10 NIEUWS CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt haalt fel uit naar de fiscus Mogelijk duizenden gezinnen kampen met een financiële strop door fouten van de Belastingdienst. Die zette onterecht hun kinderopvangtoeslagen stop. Het kabinet belooft de fouten te herstellen. Pieter Omtzigt volgt dat met argusogen. ,,Ik wil eerst een belangrijk punt ma ken: iedereen roept dat de Belasting dienst in deze kwestie onzorgvuldig heeft gehandeld, maar dit is geen foutje dat ons allemaal wel eens over komt. Hier is sprake geweest van systematisch illegaal handelen. On rechtmatig dus." ,,Dit zeg ik niet, dat is bepaald door meerdere rechters en de Ombuds man. Er zijn meerdere dingen misge gaan: ten eerste had de kinderop- vangtoeslag niet zomaar stopgezet mogen worden bij vermoedens van fraude. En wanneer mensen bezwaar aantekenden, duurde de beslissing daarop ten onrechte jaren en volgde consequent een afwijzing. Verder was de Belastingdienst verplicht om bij een gang naar de rechter het hele dossier op tafel te leggen. Dat is niet altijd gebeurd.'' In eerste instantie was er sprake van driehonderd gedupeerde gezin nen, die hun opvang regelden via het Eindhovense gastouderbureau Dadim. Alle kinderopvangtoeslagen werden in 2014 stopgezet door de fis cus toen Dadim in beeld kwam als mogelijke fraudeur. Voor een fiks deel ten onrechte, bleek later. Omtzigt: ,,Hier zijn ouders gigan tisch in de problemen gekomen. Vanaf 2017 kreeg de fiscus van de Ombudsman heftige signalen dat het allemaal niet klopte. Er is zelfs aanbe volen de ouders schadeloos te stellen, een zeldzaam advies. Daarna kwa men er uitspraken van de Hoge Raad, de Raad van State en de Kinderom budsman. Die hebben de Belasting dienst allemaal teruggefloten." niet altijd. Dat is slecht voor de dienstverlening. Maar de staatssecre taris en de top van de dienst helpen ook niet met hun ingrepen. Zij geven een verkeerd signaal af door wél dis ciplinaire maatregelen te nemen te gen de klokkenluider en niets te doen aan ambtenaren die de fout in zijn gegaan. Die houding corrum peert de fiscus." ,,Elke journalist komt met die vraag. Weet u wat ik graag zou zien? Dat deze misstand wordt rechtgezet. Dat ouders passend worden gecompen seerd, dat de klokkenluider vrijuit gaat, dat er nieuwe regels komen voor de omgang met klokkenluiders en dat de integriteitsregels voor ambte naren worden aangescherpt. De staatssecretaris is laat gaan handelen, maar hij moet alles nu voortvarend oppakken." ,,Dat heeft er niets mee te maken. Ik heb me deze regeerperiode voorge- Tot begin juni zat de regering steeds maar in de groef dat er structureel niks mis was nomen de schuldvraag niet gelijk te stellen, want ik wist bij aanvang al hoe slecht de Belastingdienst eraan toe was. Voor ouders is het veel be langrijker dat er een oplossing komt, een compensatietraject. We hebben van Groningen geleerd dat je zo'n proces fatsoenlijk moet inrichten." ,,Er zijn in ons land twee organisaties die zich nog meer aan de wet moeten houden dan andere instanties: het ministerie van Justitie en Veiligheid en de Belastingdienst. Want beide clubs hebben enorme machtsmid delen. Als zij die misbruiken, raakt dat het wezen van de rechtstaat. Het kabinet moet zich dat als geen ander realiseren. Maar toch vond de staatssecretaris heel vaak dat wij slechts recht hadden op informatie die hij wilde geven, niet op de onder liggende stukken. Eenvoudige bur gers kregen ondertussen de lands advocaat achter zich aan. Daarom ben ik zeer bezorgd over het functioneren van de rechtstaat bij de Belasting dienst." 2017: dit gaat mis. Toen heb ik de eer ste serie vragen gesteld over de kwes tie, destijds aan toenmalig staatsse cretaris Eric Wiebes. Sindsdien is er stukje bij beetje meer informa tie komen bovendrijven. Kennis die ik vaak al had via de getrof fen ouders en een klokken luider. Maar tot begin juni dit jaar zat de regering steeds maar in de groef dat er niks structureel mis was. Er kwam pas bewe ging nadat de huidige staatssecretaris, Menno Snel, ging praten met de slachtoffers." ,,Die term heb ik niet gebruikt. De Belastingdienst heeft toegegeven dat zij 'dubbele nationaliteit' als risico indicator heeft gebruikt om misstan den op te sporen. Dat mag niet van de wet. Maar nationaliteit en etniciteit zijn twee verschillende zaken." ,,Er zijn ook al excuses gemaakt door de Belastingdienst, maar in eerste in stantie werd de gedwongen invorde ring van toeslagen niet stopgezet. Hoe oprecht is 'sorry' dan? Nu moe ten ze per dossier gaan bekijken hoe groot het financiële en emotionele leed is. Dat is lastig vast te stellen, daar moet onafhankelijk advies over komen. Zo'n stap zou ook helpen bij het terugwinnen van het vertrou wen." ,,Die reorganisatie heeft dit probleem alleen maar verergerd. In functione rende teams vertrokken ervaren ambtenaren die niet vervangen wer den. De achterblijvers moesten veel te veel werk doen en dat lukte lang woensdag 17 juli 2019 'Belastingdienst handelde illegaal met stopzetten opvangtoeslag' Edwin van der Aa Den Haag Wat is er ditmaal misgegaan bij de Belastingdienst? Zo, dat begint met een forse be schuldiging! Inmiddels lijkt het er op dat nog veel meer gezinnen zijn getroffen door het rigide beleid van de fis cus. Misschien wel duizenden. Wat dacht u toen dat duidelijk werd? ,,Dit is ernstig. Maar ik dacht al in Pieter Omtzigt: ,,Deze misstand moet worden rechtgezet." foto peter hilz/hh Moet de staatssecretaris opstap pen vanwege deze rel? U kunt natuurlijk ook niet zeggen dat hij weg moet, als CDA-Kamer- lid bent u van de coalitie. -Pieter Omtzigt Het is on-Nederlands dat een over heidsdienst als de fiscus zo han delt. Bent u daarvan geschrokken? Nog iets opmerkelijks: er werden wel heel vaak ge zinnen getroffen waarvan mini maal één ouder van buitenlandse komaf is. Deed de fiscus aan et nisch profileren? Volgens het kabinet verdienen ge dupeerde ouders een 'passende' oplossing. Welke oplossing? Deugt de fiscus in de kern wel? Eerder liep bijvoorbeeld een grote reorganisatie ook mis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10