II Gezondheidsraad: vaccineer ouderen tegen gordelroos Met aanval op vier gekleurde Congresleden paait president eigen achterban 7 Ga toch terug naar je eigen land - de president van de VS bijt het vier gekleurde Congresleden toe en zet een grimmig immigratiedebat verder op scherp. In een tweet viel Trump vier vrou welijke Congresleden van de Democratische partij aan. Het gaat om jonge, activistische politici van kleur. Ze worden wel aangeduid als the squad. Met z'n vieren nemen ze het op tegen Trump én de top van hun eigen partij, die ze te gematigd vinden. 'Zo interessant', schreef Trump, 'als 'progressieve' Democratische Congresleden, die oorspronkelijk uit landen komen waar de overheid een complete en totale ramp is, de slechtste, meest corrupte en onbe kwame in de wereld (als ze al een functionerende overheid hebben), het volk van de Verenigde Staten, de meest geweldige en machtigste natie op aarde, nu luid en hatelijk komen vertellen hoe onze overheid geleid moet worden. Waarom gaan ze niet terug en helpen ze de totaal failliete en met misdaad besmette plaatsen waar ze vandaan komen. Kom dan terug en laat ons zien hoe het moet.' Drie van de vier Congresleden over wie hij over schrijft, zijn in de VS geboren. Alexandria Ocasio- Cortez in New York en Ayanna Pressley in Cincinnati, beiden uit Amerikaanse ouders. Rashida Tlaib heeft Palestijnse ouders en werd geboren in Detroit. lIhan Omar kwam op haar 10de als vluchteling uit Somalië naar de VS. Zij is al negentien jaar Amerikaans staats burger. Immigratie op zich lijkt bovendien het probleem niet voor Trump: zijn eigen moeder was een immigrant uit Schotland, de moeders van vier van zijn vijf kinderen zijn immi granten uit voormalig Tsjecho-Slo- wakije en Slovenië. Critici zien maar één reden om te suggereren dat de vrouwen uit het Congres niet in de VS horen - hun huidskleur. Vooral Nancy Pelosi, de leider van de Democraten, reageerde genade loos. ,,Make America Great Again be tekende altijd al Make America White Again", zei ze over Trumps campagneslogan. Het is niet de eerste keer dat Trump suggereert dat een niet- witte politicus geen echte Ameri kaan is. Hij verspreidde jarenlang de valse theorie dat zijn voorganger Barack Obama eigenlijk in Kenia geboren was, en dus geen president mocht zijn. Vreemdelingenhaat Trump, president van een land dat voor bijna 40 procent bestaat uit mensen van kleur, is veelvuldig van racisme en vreemdelingenhaat be schuldigd, onder meer nadat hij het had opgenomen voor de deelne mers aan een extreemrechtse mars in Charlottesville. In zijn campagne sprak hij over Mexicanen als verkrachters - 'al zijn sommigen, veronderstel ik, goede mensen' - en pleitte hij ervoor de grenzen te sluiten voor moslims. Hij wilde immigranten uit Noor wegen, zei Trump later als presi dent, niet uit 'schijthol-landen'. Zodra iemand het niet met ze eens is, noemen ze hun tegenstanders racist De uitspraken over vier Congresle den kwamen op de dag dat hij dreigde grootschalige arrestaties van immigranten zonder verblijfs documenten te beginnen. Immi grantengemeenschappen wachtten nerveus op wat komen ging. Advo caten en demonstranten stonden paraat, met campagnes waren de miljoenen mensen die zonder papieren in de VS wonen geïnfor meerd over hun rechten in het geval van een ontmoeting met de vreemdelingenpolitie. Grootscheepse invallen bleven vooralsnog uit, maar Trump heeft zijn doel bereikt: afschrikking. De acties moesten potentiële migran ten ervan overtuigen dat ze beter niet naar de VS kunnen komen of blijven, deelden zijn medewerkers met Amerikaanse media. Afschuwelijk In de afgelopen dagen stond zijn regering ook camera's toe in deten tiecentra aan de grens waar vice- president Pence op bezoek ging. Op de beelden is te zien dat groepen mannen worden vastgehouden in overvolle cellen zonder bedden. ,,De stank was afschuwelijk", be richtte een verslaggever die met Pence meereisde. Ocasio-Cortez, Tlaib, Pressley en Omar zijn uitgesproken critici van dat harde immigratiebeleid. Ze gin gen zover dat ze het aan de stok kre gen met hun eigen partijvoorzitter Pelosi, die onder druk van gema- tigde Democraten een compromis sloot over financiering voor grens bewaking. Trump speelt met zijn aanval op de vier in op de gevoelens van zijn achterban. De Congresleden wor den door zijn aanhangers veraf schuwd om hun vergaande pro gressieve ideeën en - vooral in het geval van Ilhan Omar - kritiek op Israël. Aanhangers van Trump waarderen dat hij bereid is uiterst controversiële uitspraken te doen: ze zien het als een broodnodig ver zet tegen politieke correctheid. Trump zegt zelf 'de minst racisti sche persoon ooit' te zijn. Zijn strijd tegen illegale immigratie uit het zuiden draait om veiligheid, werpt hij tegen. Hij bejubelt lage werk loosheidscijfers voor zwarte Ame rikanen en latino's. In reactie op de woede over zijn aanval op de vier Congresleden noemde hij het 'triest' dat de Democraten het opnemen voor col lega's die kwaadspreken over het land. ,,Zodra iemand het niet met ze eens is, noemen ze hun tegen standers - inclusief Nancy Pelosi - racist." In 2016 adviseerde de Gezond heidsraad nog negatief, vanwege de beperkte bescherming die het des tijds enige beschikbare vaccin bood. Inmiddels is er een nieuw middel op de markt: RZV. Dit vaccin voor komt in klinische studies bij vol wassenen van 50 jaar en ouder rond B Nieuw vaccin werkt goed en heeft geen ernstige bijwerking, maar is wel te duur de 90 procent van de gevallen van gordelroos, ongeacht de leeftijd waarop vaccinatie plaatsvindt. Het middel is ook veilig en ern stige bijwerkingen zijn zeldzaam, zegt de Gezondheidsraad. Wel zijn er veel tijdelijke bijwerkingen, zoals spierpijn en pijn op de plek van de injectie. Gordelroos komt vooral onder ou deren voor en heeft bij hen als mo gelijke ernstige complicatie dat lang durige zenuwpijn kan optreden. Jaarlijks bezoeken 88.000 mensen de huisarts voor gordelroos. De Gezondheidsraad heeft wel bedenkingen bij de huidige prijs van het vaccin vergeleken met de gezondheidswinst die erdoor ont staat. De kosten zijn twee keer zo hoog als de huidige norm. ,,De prijs van het vaccin zou aanzienlijk moe ten dalen om kosteneffectief te zijn", meldt het rapport. Gezondheidswinst De aanbeveling luidt om op de leef tijd van 60 jaar te vaccineren, omdat dat de meeste gezondheidswinst oplevert. Mocht het vaccin worden ingevoerd, dan moeten ook alle ou- dere mensen eenmalig het aanbod krijgen om zich in te laten enten. Ook moet het wetenschappelijke onderzoek naar RZV in de gaten worden gehouden om te bekijken of het programma aangepast dient te worden, bijvoorbeeld door de leeftijd te verlagen. Staatssecretaris Blokhuis, die gaat over het Rijksvaccinatiepro gramma, gaat zich beraden op dit advies en zal de Tweede Kamer bin nen drie maanden informeren over zijn reactie. Ayanna Pressley dinsdag 16 juli 2019 GO De harde boodschap van Trump: 'Blijf vooral weg' Karlijn van Houwelingen Washington Vier Democratische Congresleden waren afgelopen week het doelwit van president Trump. fotos afp, ap, epa, -President Trump De Gezondheidsraad is positief over vaccinatie van ouderen tegen gordelroos met een nieuw middel. Het adviesorgaan van het kabinet vindt wel dat het nieuwe vaccin nog te duur is. Edwin van der Aa Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7