GELD Rennen en fietsen met de laatste hits 'Ouderen zijn op internet te goed van 1 2 Test Sportoordopjes 18 Senioren zijn op internet steeds vaker doelwit van criminelen. Moesten ze vroeger vooral op hun portemonnee letten, nu is de inhoud van hun laptop of iPad een gewilde buit. Hoe beschermen zij zich tegen digitale inbrekers? Tips voor oud en jong. Rennen met vleugels past en telefoontjes kunt aan nemen. Qua comfort kun je kiezen uit drie maten vleugels en tips voor in je oor. De ge luidskwaliteit is heel goed; muziek klinkt Met een draai in je oren Alleen maar muziek, verder is het stil oewel de meeste online criminaliteit jongeren treft, zijn senioren boven de 75 jaar de snelst groei ende groep slachtoffers. Reden voor thuiszorgorganisatie Zuster Jansen om vorige maand aan de bel te trekken. De oorzaak is sim pel: 'Ouderen gaan vaker op internet en moeten ook steeds meer zaken online regelen', signaleert de zorgor ganisatie. Hoe dat precies werkt, is voor hen niet altijd duidelijk. 'Daar door ontstaat een groot risico.' Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het aantal internetgebruikers boven de 75 jaar sinds 2012 verdubbeld van 34 tot 68 procent in 2018, en nam het aantal slachtoffers van oplichting in deze groep met de helft toe. Ouderen zijn online niet alleen kwetsbaar omdat zij minder digitale ervaring hebben. Het kenmerkende verschil met andere generaties is dat ze te goed van vertrouwen zijn, zegt wetenschapper Tommy van Steen (29). De beveiligingsexpert speciali seert zich in de psychologie van cybersecurity: de manier waarop menselijk gedrag beveiligingsrisico's kan vergroten of verkleinen. ,,De generaties die zonder digitale techniek opgroeiden, vertrouwen makkelijker wat zij lezen en gaan sneller van goede bedoelingen uit'', verklaart Van Steen. Daardoor zijn ouderen gevoeliger voor bepaalde trucs dan jongere generaties. ,,Zo kan iedereen voor een phishing-truc met valse e-mails vallen, maar ouderen zijn bijvoorbeeld in het bijzonder gevoelig voor de 'romance scam'. De oplichter benadert slachtoffers per mail, chat of datingsite en bouwt een romantische band op. Vervolgens vraagt hij of zij om geld, bijvoor beeld voor een vliegticket en onvoorziene bagagekosten. 'Wil je dat alsjeblieft overmaken?''', vragen ze dan. Het slachtoffer betaalt en de oplichter wordt rijk. Van Steen: ,,Aan het einde van het verhaal komt de geliefde natuurlijk nooit opdagen en kunnen de kosten in de tienduizen den euro's lopen.'' KINDEREN KUNNEN HELPEN HELP!! IS DIT NOU ZO'N CYBERCRIMINEEL? Is het te mooi om waar te zijn? Van Steen: ,,Het gaat vaak om aan biedingen of wedstrijden, waarbij je jouw gegevens moet achterlaten." Dikwijls zijn dit trucs van oplichters die op je persoonsgegevens en geld uit zijn. Gelukkig is er volgens Van Steen een makkelijke vuistregel: ,,Als het te mooi klinkt om waar te zijn, dan is het dat ook.'' Wie oplichters geen kans wil geven, laat verdachte aanbiedingen en ongevraagd advies dus links liggen. Maar wat als je twijfelt? Zou het niet zonde zijn om een aanbieding te missen omdat je misschien paranoia bent? Nee, zegt Van Steen. ,,Bij onze kerheid kun je beter voorzichtig zijn. Soms is het niet erg iets te laten schieten, omdat je zeker weet dat je mogelijk ook een hoop leed voor komt.'' Kunnen ze niet netjes een brief sturen? woensdag 17 juli 2019 GO Standaard koptelefoons of oordopjes zijn onhandig als je wilt sporten. Ze vallen snel uit je oren of van je hoofd en kunnen vaak niet tegen zweet en regen. De goedkoopste oplossing zijn sportoordopjes met een snoer, al is dat niet ideaal met bewegen. Boven dien hebben veel smartpho- nes geen koptelefoonaan- sluiting meer. Daarom heeft ons sportieve testteam tien draadloze sportoordopjes met bluetooth getest tijdens het rennen, opdrukken en springen. Natuurlijk zijn veel muziekstijlen gepasseerd, zodat we er sportief én muzi kaal een gedegen oordeel over konden vellen. Dit zijn de drie toppers. Sennheiser CX Sport Prijs: €117 Deze Sennheiser ziet er blits uit met felgele vleugels en glimmende zijkanten. De oor tjes zijn met een kabeltje aan el kaar verbonden. In die kabel zit bij je rechteroor een af standsbediening, waar mee je het volume aan mooi open en uitgeba- Cll lanceerd. Ook als je niet T aan het sporten bent zijn dit fijne muziekdop- jes. Een aanrader gezien het uitstekende geluid en draagcomfort. Bose Soundsport Free Prijs: €179 Deze Bose is wat ons betreft de beste set volledig draadloze sportdopjes. De geluidskwali teit is uitstekend, muziek klinkt sprankelend en heeft de mooi ste laagweergave uit de test. Op het rechteroor dopje zitten knop pen voor volume en telefoneren. Die knoppen zijn wel vrij stug en je moet er ste vig op drukken. Het opberg- doosje is voorzien van een accu waarmee je de oordopjes meerdere keren kunt opladen. De dopjes zijn mooi afgewerkt en hebben meerdere maten siliconenvleugels. Je stopt ze met een draaibewe- ging in je oor, dan haken ze netjes in je oorschelp, waarna ze stevig maar comfortabel op hun plek blijven. Plantronics BackBeat FIT 350 Prijs: €89 Wil je alleen je muziek horen tijdens het sporten, dan moet je deze hebben. De oor- tips (meerdere maten) sluiten je gehoorgang buitengewoon goed af: je hoort jouw muziek en verder verdraaid weinig. Niet ideaal als je I buiten sport in ver band met verkeer, wel handig in een rumoerige sport school. De dopjes blijven goed zitten en de kabel is voorzien van reflecterend materiaal en heeft een afstandsbedie ning. De geluids kwaliteit is helder, we missen wel wat lage tonen. Senior is online SAMUEL BOM Oud of jong: op internet is het onderscheid tussen echt en nep soms moeilijk zichtbaar. Kom je Jongere genera ties groeiden op met de computer en begrijpen de ongeschreven gebruiksregels van het internet beter. Kijk mee of iets vals of betrouw baar is, leg uit hoe je tot die conclusie komt en zet samen de juiste vervolg stappen. Omdat je niet constant kunt meekijken, kun je programma's installeren die in ternetten veiliger maken. Misleiden de advertenties verdwijnen als sneeuw voor de zon met een goede advertentieblokker en een goed spamfilter helpt tegen malafide e-mails. Een anti virusprogramma spreekt voor zich. Daarnaast kun je een gebruikerspro fiel zo instellen dat iemand met weinig ervaring geen pro gramma's kan installeren of be langrijke wijzigin gen kan uitvoeren. Blijf alert. ,,Veel beveiliging gaat juist fout als het lang goed gaat'', zegt beveiligings expert Van Steen. Dan slipt één mala fide mailtje er on verhoeds door heen. Vraag daar om bij de koffie voortaan ook even hoe het met het computeren gaat. iets vreemds tegen? Stel jezelf dan eerst deze vijf vragen. 'Goed nieuws, u heeft een fantasti sche prijs gewonnen!' 'U kunt dui zenden euro's per jaar besparen!' 'Doe mee met onze loterij en win een nieuwe telefoon!' Op internet doen advertenties en e-mails de mooiste beloftes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18