Bilvergroating 10 ZEELAND Zuiderburen Streektaal BRUISEND GENTSE FEESTEN Tien pleinen, ruim 3500 activiteiten en 110.000 bezoekers per dag. Gent staat aan de vooravond van alweer de 176ste van het grootste volksfeest van België. Met drie jarige podia als hoogtepunt. Met zo'n 3517 activiteiten op het programma, is het een onmogelijke opgave alles mee te krijgen wat er tijdens de feesten gebeurt. Maar als het aan de orga nisatie ligt, is dat ook helemaal niet nodig. ,,Het leuke aan de Gentse Feesten is de beleving en de verwondering. Je kiest een aan tal activiteiten uit en je ziet wel waar de dag of nacht je verder brengt", aldus Annelies Storms, schepen van Feesten, Evenemen ten en Facility Management bij de Stad Gent. Er is volgens haar voor ieder wat wils. Zo kunnen liefhebbers van alternatieve rockmuziek hun hart ophalen bij het podium Boom- town, gaan jongeren voor wereld muziek naar Polé Polé en is Gento pia de 'place to be' voor kinderen. Behalve muziek is er ook straat theater, vinden er debatten plaats en worden de gekste stunts uitge haald om wereldrecords te verbre- ken. Hoewel dat laatste erg specta culair klinkt, noemt de schepen als hoogtepunt voor deze editie de drie jarige podia. Concertorganisa tor Trefpunt Bij Sint-Jacobs be staat vijftig jaar, circus- en straat- kunstfestival MiraMiro aan de Por- tus Ganda blaast 25 kaarsjes uit en Ons Luisterplein op het Laurent- plein draait ook alweer tien edities mee. Ter ere van het jubileum wil cul tureel centrum Trefpunt terug naar de sfeer van het ontstaan van de moderne feesten. ,,Met een por tie rebellie en vrijheid. Zo komt er net als vijftig jaar geleden een klein podium tegen de Sint-Ja- cobskerk en is er een tentoonstel ling van vijftig jaar Trefpunt", ver telt Storms. Door optredens, lezin gen, debatten, dansworkshops en jamsessies te programmeren, hoopt Trefpunt 'weerwerk te bie den in een wereld waar alles steeds meer om geld draait en waar kunst en cultuur van onder geschikt belang zijn'. ,,Wij vinden net het tegenovergestelde en gelo ven dat kunst de wereld kan red den en mensen de ogen kan ope nen", zo staat er uitgelegd op de website. Wij geloven dat kunst de wereld kan redden en mensen de ogen kan openen MiraMiro heeft het Belgische 'Collectif Malunés' - dat zelf tien jaar bestaat - gestrikt om haar 25e jubileum op de Gentse Feesten te vieren. Het circuscollectief belooft de bezoekers op vrijdag, zaterdag, zondag, maandag én dinsdag 'een uniek spektakel' te bezorgen. Van 18.00 uur tot middernacht. ,,Maak je klaar voor onstuimige trapeze artiesten, behendige acrobaten, onvoorspelbare eenhoorns, een waaghalsskiër, de kleine zeemeer min en haar zwoele serenades", al dus de zinnenprikkelende aan kondiging op het speciale face- bookevenement. Collectif Malu- nés verzorgt ook de 'soundtrack' tijdens het grote vuurwerkspekta kel op zondag aan de Portus Ganda. Op het podium van Ons Luister plein is het dit jaar dubbel feest. Van de tachtig artiesten die hun opwachting maken, hebben er na melijk drie zelf een verjaardag of jubileum te vieren. Zo wordt zan ger Jan de Wilde 75 en staan sin- gersongwriter J ohan Verminnen en zangeres Jo Lemaire respectie velijk 50 en 40 jaar op de planken. Dat het aanbod op de Gentse Feesten zo divers is, is volgens Storms ook precies de reden dat het al 175 jaar op rij een enorm suc ces is. ,,Er is veel te doen, waardoor iedereen wel iets leuks ontdekt in het programma. Het is een ont- dekkings- en ontmoetingsfestival. Iedereen komt naar de Gentse Feesten: bemiddeld of straatarm, Gentenaar of passant. De hele stad bruist. Naast de vele concerten en straatvoorstellingen, geven musea workshops, programmeren to neelhuizen voorstellingen en zijn er pop-up bars en eethuisjes Dus voor de 176ste editie luidt haar ad vies: ,,Wijk eens af van de platge treden paden, duik een straatje in en laat je verrassen. Op bijna elke hoek kan je wel iets tegenkomen. DSt maakt de Gentse Feesten zo leuk." De feesten vinden plaats van 19 tot en met 28 juli. Gentsefeesten.stad.gent Noe stoeng 'r vorige weke in de krante een artikel over bilver- groating. Ik wist nie a dat kon en ik vond het ok vremd. Je zou toch in eêste instantie dienke da je eêrder je kont zou laète verkleine dan ver- groate, mae neê, vergroate is populair an het worren. Het is nie zonder gevaer, wan het kan mis gae toet zelfs doadgaen toe. Mae bie de meêste lukt het. Ik ao het beter nie kunne leze, wan sindsdien trokke m'n ogen naè aollerlei konten die a 'k zie. A 'k deur Goes lope dan kan 'k nie achter een vrouwe lope of ik kieke naè d'r kont. Bie de meêste is t'r nie vee te zien, mae daè bin toch kontjes daè a 'k van dienke dat die vergroat bin. Soms zo erg da 'k dienke dat de plastisch chirurg uut'eschoten is. Dan eit die te vee vet gebruukt of te groate kunstbiefstukken d'r in'ezet. Ik zag een wuufje mie een kont die a zo achteruut stak da je d'r op mee kon rieë. 't Was mae een klein vrouwtje. Ik schatt'n ze op een jaer of veêrtig. Ze gieng de HEMA binnen en ik was zo gefixeerd da 'k 'r achteran goeng naè binnen. Ze goeng naè de koffie-oek en daè gieng ze bie een vrouwe zittte waè a ze sprekend op leek. Dat was moeder en dochter, dat kon nie misse. Ik zocht een plekje achter ulder zoda 'k de zaak op m'n gemak kon be- studere. Ik zat schuins achter de moeder en die ao me toch een kont zeg. Die stak een ende over de rand van de stoel, zowel van achter as ok an de ziekanten. Ik dust niks te zeggen of te vraegen, mae dat ao 'k wè graag wille doe. Ge woon om te weten of a dat natuur was of kunst. Ze namme aollebei een tompoes mie koffie, dat dee ik ok. Daè wor je wè dikke van, mae bie mien bluuft dat van voren zitte en nie van achter. Ik probeerd'n toch an de praot te raeken en zei wat over de lekkere tompoes en vroeg of a ze nie benauwd were om te dikke te wor- ren. Ondertussen dacht ik an een koeke liek m'n konte. Ze gavve nie vee sjoege en zeie da ze dat 'r wè af zoue sporte. ,,Of je gaè naè de plas tisch chirurg", zei ik. ,,Daar zijn we net geweest", zeie ze in koor. ,,Ik docht da 'k het zag", zei ik en ik keek naè de derriere van d'n oudsten. ,,En viel het mee?" vroeg ik. ,,Je moet een paar dagen je oogleden koel houden, maar daarna heb je er geen last meer van", zei ze. ,,Dat vaol dan nog a mee", antwoordd'n ik en draaid'n be- schaemd om. Ze ao d'r ogen laète lifte. Niks bilvergroating. Die were van nature zo evurmd. Groat of kleine, dik of dinne, breêd of smal, rond of puntig, angend of staend, waèrom zou je an je gat laète snikkere? Zolange a j'r op zitte kan, is 't voe mien goed genoeg. dinsdag 16 juli 2019 Volksfeest wordt grote verjaardag In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: de Gentse Feesten Elodie Kint Gent - Cultureel Centrum Trefpunt Engel Reinhoudt In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Vanaf vrijdag staat de stad tien dagen lang volledig in het teken van de Gentse Feesten. archieffoto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42