Wie zichzelf doodt, is geen moordenaar effecten hebben a&vfi-D Dat veel media op de term zelfmoord blijven hameren, is verwerpelijk 19 René Diekstra Als ik ergens heel boos om kan worden, dan is het media die het vreselijkste van alle woorden in ons taalgebruik blijven gebruiken: zelfmoord. Zoals vrijdag voor de zoveelste keer tijdens het NOS-journaal, deze keer in een reportage over personeelsleden van het bedrijf France Télécom die zelf een eind aan hun leven hebben gemaakt. Hoe slecht de journaalredactie haar werk doet, bewijst het feit dat ze niet eens heeft opgemerkt dat de Fransen in hun berichtgeving nooit hun woord voor zelfmoord gebruiken: meurtre de soi-même. Zij spreken steevast van suïcide, zelfdóding kortom. Wie meent dat het nauwelijks verschil maakt of je zelfmoord of zelfdoding gebruikt, moet eens te rade gaan bij nabestaanden. En vraag je dan ook eens af waarom behalve in Frankrijk ook in Groot-Brittannië en andere Angelsaksi sche landen woorden voor de zelfgekozen dood waarin 'moord' voorkomt volstrekt uit den boze zijn. Zo is de aanduiding self-murder daar in de loop van de 19de eeuw volledig verdwenen. Waarom zelfmoord zo'n vreselijk woord is? Omdat het degene die uit wanhoop, ontredde ring, psychische of lichamelijke problemen, levensmoeheid of een combinatie daarvan voor de dood kiest, als moordenaar het hiernamaals instuurt. Dat is ruim vijftien eeuwen, vanaf het moment dat de katholieke kerkvader Augusti- nus omstreeks het jaar 420 verkondigde 'wie zichzelf doodt, is een moordenaar', de bedoe ling geweest. En nog zijn er stromingen die dat verkondigen. Zo wordt in de catechismus van Katholiek Nederland veelvuldig met de term gestrooid en wordt het nog altijd als een dood zonde en vorm van moord gekwalificeerd. Dat veel media hardnekkig de term zelfmoord blijven gebruiken, kwalificeer ik als verwerpe lijk en verwijtbaar. En dat is niet omdat ik niet uitsluit zelf ooit voor zelfdoding te zullen kiezen en niet als moordenaar wil worden bij gezet. Het is wel omdat ik het onaanvaardbaar vind dat anno 2019 zelfdoding nog altijd in woord en geschrift wordt gecriminaliseerd en nabestaanden onnodig gekwetst worden. DSt moet maar eens strafbaar worden gesteld. 3 Geen opgeblazen complimenten Onze cultuur is beïnvloed door de beweging uit de jaren 70 die ervan uitgaat dat angst, geweld en depressie voortkomen uit een lage zelfwaardering. Brummelman: ,,De gedachte was, dat we dat voorkomen door kinderen te overladen met com plimenten en ze op een voetstuk te plaatsen. Mijn onderzoek laat zien dat dit averechts kan werken. Bij constante overwaardering zeg je: je bent uitzonderlijk en daarom hou den we van je. Verpest het niet, want dan is mijn liefde over.'' Zeg gewoon 'mooie tekening' en niet 'on-ge-loof- lijk mooi, fan-tas-tisch gedaan'. 4PriMei inspanning voor zijn inzet, los van het resultaat. Complimenten als 'Wat heb je daar hard aan gewerkt', of 'Ik zie dat je enorm je best hebt gedaan' geven je kind het gevoel dat je het echt ziet, en dat liefde niet afhangt van prestaties. 5 Laat een kind niet vallen Als ouders mag je verwachtingen hebben van je kind; je geeft daarmee aan dat je vertrouwen hebt in zijn competenties. Brummelman: ,,In een onderzoek uit de jaren 90 blijkt dat kinderen het vervelend kunnen vinden als ze voor iets makkelijks een compliment krijgen. Ze vragen zich af: denk je soms dat ik niet beter kan?'' Eisen stellen is prima, maar laat je kind niet vallen als het daaraan niet voldoet. Bekritiseer zijn gedrag, niet de persoon. Geen 'Wat ben je ook een nietsnut' bij een slecht cijfer, maar 'Misschien moet je niet tot zo laat gamen'. 6 Liever warmte dan spullen Wil je je kind overladen, doe dat dan liever met warmte dan met spullen. Psycholoog Appelo: ,,Een kind heeft veel meer aan veiligheid en geborgenheid, aan het gevoel: er wordt van mij gehouden, wie ik ook ben en wat ik ook doe.'' Dat sommige ouders het gemakke lijker vinden spullen te geven, is overigens begrijpelijk. Het kost meer inspanning warmte en geborgen heid te bieden, zegt Brummelman. ,,Want dat betekent tijd doorbren gen met je kind, interesse tonen en plezier delen, juist ook op de momenten dat het geen bijzondere prestatie heeft geleverd.'' 7 Vergelijk je kind niet met anderen Door je kind te vergelijken met anderen ('Jij bent veel slimmer dan de rest') kun je het de boodschap geven dat het superieur is, en dat het aan die standaard moet blijven voldoen om jouw liefde te verdienen. Brummelman: ,,Focus liever op de groei die je kind doormaakt: 'Wat knap dat je dat moeilijke onderwerp nu wél snapt'. Zo geef je mee: je bent goed zoals je bent, ongeacht wat anderen doen.'' 8 Stop niet met complimenten geven Let op: Stoppen met je kind com plimenten geven is niet nodig, en zelfs onwenselijk. Brummelman: ,,Positief opvoeden is belangrijk. We zouden alleen meer moeten stilstaan bij de boodschap die we soms on bedoeld overbrengen.'' Appelo: ,,Word niet te krampachtig. Boven dien: kinderen zijn geen cake die je volgens een recept bakt. Voor ieder kind is het anders.'' Diekstra maakt zich boos over media die het woord zelfmoord gebruiken. Want het gaat niet om moord. dinsdag 16 juli 2019 GO Nog beter: complimenteer je kind Bewonder mij! Overleven in een nar cistische wereld, Eddie Brummelman. (Nieuwezijds, €20); Wij zij, gaat de wereld aan narcisme ten onder?, Martin Appelo (Boom, €21) kind nareist wordt Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19