II 1 Investering in nieronderzoek ECONOMIE 15 Budget voor jaren verzekerd [gig .00--Tl/I KUZU - KOYUN ,-^kELLE adet Het geld wordt gebruikt voor een zogenoemd fase 3-onder- zoek. Daarbij wordt het middel op een grote groep patiënten ge test. Als het onderzoek positief uitvalt, kan het medicijn offi cieel worden toegelaten. We reldwijd hebben 3 miljoen men sen last van acuut nierfalen. Al leen in de VS kost dat al 10 mil jard dollar per jaar. Vaak moeten patiënten de rest van hun leven nierdialyse ondergaan. Tot nu toe is er geen medicijn tegen deze aandoening. Een ge slaagd onderzoek opent dus een miljardenmarkt. Kleinschalige onderzoeken waren hoopge vend. Volgens het bedrijf is er nog nooit zoveel geld door pri vate investeerders gestoken in een onderzoek van een Neder lands biotechbedrijf. ,,Een uitstekende deal'', meent ana list Jos Versteeg van zakenbank In- singer Gilissen. ,,Gilead zoekt nieuwe medicijnen voor groei en heeft geld. Galapagos heeft veelbe lovende medicijnen en juist weinig geld.'' Met het geld koopt Gilead het recht op de verkoop van enkele veelbelovende medicijnen van Ga lapagos. Daarnaast krijgen de Ame rikanen een eerste optie op nieuwe medicijnen die de komende tien jaar nog uit de pijplijn bij het Bel gisch-Nederlandse bedrijf komen. Gilead breidt ook het belang in Ga lapagos uit van 12 naar 22 procent. Het bedrijf is blij met de grote zak geld. Daarmee is het budget voor onderzoek en ontwikkeling van nieuwe medicijnen voor jaren ge waarborgd. Het is zelfs zoveel geld dat de onderzoeksafdeling kan wor den verdubbeld, liet het bedrijf al weten. Overname Er speelt meer voor Galapagos. Lang werd gespeculeerd op een overname door Gilead. De bedrij ven werken al nauw samen. Voor Gilead is een overname de snelste weg naar nieuwe medicijnen die voor een verkoopsucces kunnen zorgen. En een succes kan het be drijf wel gebruiken. Sinds de top in 2015 is de omzet met een derde ge daald tot 22 miljard dollar. Dat heeft het bedrijf ironisch ge noeg te danken aan een té goed me dicijn tegen hepatitis C. Patiënten genezen vrij snel dankzij het medi cijn. Voor een farmaceut is het com mercieel beter als een patiënt het middel heel lang moet gebruiken. Galapagos-oprichter en topman Onno van de Stolpe heeft altijd be nadrukt dat hij zelfstandig wil blij ven. Sterker: Galapagos moet uit groeien tot een volwaardig farma ceutisch bedrijf. Dus niet alleen medicijnen ontwikkelen, maar ook verkopen. ,,Dat lijkt te lukken'', constateert Versteeg. ,,De komende tien jaar is er een wapenstilstand en zal Gilead geen bod uitbrengen op het be drijf.'' Daarnaast mag Galapagos de eigen medicijnen in Europa op de markt brengen. Gilead doet dat in de rest van de wereld. Een van de eerste medicijnen die op de markt gaat komen is filgotinib, een middel tegen reuma. De markt voor reumamedicijnen is een mil- jardenmarkt. Reumamedicijnen behoren tot de meest verkochte medicijnen wereldwijd. De deal tussen Gilead en Galapa gos is ongebruikelijk. Meestal ne men farmabedrijven een biotech nologiebedrijf helemaal over. Maar Gilead zag blijkbaar niets in een confrontatie met Van de Stolpe, die meermaals aangaf te hechten aan zijn zelfstandigheid. Een vijandige overname zou tot het vertrek van de directeur en aanjager van het be drijf kunnen leiden. Ook onderzoe kers zouden het bedrijf kunnen verlaten. Cheddar en Spaanse Manchego. ,,Alles wat we moeten importe ren, is door de waardedaling van de lira fors duurder gewor den'', zegt Ali. ,,Door het uit hollen van de koopkracht be steden onze klanten minder, maar gelukkig blijven ze ons trouw.'' Hoewel zijn delicatessen aan de dure kant zijn, heeft de win kel niet al te veel last van de concurrentie van de grootgrut ters. ,,Bij ons krijg je nog per soonlijke aandacht en we ver kopen allerlei zelfgemaakte heerlijkheden. Dat hebben de supermarkten niet'', aldus de eigenaar van Arzum Sharküteri. Huisvrouwen en senioren uit de buurt die onverwacht te veel inkopen hebben gedaan, kun nen rekenen op de oudste be- zorgservice van Istanboel: de sjouwers. Een van hen is Has san, die boven de 70 is en zo wat probeert bij te verdienen op zijn karige pensioentje. Met zijn gevlochten rieten mand op zijn rug brengt hij boodschap pen tegen een kleine vergoe ding thuis. Standaard zegt hij: Rica edrim (graag gedaan). 'hij heeft echt de beste kwaliteit'. Marktverkopers roepen vrolijk door elkaar heen. Buyurun, buy- urun, hoshgeldeniz! (kijk eens, kijk eens, welkom!). De felrode, voch tige en strakke kieuwen van zee baars en andere soorten vis zijn bewust naar buiten gevouwen om te laten zien hoe vers de vis is. Voorbij de viskraampjes is de fa miliezaak Özcan Tursulari waar ze gespecialiseerd zijn in tafelzuur. Buiten liggen olijven en geprepa reerde druivenbladeren die thuis worden gevuld met gekruide rijst. Binnen is er een grote verzameling ingelegde groenten en fruit; van augurken, rode bietjes, hele uien, maiskolven en witte kool, tot knoflookbolletjes, onrijpe toma ten, wortelen, paprika, peren en citroenen. Alles op ambachtelijke manier gemaakt. Ook de sambal en de olijfolie. Ali Gündüz van het winkeltje voor fijnproevers staat te wachten op klanten. ,,Veel mensen zijn naar hun zomerhuizen of naar familie op het platteland. In de zomer draaien we maar met de helft van het personeel.'' Zijn medewerkers zijn altijd behulpzaam en proeven hoort erbij. Van de koude voorge- rechten bijvoorbeeld, waar dit zaakje bekend om is. ,,Die worden hier boven de winkel met de hand vervaardigd'', zegt Ali trots. ,,Een stuk of dertig meze (voorgerech ten) in de zomer, en wel tachtig in de winter. Gebakken lever, drui venbladeren, paprika's en aubergi- Populair zijn ook kleingesneden magen van koeien voor de iskembe corbasi (penssoep) nes gevuld met gekruide rijst, sa lades van witte bonen, zeekraal en knoflookyoghurt behoren tot onze toppers.'' Altijd handig wanneer onverwachts bezoek aanbelt. Even bij Ali langs en de tafel staat in een mum van tijd vol Turkse tapas. Trots is hij ook op zijn ruime as sortiment aan binnen- en buiten landse kazen. Hollandse Gouda en Edammer bijvoorbeeld. Deense en Franse schimmelkazen. Britse ISKEMBE GRANM1S KILO .00TL dinsdag 16 juli 2019 GO Biotechbedrijf AM-Pharma heeft 116 miljoen euro opge haald voor onderzoek naar de werking van een medicijn tegen acuut nierfalen. Peet Vogels Bunnik Flinke zak geld voor Galapagos Het Belgisch-Nederlandse bio technologiebedrijf Galapagos wil uitgroeien tot een volwaar dige farmaceut. Met de 4,5 mil jard euro van het Amerikaanse farmaconcern Gilead moet dat lukken, is de verwachting. Peet Vogels Leiden 22 Gilead breidt ook het belang in Galapagos uit van 12 naar 22 procent. -Ali Gündüz, winkelier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15