Hendrik van Loon herleeft weer op de rede van Veere IN DE REGIO fü 6 »Crowdfunding hard nodig Het evenement vindt plaats van 3 tot en met 6 juni, gelijktijdig met de tweejaarlijkse Havendagen in Tho- len-stad. Volgens voorzitter Wil liam van Leeuwen van Tholen Sterk is er bewust voor gekozen de twee evenementen te combineren. ,,Tij- dens de Havendagen zijn al heel veel vrijwilligers actief. We kunnen niet een tijdje later weer een nieuw blik vrijwilligers opentrekken voor het evenement rondom de bevrij ding." In juni komen zowel mensen met oude legervoertuigen als huidige le geronderdelen naar Tholen. Op de Oesterputten in Tholen-stad wordt vier dagen lang een kampement op gezet. Alle basisscholen uit de ge meente worden uitgenodigd om daar met hun hoogste groepen een educatief kijkje te gaan nemen. Juist daarom is het volgens Van Leeuwen zo fijn dat ook defensie met mensen en materieel aanwezig is. ,,Veel kin deren zullen zich afvragen waarom we nog een leger nodig hebben. Er is toch geen oorlog meer? De men sen van het leger kunnen dat prima uitleggen.'' Tijdens het evenement '75 jaar vrijheid' maken de pakweg 70 aan wezige oude en nieuwe legervoer tuigen twee lange ritten door de ge meente Tholen. Daarbij worden alle negen kernen bezocht. Tholen Sterk heeft in elke kern een club mensen bereid gevonden om de doortocht in hun dorp op te luisteren. In Sint- Annaland is dat bijvoorbeeld de ver eniging Dorpsgemeenschap en in Scherpenisse de Oranjevereniging. Deze twee clubs zorgen er boven dien voor dat de deelnemers van de optocht een maaltijd krijgen voor geschoteld. Van Leeuwen vertelt dat alle deel nemers 'voor nop' naar Tholen ko- Het evenement vindt gelijktijdig plaats met de tweejaarlijkse Havendagen men. Maar de stichting moet wel zorgen voor onder meer maaltij den, stroom en gelegenheid om te douchen. ,,Dat gaat aardig wat kos ten'', zegt Van Leeuwen. ,,Ga maar na wat het alleen al kost om alle mensen vier dagen lang te voorzien van drie maaltijden.'' Daarom is Tholen Sterk een crowdfunding be gonnen waarmee ze 20.000 euro hoopt op te halen. Het geld is tevens bedoeld om voor de basisscholen di gitale lespakketten over de bevrij ding te maken. Doneren kan via tho- lensterk.nl/doneer. De Havendagen zelf zullen ook in het teken staan van 75 jaar bevrijding. Zo ligt er een ma rineschip in de haven en wordt de bevrijding van Tholen nagebootst. Veere Vanaf de wal kan het publiek de deelnemende schepen diverse ke ren langs zien varen. Los van de wedstrijd is er aan de wal ook van alles te doen. Zo staan er 25 markt kramen met een keur aan mari- tieme en andere Zeeuwse produc ten, wordt er paling gerookt en geeft de Westkappelse Heiploeg enkele demonstraties. Voor de kinderen zijn er oud- De Stichting Behoud Hoogaars houdt de hardzeildag voor de 26ste keer Hollandse spelletjes. Maar ze kun nen zich ook uitleven op een springkussen in de vorm van een piratenschip. Dat alles onder bege leiding van 'huisorkest' Humo reske, dat met vijftien muzikanten vanaf een boot speelt. De meeste schepen meren vrij dag af nabij de Campveerse Toren. de wedstrijd begint zaterdag om 11.30 uur. Naar verwachting zal de laatste boot rond 17.00 uur over de finishlijn varen. Zondag 21 juli wordt er van 13.00 tot 17.00 uur ge varen. Belangstellenden kunnen deze twee dagen gratis meevaren met de schepen van Stichting Be houd Hoogaars. Wetenschapper De Nederlands/Amerikaanse journalist en wetenschapper Van Loon woonde tussen 1927 en 1931 in Veere en organiseerde in 1928 de eerste hardzeildag voor Arne- muidse vissers. Hij wilde uit de saaiheid van het dagelijkse bestaan ontsnappen en 'weer eens wat le ven in den garnalenketel krijgen'. Zon, maan en sterren Excursie door Ter Hooge MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 17 juli 2019 Tholen viert uitbundig de vrijheid De Stichting Tholen Sterk wil volgend jaar flink uitpakken rondom het thema '75 jaar be vrijding'. Er komt een groot mili tair kampement bij de Oester putten en langs alle negen ker nen trekt een stoet van leger voertuigen. Om dat alles moge lijk te maken, wil de stichting 20.000 euro ophalen via crowd- funding. Rob Paardekam Tholen Op de rede van Veere strijden zaterdag 45 historische zeil schepen tegen elkaar tijdens de Hendrik Willem van Loon Hardzeildag. De Stichting Be houd Hoogaars organiseert dit jaarlijkse plat- en rondbodem- treffen voor de 26ste keer. Een zeer gevarieerd deelnemers veld neemt deel aan de wed strijd. Start en finish zijn bij de stoomsleepboot Hercules, ook wel bekend als de Ketel 1-boot. MIDDELBURG Sterrenwacht Philippus Lansbergen en het Hans Lipperheymuseum hou den gedurende de maanden juli en augus tus een expositie in het kader van de zon. Elke woensdag- en vrijdag avond is de sterren wacht geopend en kan men kennismaken met de enige Zeeuwse ster renwacht. De avonden beginnen tussen 19.00 en 20.00 uur op de markt in Middelburg waar gekeken kan wor den naar zonnevlekken en zonnevlammen. Om 20.00 uur begint het binnenprogramma met speciale aandacht voor de zon. De entreekosten bedragen 2 euro voor kinderen en 4 euro voor volwassenen. Aanmel den is niet nodig. MIDDELBURG IVN Walcheren houdt vrijdag een excursie door buitenplaats Ter Hooge aan de Koude- kerkseweg. Het kasteel dateert uit 1755 en is ge bouwd op de fundamen ten van een kasteel dat daar al in de 13e eeuw gebouwd is. Het kasteel, Ter Hooge in Middelburg. foto lex de meester bestaande uit het park- bos en de omliggende landerijen, is op vrijdag 19 juli om 19.30 open ter bezichtiging. Vanaf de parkeerplaats aan de Breeweg gaan de deel- nemers met een gids door de buitenplaats. De kosten voor IVN-leden zijn gratis en niet-leden betalen 3 euro aan de gids. Aanmelden kan ter plekke. ARNEMUIDEN Histo rische Scheepswerf, 13.00 - 17.00 uur: Ex positie en museum scheepswerf DISHOEK Toeristen kerk, 11.00-17.00 uur: Kunstexpositie HOOGELANDE Kapel van St. Maarten, 11.00-17.00 uur: Ex positie Jacqueline Geluk en Co Abra- hamse MIDDELBURG Kruit- molenlaan 125, 09.45-12.00 uur: Kof- fie-inloop; Kruitmo- len, 10.00-12.00 uur: Bowlen voor senio ren 50+; Koudekerk- seweg 139, 13.30 uur: Jeu de Boules bij CJBM; ZB, 14.00 15.30 uur: 'Neder landse liesjes zingen en begrijpen' OOSTKAPELLE Dorpskerk, 20.00 uur: Concert OOST-SOUBURG Kleiweg 15-17, 09.30 11.30 uur: Kidsclub SEROOSKERKE Het oude Brandspuithuis, 13.00-17.00 uur: Ex positie 150 jaar Rode Kruis Walcheren VEERE Schotse hui zen, 12.00 en 14.30 uur: Vaartocht over Veerse Meer VLISSINGEN ZB, 14.00-15.30 uur: Gra tis taalactivteit; Wijk centrum Bolwerk, 20.00-22.00 uur: Danshuis organiseert Internationale Dans VROUWENPOLDER Fort den Haakweg, 10.00-19.00 uur: Sei- zoensmarkt WESTKAPELLE Pol derhuis, vanaf 10.00 uur: Fietsrommel- tocht; 11.00-16.30 uur: Tuus emaekt markt ZOUTELANDE Ca- tharinakerk, 11.00 15.00 uur: Openstel ling kerk. Historische schepen passeren Veere tijdens de Van Loon Hardzeildag. foto adrie gideonse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38