4 dagen Groningen Solidarnosc: solidair en samen sterk 9 Wankele Marqt gaat klein verder STRIJDVAARDIGE GESCHIEDENIS Supermarkt Marqt gooit het roer om. De wankele winkelketen, die zich laat voorstaan op duurzame producten, gaat alleen nog verder met kleine winkels. De grote winkelpanden worden overgedra gen aan Albert Heijn. Marqt wil in het vervolg verder met winkels vanaf 350 vierkante meter, ruwweg de oppervlakte van een buurtsupermarkt. Daar door kan het assortiment beperkt blijven en de focus op goedlo pende producten worden gelegd, denkt de firma. Vorig jaar decem ber opende Marqt op de Ooste- lijke Handelskade in Amsterdam al zo'n kleinere winkel. Nu kampt Marqt vaak met het probleem dat het in haar grootste zaken zo veel verschillende pro ducten in het schap moet hebben, dat een deel niet rendabel is of niet wordt verkocht voor de uiter ste verkoopdatum. Vestigingen die groter zijn dan 750 vierkante meter worden afge stoten. Dat geldt voor die op het Amsterdamse Rembrandtplein, net als die in het centrum van Den Haag. Albert Heijn neemt die locatie over. CBR belooft snellere keuring voor rijbewijs Om te voorkomen dat bepaalde burgers veel te lang op hun rij bewijs moeten wachten, gaat het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) een tandje hoger schakelen. Het CBR wil zo snel mogelijk vol doende medisch adviseurs in huis hebben die kunnen beslis sen of burgers medisch gezien nog geschikt zijn te rijden. Het CBR krijgt steeds meer schadeclaims van ouderen die maanden wachten omdat hun rijbewijs niet wordt verlengd. 'We moeten het zoveelste negatieve gevolg van het leenstelsel aanpakken' Fatale brand sauna opzet Arrestaties na winst Algerije Maanmissie India uitgesteld 3 dgn Maasduinen 3 dgn Veluwe Spa www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 zocpg REGIO dinsdag 16 juli 2019 GO SUPERMARKTKETEN WACHTTIJDEN Rico Tjepkema van het Inter stedelijk Studenten Overleg maakt zich zorgen dat jongeren langer thuis blijven wonen. Op reis in Europa vliegen Nederlanders meestal naar het zonnige Zuiden. Wij niet. Wij pakken deze zomer de bus naar het Oosten. Vandaag: Gdansk-Praag. HAMMINKELN De brand in een Duitse saunaclub waarbij af gelopen weekeinde een Nederlander (64) stierf, is vermoedelijk aangestoken. De sauna in Hamminkeln, net over de Neder landse grens in de deelstaat Noordrijn- Westfalen, werd volle dig verwoest. Bij on derzoek naar de oor zaak vond de politie sporen van opzet. Tij dens het blussen hield de politie drie mannen aan die de bluswerk zaamheden verstoor den. PARIJS De Franse politie heeft 282 mensen opgepakt na rellen die volgden op de winst van het Alge rijnse voetbalelftal in de Afrika Cup. In di verse steden staken 'fans' auto's in brand en kwam het tot rel len met de politie. MANKEMENT De Indiase ruimte vaartmissie Chan- drayaan-2 is giste ren op het laatste moment uitgesteld vanwege een tech nisch mankement. De ruimtevaartmis sie heeft als bestem ming de zuidpool van de maan. Het plan was om daar data te verzamelen over water, minera len en rotsformaties. Als de missie alsnog van de grond komt, is India het vierde land dat op de maan weet te landen. Vier vakantie vlakbij het Paterwoldsemeer. Er gaat niets boven Groningen! 3 nachten incl. ontbijt in 3* Nescio Hotel Groningen -? Gratis gebruik van wifi en parkeren VWr^ïlofli Tip: Fietsroute 'Rondje Paterswoldsemeer' van 31 km aB2> Aankomsten t/m sept. Betaal pas bij aankomst! 3* Gr8 Hotel Sevenum (Limburg) 4* Golden Tulip Ampt van Nijkerk (8,0) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Incl. gebruik Spa (zwembad sauna) Gratis parkeren en wifi en 50 2 nachten incl. ontbijt J%Q Aankomsten t/m dec. J'i 1 l Gratis parkeren en wifi Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve rings kosten en toeristenbelasting Lech Walesa spreekt stakers toe op de Leninwerf in Gdansk, fotosafp/getty Rond het busstation in Gdansk wappert het fameuze logo van Solidarnosc. De rode letters vor men een demonstra tie. Qua betekenis is het meer dan alleen 'solidariteit'. Het strijdbare gevoel van broederschap en samen sterk zit er ook in, legt Pawel Pos uit. Hij doet V speciale Solidar- nosc-wande- lingen in Gdansk. Er zijn exposities in de met EU-geld tot open luchtmuseum gepromo veerde Gdanskwerf (vroeger Leninwerf), de plek waar stoere man nen met snorren iets in gang zetten. Hun aanvoeder, de elektromonteur Lech Walesa, werd vak bondsleider, Nobelprijs winnaar en president. Op de openge stelde werf han gen foto's van Lech. Als het in middels bejaarde icoon mocht overlijden krijgt hij vast een staatsbegrafenis. „Ehm, nou...", aarzelt Pawel. Hangt er van af wie dan aan de macht is. De held van het Westen is omstreden in eigen land. Heeft te maken met een trauma waar honderdduizenden an dere Polen ook nog mee worstelen. Ook de held van Gdansk bleek in zijn jonge jaren een infor mant van de Sfuzba Bezpieczenstwa, de Poolse geheime politie. Zijn codenaam: 'Bolek'. Het is niet eens dat hij klikte over collega's. Maar wat hem wordt aangerekend, is dat hij het blijft ontkennen, on danks belastende do cumenten, zegt Pawel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9