook die rijders kwetsbaar. Zij gaan mogelijke patiënten vervoe ren. Die motortaxigroep is bena derd. We hebben het met het mi nisterie uitgebreid gehad over wie wel en wie niet gevaccineerd moet worden. Het gaat verder dan de dokter en de verpleegster. Ook de bewaker voor het ebolacentrum en deze taxirijders zijn kwetsbaar." woensdag 17 juli 2019 GO dat ik hier vrouw sta Mark van Assen Straatsburg —Ursula von der Leyen In de Congolese stad Goma is één geval van ebola geconsta teerd. Onduidelijk is nog wat de gevolgen zullen zijn, maar de grote vrees is een epidemie in een miljoenenstad. Bob van Huët Rotterdam/Goma De ebola-uitbraak begon april vorig jaar en heeft nu miljoenen stad Goma bereikt. S-? S ZUD- c C. AFR. REP. SOED N OEGANDA 5 besmet KENIA TANZANIA Regio Noord-Kivy: 2489 besmet 1665 doden sinds april 2018 sa RD CONGO ANGOLA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4