I Waarom heeft het tennispubliek zo weinig met de Wimbledon-kampioen? 23 De man die het tennis het afgelo pen decennium domineert, kan niet op al te veel sympathie rekenen. Wat roept Novak Djokovic op dat hem zo ongeliefd maakt? mm Ja, na het laatste punt. Toen klonk er gemeend applaus voor Novak Djokovic (32). En vooruit, bij de snoekduik aan het net, in de vijfde set. Verder was het Centre Court van Wimbledon zondag massaal op de hand van Roger Federer. De ver houdingen waren niet een beetje scheef, geen 80-20, maar zonder te overdrijven eerder 99-1. Er klonk gejuich bij een dubbelfout van Djo- kovic, boegeroep toen hij iets vroeg aan de scheidsrechter. Het lijkt erop dat hoe meer hij wint, hoe minder populair hij wordt. Waar zit hem dat in? Hier zes verklaringen. Zijn geboortejaar (1987) Iets simpels om te beginnen. Fede rer, vijfjaar ouder, was er eerder. Hij is een sportman van de buitencate gorie. Met zijn spel, uitstraling en publieke optredens werd de Zwit ser begin deze eeuw al een interna tionale sporticoon. Hij won in één klap het gros van de tennisfans voor zich. En het is een spel van man te gen man. Ben je vóór de één, dan ben je tegen de ander. Zijn spel Je kunt na zestien grandslamtitels, gewonnen in het sterkst bezette tennistijdperk ooit, niet langer vol houden dat Djokovic minder goed kan tennissen dan Federer. De Ser viër is een topatleet met elastieken benen en stalen zenuwen. Maar het ziet er minder elegant uit, de slagen zijn minder stijlvol. We houden bo vendien van aanvallers, Djokovic is van nature een verdediger. En dan dat eindeloze gestuiter voor het ser veren, soms wel twintig keer. Dat wekt irritatie op. Het is nu eenmaal ook prettiger kijken naar een snelle darter (Michael van Gerwen) of snookeraar (Ronnie O'Sullivan). Zijn fouten Toen Djokovic in de halve finale van de Australian Open in 2008 won van Federer, riep zijn moeder: 'De koning is dood, leve de nieuwe koning!'. Niet zo chique en veel te WINNAARS VANAF 2003 Djokovic is een topatleet met elastieken benen en stalen zenuwen. Maar vergeleken met Federer ziet het er minder elegant uit voorbarig bovendien. In zijn jon gere jaren wilde Djokovic ook nog wel eens een medische time-out aanvragen als hij niet goed speelde, of een partij opgeven met vage klachten. ,,Soms heeft hij zestien blessures in één partij'', zei Andy Roddick ooit cynisch, ,,Hij is een 'faker' (toneelspeler, red.).'' Djoko- vic heeft die fouten uit zijn vroege carrière al lang gerepareerd, maar van het imago van klager en slinkse speler komt hij niet zomaar af. Zijn houding Die was zondag voorbeeldig. Ga er maar aan staan, als 15.000 mensen vurig hopen dat jij verliest. Djoko- vic had zich voorgenomen om kalm te blijven en hij hield dat tot de laat ste bal vol. Dat is wel eens anders geweest. Hoe vaak ging Djokovic wel niet woest tekeer tegen het publiek, de scheidsrechter en zelfs zijn eigen entourage. Soms zelfs hele partijen lang. Het hielp hem, hij moest die emoties kwijt, maar prettig om naar te kijken was het niet altijd. Djokovic is rauw, dat kan als onsympathiek worden ervaren in de keurige tenniswereld. Veel fans voelen meer liefde voor Fede- rer, de ideale schoonzoon en am bassadeur, die in twintig jaar zel den op een uitspatting te betrappen was. Zijn doelen Toen Djokovic in 2016 Roland Gar ros won en zijn 'career slam' vol tooide, viel hij in een zwart gat. Waar moest hij nog voor spelen? Door motivatiegebrek en privépro- blemen was hij twee jaar zoekende. De liefde voor het spel is bij hem niet zo zichtbaar. Hij zei het zondag nog, hij tennist vooral nog voor de records. Dat is uiteraard zijn goed recht. Maar het spelplezier bij veel van zijn collega's werkt aanstekelij- ker. Zijn verhaal Veel mensen juichten zondag ook voor Federer vanwege zijn verhaal. De Zwitser leidt een jaloersmakend leven waar vele gewone stervelin gen van dromen. Nog één keer win nen op Wimbledon, op 37-jarige leeftijd, met die twee tweelingen op de tribune. Het was hem ge gund, en dus moest Djokovic eraan. De combinatie van diens rafelige karakter en de blinde verafgoding voor die ander die toevallig in het zelfde tijdvak tennist, maken Djo- kovic een fijn slachtoffer. Misschien gaat het veranderen als Federer stopt. Waarschijnlijker is dat Djo- kovic ermee moet leren leven. En dat gaat hem tot dusver niet slecht af. dinsdag 16 juli 2019 GO Gunfactor Federer speelt Djokovic nog steeds parten Rik Spekenbrink Londen Dank voor de steun! Novak Djokovic wijst na het benutte matchpoint naar zijn familie en coachingstaf, zo'n beetje de enige toeschouwers die tijdens de finale hem aanmoedigden en niet Federer. foto bsr AO RG W UO 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 Roger Federer (20 titels) Rafael Nadal (18) Novak Djokovic (16) Overige winnaars Australian Open (AO): Andre Agassi (2003), Marat Safin (2005), Stan Wawrinka (2014). Roland Garros (RG): Juan Carlos Ferrero (2003), Gastón Gaudio (2004), Wawrinka (2015). Wimbledon (W): Andy Murray (2013, 2016). US Open (UO): Andy Roddick (2003), Juan Martin del Potro (2009), Murray (2012), Marin Cilic (2014), Wawrinka (2016).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23