Broedvogels op de zeedijk 4 WORKSHOPS ACHT WEKEN LANG Op de Cruyff Courts kunnen kinderen in Middelburg en Vlissingen kennis maken met meerdere vormen van cultuur. Jasper Logger vindt het wel leuk dat hij leert hip hopteksten te maken. De 11-jarige Middelburger was gisterochtend samen met zijn vrienden Perri Nas, Julius Schletterer en Jeremiah Puroja op het Cruyff Court in Middelburg. Daar bundelen cultuur en sport de krachten om ervoor te zorgen dat de jeugd ook kennis maakt met culturele activiteiten zoals rappen, dj-en en djembé spelen. Volgens Jasper zou hij anders toch maar thuis zitten. ,,Me een beetje vervelen." Nu hoopt hij dat hij met steun van de rappers MC Donson en Qube de beginselen van het hiphoppen kan leren. Want hij vindt hiphoppen wel heel leuk. Niet op vakantie Iets verderop zit Jodie Michielsen (12) samen met haar vriendin Roos Hof aan een tafel met allemaal glitters, knoopjes en draadjes bro ches te maken. Zij is ook blij dat het Jeugdfonds Sport en Cultuur en de Johan Cruyff Foundation sa men optrekken om kinderen de kans te geven tijdens de zomer maanden 'iets leuks te doen'. Zij gaat dit jaar niet op vakantie en vindt het dan ook leuk om samen met haar vriendin mooie en kleu rige broches te maken. Thuis knut selt ze ook vaak. Maar hier op het Cruyff Court heeft ze de keuze uit wel heel veel materiaal. ,,Hier kan ik echt mooie dingen maken." Wethouder Chris Dekker gaf gisterochtend het startsein voor de samenwerking tussen de Cruyff Foundation en Jeugdfonds Sport Cultuur. Volgens hem kunnen kinderen nu niet alleen sporten op het Cruyff Court maar ook ont dekken waar hun andere talenten liggen. Breed ontwikkelen De Vlissingse zaalvoetballers Said Bouzambou en Abdoe Said zijn ook aanwezig bij de start van het feestelijk programma en geven daarna de kinderen workshops over hun sport. Maar ze zeggen ook dat het voor kinderen belang rijk is de kans te krijgen zich breed te ontwikkelen. Said Bouzambou: ,,Het is wel een uitdaging hen zo ver te krijgen dat ze open staan voor culturele activiteiten." Babette van der Weg van het Jeugdfonds Sport Cultuur ver telt dat op veertien Nederlandse Cruyff Courts deze zomer die ver binding wordt gelegd tussen sport en cultuur. ,,Acht weken lang vin den er allerlei activiteiten plaats." In Zeeland gebeurt dat om en om op de Cruyff Courts in Middel burg en vlissingen. Er is volgens Anders zou ik toch maar thuiszitten en me een beetje vervelen haar bewust gekozen voor de sportveldjes omdat ze in wijken liggen waar een deel van de kinde ren het niet breed heeft en vaak helemaal niet op vakantie kan. Chris Dekker beaamt dat en ver telt dat kinderen van een basis school in een naburige wijk een hekel hebben aan vakantie omdat ze dan niets te doen hebben. ,,Spe- ciaal voor hen houden de leer krachten de school open zodat ze daar terecht kunnen." Rapper Qube spoort de aanwe zige kinderen ook aan om zo crea tief mogelijk te zijn. Hij vertelt hen dat hiphop ontstaan is in arme wijken in de Verenigde Staten als een manier om zich te uiten. ,,Dat moeten jullie ook leren." NATUURJOURNAAL Zeeland heeft honderden ki lometers zeedijk en het overgrote deel daarvan is toegankelijk voor wandelaars en fietsers. Dat is heel anders dan en kele decennia geleden, toen de meeste dijken geen onderhouds- weg langs de buitentaluds hadden. Fietsen en wandelen langs het wa ter is bijzonder leuk om te doen. De stukken zeedijk waar wande laars en fietsers geen toegang heb ben zijn van toenemend belang voor de vogels. Zeeland is één van de belang rijkste gebieden van West-Europa voor doortrekkende en overwin terende steltlopers uit het hoge noorden. En die komen in het steeds drukker gebruikte buiten dijkse gebied steeds meer in de knel. Maar de zeedijken worden ook steeds belangrijker als broed gebied voor sommige vogels. Daarbij staat de scholekster met stip op één. Vrijwel ieder afgeslo ten dijkvak herbergt broedende scholeksters. En wat meer is: in de meeste gevallen brengen ze ook met succes jongen groot. En dat is bijzonder in deze tijd. Weten schappers hebben vastgesteld dat de populatie scholeksters steeds meer veroudert, doordat er steeds minder jongen grootgebracht wor den. Daar zijn allerlei redenen voor, maar de intensivering van de landbouw en de predatie door vos sen zijn wel de belangrijkste oor zaken. Scholeksters, die van origine in de duinen en in weidevogelgebie- den broeden, zijn steeds vaker op zoek naar alternatieve broedplaat sen. Zo zijn er steeds meer scho leksters te vinden op industrieter reinen, waar ze de platte daken van hoge gebouwen opzoeken als veilige broedplaats. Daar zijn geen passerende trekkers of rond speu- rende vossen die de nesten bela gen. Maar er is wel een ander pro bleem. Op enig moment moeten de kuikens het platte dak verlaten en veelal gebeurt dat ver voordat ze kunnen vliegen. Een substanti eel deel van de naar beneden springende kuikens moet dat met de dood bekopen; hetzij direct hetzij doordat ze de poten breken en dan een ellendige dood sterven. Daarom zijn de dijkvakken met broedende scholeksters extra be langrijk. En dat vergt een zorgvul dig beheer. Gelukkig neemt het waterschap Scheldestromen die taak heel serieus. Toen er onlangs een broedende scholekster zat op een dijkvak waar werkzaamheden gepland stonden, werd de werk- planning direct aangepast. Er volgde een inspectie om te kijken wat er wel en niet kon. Helaas bleek het nest verdwenen. Uit de sporen kon niet anders geconclu deerd worden dan dat het nest door mensen was verstoord. Ge lukkig loopt het meestal beter af, maar het kan ook nog erger. Daar over een volgende keer. woensdag 17 juli 2019 GO Cultuur snuiven op 't Cruyff Court Emile Calon Middelburg Het beschilderen van bloempotten was populair bij de wat jongere kinderen. De oudere konden zich uitleven met hiphop en voetbal. FOTO RUBEN OREEL -Jasper Logger In Middelburg vindt het project Cultuur@CruyffCourts plaats op 14, 21, 28 augustus en 4 septem ber. In Vlissingen op 11, 16, 25 september en 2 oktober. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Nest van een scholekster.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36