II bolderman.nl Voor fantastische reizen! bolderman.nl NIEUWS 13 Ouders vermoord kind vechten voor zwaardere straf minderjarige dader Is de maximale straf voor minderjarige moordenaars niet te laag? Deskundigen kunnen zeggen dat zwaarder straffen geen zin heeft, maar gaat het in het strafrecht ook niet om vergelding? burg (14) werd in 2017 verkracht en vermoord door een even oude klas genoot. Savannah Dekker (14) werd vermoord door een vriendje, omdat ze flirterige berichten stuurde naar een ander. De daders waren respec tievelijk 15, 14 en 16 jaar en kregen in derdaad één, één en twee jaar cel. Plus jeugd-tbs, waarmee ze nog Minderjarigen moet je niet tientallen jaren opsluiten. Maar één jaar is echt weinig maximaal zeven jaar vastzitten. Gevoelsmatig weinig voor de on herstelbare schade van een moord, vinden de ouders van slachtoffers. Die zijn daarom een petitie gestart om de straffen voor jeugdmoorde- naars te verhogen naar twee tot vijf jaar. ,,Maar wat je ook doet, een half jaar, één jaar, drie jaar, het blijft arbi trair", zegt De Roos. ,,Het is nooit zwaar genoeg. Als je deze lijn door- straffen voor criminelen is van alle tijden en zeker over jeugdstrafrecht. Ooit, in 1905, in het leven geroepen om 'een meer opvoedend element' toe te voegen aan het straffen van minderjarigen. Ze zijn nog niet 100 procent ontwikkeld, kunnen de ge volgen niet goed overzien en hande len vaak in een impuls. Het zijn precies ook die argumen ten die aangeven waarom zwaarder straffen geen afschrikwekkende wer king heeft op tieners. ,,Dat effect is nul. Maar je moet wel ^ets doen met een kind dat een moord pleegt", zegt De Roos die er op wijst dat al sinds 1995 de mogelijkheid bestaat om 16- en 17-jarigen volgens het volwasse- nenrecht te veroordelen, als de situa tie ernstig genoeg is. ,,En dat gebeurt regelmatig, dus de rechter heeft die mogelijkheid al. Dan hou je over een kleine categorie van moord- en doodslaggevallen met een dader van 15 jaar of jonger. Maar daar is bijna al tijd psychisch iets mis mee. Daar hebben we jeugd-tbs voor." Jaarlijks zijn maar een handjevol minderjarigen bij moord of doodslag betrokken. Nick Bood (16) werd in april 2017 vermoord in Zaandam bij een ruzie over wiet. Romy Nieuw- trekt kom je uiteindelijk weer uit bij de doodstraf." Daarmee ontstaat deze situatie: als de voorgestelde strafverzwaring van de ouders wordt opgenomen in het wetboek, dan hebben déze nabe staanden iets bereikt. Niet voor niets zegt de moeder van Romy: het voelt goed om voor haar te vechten. Maar zullen nabestaanden van toekom stige slachtoffers op hun beurt die straffen tot vijf jaar weer niet te laag vinden? Die hebben nog nergens voor gevochten, die moeten het doen met die vier of vijf jaar cel voor de moordenaar van hün kind. Jack Keijzer, vader van de in 2007 vermoorde Pascal Keijzer en oprich ter van de Federatie Nabestaanden, zegt daarover: ,,Het spreekrecht voor nabestaanden bestond vroeger ook niet, nu kunnen we tijdens rechtsza ken zeggen wat we willen, behalve schelden. Het spreekrecht is opgerekt en daar zijn nabestaanden tevreden mee. Zo kijken we ook naar straffen: één of twee jaar is gewoon écht heel weinig, terwijl we heus snappen dat je minderjarigen niet tientallen jaren moet opsluiten. Daarom komen wij uit op maximaal vijfjaar. Ik denk dat we daar lang mee vooruit kunnen." 8 dagen stedenreis Berlijn, Dresden, Leipzig en Potsdam 8 dagen De noordkust van Wales 8 dagen Lourdes en de Pyreneeën 10 dagen Barcelona en omgeving 10 dagen Drautalin Karinthië 10 dagen Pittoresk Vrsar, Istrië 399,-^R 499,- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Het is natuurlijk volko men begrijpelijk dat de ouders van vermoorde tieners Nick Bood, Romy Nieuwburg en Savannah Dekker straffen van één en twee jaar voor de moordenaars te weinig vinden. Vergelding is - naast afschrikking - ten slotte een van de doelen van het strafrecht. En wat is één jaar cel vergelding voor een moordenaar die nog geen 16 is? Of twee jaar voor 16- en 17-jarigen? Dat is niks, zeggen de nabestaanden. ,,Maar is dat dan wél zo bij drie jaar, of vier?" zegt strafrechtdeskun dige Theo de Roos. De discussie over dinsdag 16 juli 2019 - Jack Keijzer, Federatie Nabestaanden 'Als je de lijn doortrekt, kom je weer uit bij de doodstraf' Victor Schildkamp Rotterdam v.a. sLechts .j v.a. sLechts nm Vertrekdata: 12 aug 7 9 sept 7 7 okt. Vertrekdata: 3,17,31 aug 14,28 sept Vertrekdata: 3,17,31 aug 721 sept/5 okt Vertrekdata: 12,26 aug 7 9,23 sept 7 7 okt Vertrekdata: 17,31 aug 714,28 sept. Vertrekdata: 16,23,30 sept 7 7 okt. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. >jg SCR f. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl ö"0 Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds reserveringskosten Een 16-jarige kan al volgens het volwasse- nenrecht worden ver oordeeld, zegt straf rechtkenner Theo de Roos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13