'Ik heb wat deze catastrofe betreft een schoon geweten' 5 Maleisiërs willen bewijs INTERVIEW OUD-REBELLENLEIDER BORODAJ Wij hadden niet de wapens, noch het motief om een passagiers vliegtuig neer te schieten baan kwijt. Na een sabbatical nam hij een rustiger baantje bij een schoonmaakbedrijf op Schiphol. Nu doet hij hetzelfde werk als vijfjaar geleden, maar dan voor verschil lende maatschappijen. Hij geeft, soms samen met Asmaa, presenta ties over MH17. Daarbij vraagt hij donaties voor het onderhoud van het monument. ,,Ik vind het belang rijk dat families daar een mooie plek hebben. Er gaat geen dag voorbij zonder dat ik aan MH17 denk. De ramp heeft mijn leven volledig op zijn kop gezet. Ik had niet gedacht dat ik er vijf jaar later nog zo mee bezig zou zijn. Ik vind het mooi dat ik de families kan ondersteunen." Stukjes Kreuger en Asmaa hebben het gere construeerde wrak in de hangar in Gilze-Rijen gezien. Een heftige er varing. De miljoenen stukjes die aan elkaar zijn 'geplakt' staan symbool voor alle verwoeste levens. Kreuger: ,,Toen ik daar liep, zag ik iedereen weer zitten. Ik weet precies waar de stoelen stonden. Ik zag de beman ning in de cockpit, zoals ik afscheid van ze had genomen.'' De weduwe is erg blij met het werk van het Joint Investigation Team (JIT). Volgend jaar start een rechtszaak tegen vier verdach ten. ,,Wij hebben niet de macht om de waarheid boven tafel te krijgen. Wat er uit de rechtszaak komt, we ten we niet, maar het helpt bij de verwerking. Dat er verdachten zijn, voelt als een enorme overwinning.'' Ze is wel woest over uitspraken van haar eigen premier, die de conclu sies van het JIT-team in twijfel trekt. ,,Het voelt als verraad.'' Nu gaat het redelijk goed met haar. Ze is opnieuw getrouwd, draagt geen hoofddoek meer. ,,Pas het laatste jaar kan ik voor het eerst huilen. Ik wil niet in boosheid blij ven hangen. Mijn man heeft ons zo veel liefde gegeven. Hij werkte hard om ons gelukkig te maken.'' Hun zoon is haar motivatie. ,,Door Ab- derrahman kan ik door met mijn le ven. Maar ik zal hier altijd terugko men. Nederland heeft een speciale plek in mijn hart.'' Aleksandr Borodaj was als Russisch gezinde leider van Volksrepubliek Donetsk politiek verantwoordelijk voor het neerhalen van MH17. Nu leidt hij een rustig leven in Moskou op kosten van de staat. Hij blikt terug. ,,Ik ontken niet dat ik destijds contact had met Soerkov. Dat heb ik nog steeds. Maar dat bewuste gesprek heeft nooit plaatsgevonden. Veilig heidsdiensten zijn in staat telefoonge sprekken zo te verknippen, dat ze niet van echt zijn te onderscheiden. Het telefoontje laat ook niet zien dat we het concreet over wapens hebben. Het is een algemene conversatie.'' ,,Mogelijk. Ik weet niet welke poli tieke motieven het Westen heeft om wie nog meer te beschuldigen. Maar ik heb, wat deze catastrofe betreft, een brandschoon geweten. Wij hadden niet de wapens, noch het motief om een passagiersvliegtuig neer te schie ten.'' ,,Natuurlijk, al vind ik het een vreemde logica als ze mij ook zouden beschuldigen. Maar als je naar de poli tieke motivatie kijkt van het hele on derzoek, dan is het, heel theoretisch gezien, mogelijk. ,,Op intuïtie. Girkin was de directe leider van de troepen. De beschuldi ging ten aanzien van hem was min of meer begrijpelijk. Mij toevoegen, zou alleen kunnen uit politieke motive ringen. Maar gebeurt het, dan gebeurt het.'' „Ik denk dat dat absoluut is uitgesloten, omdat Rusland op geen enkele manier militaire hulp heeft verstrekt in de Donbass. Ik denk ook niet dat de BUK vanaf het Russisch grondge bied kan zijn afgescho ten. En waarom zou Rusland dat ook doen?'' ,,Als een standaard oorlogsdag. Ik werd op meerdere van mijn telefoons gebeld: er was een passagiersvlieg tuig neergestort. Ik geloofde het eerst niet, want ik kon me niet voorstellen dat civiele vluchten nog over het ge bied mochten vliegen. Ik wilde het checken en ben naar het rampgebied gereden. Toen we aankwamen, was het meteen duidelijk. Een vreselijke aanblik. Pas toen geloofde ik het.'' ,,Niets bijzonders, anders dan dat ik mijn deelneming wil betuigen. Men sen hebben dierbaren verloren. Na tuurlijk heb ik medelijden, temeer daar de families om politieke rede nen tot op heden worden voorgelo gen over de toedracht van de ramp. Maar ik zal eerlijk zijn: ik zie de slachtoffers als onschuldige oorlogs slachtoffers, zoals alle andere on schuldige oorlogsslachtoffers. Tot op heden worden mensen gedood in de Donbass.'' ,,Nee, nooit meer. Ook niet telefo nisch. Onze wegen zijn gescheiden, nadat we beiden de Donbass hadden verlaten in augustus 2014. Girkin had psyschische problemen, toen al. In Slavjansk, waar ons hoofdkwartier was, zeiden anderen en ik dat hij hulp moest zoeken. Hij ging naar een militair psychiater, maar diens vra gen bevielen hem niet. Zijn toestand beïnvloedde helaas ook zijn strategi sche beslissingen. Na de val van Slavjansk, begin juli 2014, raakte Gir- kin in paniek. Hij trad op waar dat niet moest en niet waar dat wel nodig was.'' ONDERZOEK dinsdag 16 juli 2019 GO WOENSDAG: De dochters van het gezin Ploeg -Aleksandr Borodaj Asmaa Aljuned met haar zoontje bij de boom voor haar omgeko men man. Morgen is de herden king bij het Nationaal Monument MH17 in Vijfhuizen. FOTO'S PIM RAS Kijk op de site bij /video Ramp met MH17 zette leven Wilfred Kreuger op zijn kop Joost Bosman U noemde dat gesprek 'nep'. Maar het suggereert, dat u weleens aan de verdachtenlijst zou kunnen wor den toegevoegd. Hoe dan ook zal het tegen u kunnen worden gebruikt. U houdt van reizen. Als u verdachte wordt en er komt een internationaal opsporingsbevel ten aanzien van u, dan zult u Rusland niet meer uit kunnen. Beseft u dat? Waarop baseert u het, dat u niet zal worden vervolgd? Evenals u, herhaalt Girkin voortdu rend dat de DNR-rebellen geen BUK hadden. Opvallend is evenwel, dat hij Oekraïne niet langer be schuldigt van de aanslag. Houdt u het voor mogelijk dat reguliere Russische troepen de raket hebben afgeschoten, zelfs buiten uw medeweten om? KUALA LUMPUR De Ma leisische premier Maha thir haalt zich de woede van nabestaanden op de hals door openlijk de conclusies van het JIT in twijfel te trekken. ,,Het is belachelijk. Wij willen be wijs van schuld zien. Tot nu toe is er geen bewijs.'' Veel Maleisiërs zijn het volgens deskundigen met hem eens. Ze vinden dat de Verenigde Staten en de Europese Unie de ramp gebruiken om de druk op de Russische president Vladimir Poetin op te voeren. Moskou Hoe herinnert u zich 17 juli 2014? Wat zou u willen zeggen tegen de nabestaanden van de slachtof fers? Op 19 juni is uw toenmalige vriend en collega Igor Girkin aangewezen als hoofdverdachte van het drama. Hebt u nog contact met hem? Tijdens de persconferentie van 19 juni liet het Joint Investigation Team (JIT) een telefoongesprek tussen Kremlinadviseur Vladislav Soerkov en u horen, waarin u mo gelijke wapenleveranties aan de Volksrepubliek Donetsk bespreekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5