Weer onderzoek naar Amazon Jumbo kan mooie cijfers overleggen ECONOMIE 17 Amazon zou de data van an dere onlineverkopers die ge bruikmaken van zijn platform aanwenden om daar zelf voor deel uit te halen. Het Ameri kaanse bedrijf kan daar bij voorbeeld informatie over po pulaire producten uit distille ren of welke doelgroepen wat voor producten kopen. Brussel doet sinds vorig jaar al een voorlopige studie naar de kwestie. Eurocommissaris Margrethe Vestager (Mededin ging) hintte er al meerdere ke ren op dat de zaak waarschijn lijk extra onderzoek vereist. Zowel Amazon als de Euro pese Commissie wilde niet reageren op het bericht. Voor Amazon zou het de derde keer zijn dat Brussel het bedrijf op de korrel neemt. Er speelde al een onderzoek naar belastingafspraken die het be drijf maakte met Luxemburg. Dat land moest vervolgens 250 miljoen euro terugvorderen van de webwinkelreus van wege een onrechtmatige be lastingdeal uit 2003. Er loopt nog een beroepszaak. In een mededingingszaak over e- books in 2016 kreeg de retailer uiteindelijk geen boete. (ANP) De gezamenlijke omzet van beide ketens steeg met 16,5 procent naar dik 4,6 miljard euro. Jumbo kreeg er 44 nieuwe winkels bij, waaron der een aantal Emté-supermark- ten. Jumbo telt nu 662 vestigingen. Het marktaandeel van Jumbo is nu 21,6 procent. Albert Heijn is nog altijd marktleider met bijna 35 procent. Door de uitbreiding van het aantal filialen en een toename van de omzet in de bestaande winkels, gingen de winkelverkopen bij Jumbo fors omhoog. Bestuurs voorzitter Frits van Eerd verklaart het succes mede uit de formule die Jumbo's hanteert. „Tijdens het winkelen willen klanten inspira tie opdoen: ruiken, proeven, nieuwe ideeën krijgen, ter plekke eten. Dat verklaart ook het succes van de Jumbo Foodmarkt'', zegt hij. Jumbo heeft nu zeven grote winkels waarin klanten verse maaltijden kunnen proeven die door chef-koks zijn bereid. Jumbo denkt de sterke groei voorlopig vast te kunnen houden. Financieel topman Ton van Veen rekent voor heel 2019 op een omzetgroei van 12 tot 15 procent. Volgens hem stijgt de winst ook, maar procentueel minder hard dan de omzet. ,,Dat komt door hogere loon- en trans portkosten", legt Van Veen uit. De grootgrutter uit Veghel werkt hard aan de 'verovering' van België. Nog dit jaar zal Jumbo de eerste drie winkels openen in de plaatsen Rijkevorsel, Pelt en Lana- ken. Voor 2020 richt Jumbo zich op verdere uitbreiding met zo'n twaalf tot vijftien nieuwe super markten. Op langere termijn ziet Jumbo potentieel voor zeker hon derd winkels bij de zuiderburen. De recente opening van de La Place-flagshipstore in de Amster damse Kalverstraat noemt de di rectie 'een belangrijke mijlpaal'. Dit jaar staan nieuwe vestigingen gepland in onder meer Roosen daal en Madrid. Het totaal aantal La Place-vestigingen zal daarmee uitkomen op 105. Het marktaandeel van Jumbo is na de uitbreiding gegroeid tot 21,6 procent In Frankrijk zijn er tientallen beroepen waar de werknemers al heel vroeg met pensioen mogen. Die speciale regels gelden voor in totaal zo'n negen miljoen Fransen. Agenten en treinmachinisten stoppen nu bijvoorbeeld al op 52-jarige leeftijd met werken. sen aanmoedigen langer te werken, zonder dat je alle Fransen dwingt om langer te werken'', zei Macron eerder dit jaar. ,,Het idee is dat iedereen op z'n 62ste mag stoppen met werken. Maar om het systeem financieel in evenwicht te houden, is het beter als mensen tot hun 63ste of 64ste doorwerken'', aldus de conserva tieve politicus Jean-Paul Delevoye, die morgen - op verzoek van Ma cron - een adviesrapport over de pensioenen presenteert. De bonus-malus gaat waar schijnlijk tot het 64ste levensjaar gelden. Met die leeftijdsgrens zou den de inkomsten van premies vol doende zijn om in Frankrijk de pensioenen te kunnen blijven beta len. Daarmee wordt 64 jaar de offi cieuze - of zoals de critici zeggen: verkapte - pensioenleeftijd in Frankrijk, terwijl Macron kan zeg gen dat de officiële leeftijd 62 blijft. En dat is niet de enige politieke goocheltruc. Dat alle 'speciale' pensioenen gaan verdwijnen ten gunste van één nieuw stelsel, is ook maar half waar. Er blijven uitzonderingen be staan, bijvoorbeeld voor agenten en brandweermensen die soms al op hun 52ste mogen stoppen met wer ken. Maar de treinmachinist die nu in dienst treedt bij de Franse spoor wegen zal toch echt langer moeten werken voor een volledig pensioen. Morgen is in Parijs de officieuze aftrap, met de presentatie van het rapport van Delevoye. Daarna wil de regering haast maken en al in het najaar met een wetsvoorstel ko men. Het is spitsroeden lopen. ,,Als we moeten staken, dan doen we dat'', laat de vakfederatie Force Ouvrière nu al weten. Voor 21 sep tember is een eerste actiedag 'voor het behoud van onze pensioenen' aangekondigd. ,,Het zal niet moei lijk zijn om de Fransen te mobilise ren'', zegt de gematigde vakfedera tie CFDT. Macron is er veel aan gelegen de onvrede te beteugelen, met de nog altijd sluimerende onvrede van de Gele Hesjes op de achtergrond. Bo vendien worden in maart volgend jaar gemeenteraadsverkiezingen gehouden. En de verkiezingscam pagne mag, als het aan Macron ligt, niet gedomineerd worden door protesten zoals die er vroeger wa ren tegen pensioenhervormingen. Dat kan nog wel eens een harde dobber worden voor de Franse re gering. Volgens een recente peiling is nu al 47 procent van de Fransen tégen de hervormingen - nog vóór ze officieel bekend zijn gemaakt. De belangrijkste reden van het verzet? Het feit dat er langer gewerkt zal moeten worden. woensdag 17 juli 2019 BRUSSEL De Europese Commissie gaat formeel on derzoek doen naar webwin kelgigant Amazon, vanwege mogelijk misbruik van ver koopgegevens van concur renten. Dat meldt persbu reau Bloomberg op basis van ingewijden. Supermarktketen Jumbo heeft volgens de eigen directie 'een prima jaar achter de rug'. Ook bij La Place, de restaurantke ten die door Jumbo werd over genomen, gingen de zaken goed. ANP Veghel FOTO'S AFP, SHUTTERSTOCK FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17