Molen De Lelie heeft z'n kap terug IN DE REGIO 6 Recreatieondernemers boos MIJN DORP, MIJN STAD De Recron bindt in een brief aan de gemeenteraad de kat de bel aan. De recente verhoging van de belasting op bedrijfspanden is 'wederom een grote ingreep' die de sector niet in de koude kleren gaat zitten, aldus Troost. De maatregel wordt stapsgewijs ingevoerd. Uiteindelijk betekent Het is onvoldoende om alleen te snijden in de uitgaven van de gemeente. het dat ondernemers op Schou wen-Duiveland in 2023 gemiddeld 600 euro per jaar meer betalen. Een aantal is minder kwijt, maar er zijn ook bedrijven die boven de door snee woz-waarde van 430.000 euro uitkomen waar de gemeenteraad van uitgaat. Onder hen ook recrea tie-ondernemers. De Recron komt uit op een las tenstijging van 600 tot 15.000 euro per bedrijf. Troost haalt een opeen volging van maatregelen aan die de recreatie-ondernemers door lande lijk en lokaal beleid recent voor hun kiezen hebben gekregen. Daaron der ook de - al eerder uit die hoek fel bekritiseerde - verhoging van de toeristenbelasting. Uit recent onderzoek naar de vrijetijdseconomie blijkt dat Re- cronleden tussen de 30 en 40 pro cent van hun omzet afdragen aan belastingen. Troost betreurt het weinige overleg dat er nog is met het gemeentebestuur. De recente belastingverhoging kwam tot stand op initiatief van LSD. Met uitzondering van de tweekoppige VVD-fractie, kreeg het ozb-voorstel steun van een ruime raadsmeerderheid. Coalitie leider Robbert Lievense (LSD) kaatst de bal in een reactie op de Recron-brief direct terug. Schou wen-Duiveland ziet in 2023 een be grotingstekort van minimaal drie miljoen euro op zich afkomen. Het is onvoldoende om alleen te snij den in de uitgaven van de ge meente, aldus Lievense. De hogere bijdrage van onderne mers maakt het volgens hem moge lijk te blijven investeren in de stads en dorpsvernieuwing. „Projecten waarmee de kip het zilveren ei weer in goud wil veranderen, zodat al die toeristen willen blijven ko men. Natuurlijk heb ik begrip voor de gedachte dat elke belastingver hoging er voor sommige onderne mers één teveel is. Maar op deze wijze betalen alle ondernemers mee, en niet alleen de recreatieon dernemers." ,,Dat is toch wel een soort hoogte punt. Alles moet op dat moment bij elkaar komen. De kap heeft niet eerder in die kuip gestaan, dus je weet niet helemaal zeker of het past. Volgens de berekeningen zou het moeten kloppen, maar ja. Voor hetzelfde geld is die kap eirond ofzo." Toch kon iedereen al snel rustig adem halen. De terugplaatsing verliep als een tierelier. ,,Het wa ren ideale omstandigheden. Nau welijks wind en droog." In een dag tijd zijn kuip, kruivloer, kruirollen en kap er op gezet en staart, lange en korte schoren en roeden beves tigd. Later deze week worden de wieken verder 'aangekleed'. Extra boost Niet alleen is het bovendeel van het bouwwerk dan weer tiptop, ei genaar Martin van der Steen geeft de molen nog een extra boost. Hij brengt het voormalige bedrijfsge bouw terug naar de staat van rond 1930, toen er nog klepjes op de wieken zaten die met de wind mee bewogen. Dit zogenaamde sys teem van zelfzwichting heeft vroeger meerdere molens in Zee land gesierd, maar is in de loop der jaren verdwenen. Door de Scha- rendijkse molen in oude stijl te Door de molen in oude stijl te restaureren is de zelfzwichter terug in Zeeland restaureren is de zelfzwichter te rug in Zeeland. ,,We voegen zo iets toe aan het Zeeuwse molenbe stand", zegt Van der Steen. Eind van de week verwacht hij dat de molen weer draait. In het najaar hoopt hij de klus volledig af te hebben, met wiekkleppen in de kleuren rood-wit-blauw. Concert Schouws Koperensemble Demonstratie bolussen bakken Yoga op een sup 'v" -ammam dinsdag 16 juli 2019 'Gemeente plukt ons totaal kaal' Recreatieondernemers op Schouwen-Duiveland worden fi nancieel kaalgeplukt onder het nieuwe beleid van het huidige gemeentebestuur, vindt belan genvereniging Recron. Gaat dit door, dan kan dat de regio duur komen te staan, waarschuwt af delingsvoorzitter Ed Troost. Marcel Modde Renesse - Robbert Lievense SD Restauratie aanvang: maan jw? geretd juSii 201-9 J. BOE De rood-wit-blauwe rand is de kuip, daar moet de kap precies inpassen. fotoernesta verburg Het is bij lange na niet de eer ste molen die Jan Grinwis van molenmakerij Herrewijnen uit Stellendam onder handen neemt. Toch was het ook voor hem even spannend. Gisteren werd de acht ton wegende kap van molen De Lelie in Scharen- dijke na restauratie terugge plaatst. Esme Soesman Scharendijke RENESSE Het Schouws Koperen semble geeft donderdag een concert in de Jaco- buskerk. Het ensemble staat onder leiding van Henk Blom. Aanvang is om 20.00 uur. De toe gang is gratis, er wordt een collecte voor de on kosten gehouden. BRUINISSE In Brusea wordt morgen een demonstratie bolus sen bakken gegeven. Dit gebeurt elke woens- dag in juli en augustus. De openingstijden zijn op deze dagen van 10.00 tot 17.00 uur. Op de overige dagen - met uitzondering van zondag - is iedereen welkom tussen 14.00 en 17.00 uur. BROUWERSHAVEN Yoga Studio Ouddorp houdt morgen en op woensdag 7 augustus de activiteit 'SUP Yoga' op het water aan de Grevelingen. De deelne mers gaan een yogales volgen op een sup in het water en dat vraagt veel balans. De eerste sessie Demonstratie bolussen bakken. archieffoto DIRK-JAN GJELTEMA begint om 12.00 uur, ver volgens is er nog een sessie om 14.00 uur, en een om 15.30 uur. De sessies duren ongeveer een uur. De kosten be dragen 15,00 euro voor de les, sup, wetsuit en goodiebag. Aanmelden kan via info@yogastudi- ooudorp.nl of op de dag zelf bij de receptie van het Zeil-Surfcentrum Brouwersdam. BROUWERSHAVEN Grote kerk, 11.00 17.00 uur: Expositie Coen van den Ende: Zon, Zee, Strand en Land; Tonnenmaga- zijn, 19.30-21.45 uur: Oefenavond Brass band Apollo; BRUINISSE Dorps huis de Vanger, 20.00 uur: Yoga door de Toermalijn; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 9.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; Excursieschuur Bos- wachterij, 19.00 uur: Schemerwandeling; Trampoline- en Na- tuurinformatiepunt Westenschouwen, vanaf 11.00 uur: Skel- tertocht bos Westen- schouwen; BURGHSLUIS Passa giersschip de Onrust, 11.00 uur: Familie- rondvaart laagwater, 13.45 uur: Familie- rondvaart; RENESSE Blikmu seum, 10.00-12.00 uur: Zomerexpositie; Roelandsweg, 19.00 uur: Circus Renz; SCHARENDIJKE Beachclub Perry's, 20.30 uur: Full Moon Yoga; ZIERIKZEE Centrum, 10.00-17.00 uur: Toe- ristenmarkt; FiZi, 14.00 uur: Wild Rose; Noord- en Zuidha venpoort, 13.00-17.00 uur: Opengesteld voor publiek; Sport- blok, 13.30 uur: Jeu de boules speelmid dag; VVV Nieuwe Haven, 10.30 uur: Stadswandeling met monumentbezoek; 't Luitje, 11.00 uur: Zee hondensafari met Fri- sia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49