Tbs in zaak 'meisje van Nulde' een jaar verlengd 'Vader van informatica' komt op Brits bankbiljet 12 NIEUWS Rechtszaak in VS om schenden sancties ZWAAN TELLING ZUTPHEN De tbs-maatregel voor de man die het 'meisje van Nulde' doodde is met een jaar verlengd. Dat bepaalde de rechtbank in Zut- phen gisteren. In de zomer van 2001 spoelde op Strand Nulde bij Putten het rompje aan van een toen onbekend meisje. Pas maanden later werd bekend dat het ging om de 4-jarige Rowena Rikkers uit Dordrecht. Haar stiefva der Mike J. (50) had haar omge bracht. Hij werd in 2003 veroor- deeld tot twaalf jaar cel en tbs met dwangverpleging. De kliniek stelde eerder een ver lenging van de maatregel met één jaar voor. Dat werd bijgesteld naar twee jaar omdat J. de laatste tijd weigerde mee te werken. Verlen ging met twee jaar was ook ge vraagd door het Openbaar Ministe rie. De rechtbank hield het bij een jaar omdat ze op die manier beter de vinger aan de pols kan houden. Iraniër Mehdy K. wacht in een Nederlandse cel op uitlevering aan de VS. Door de aankoop van computerchips zou hij de sancties tegen Iran hebben geschonden. Keurig in het pak gekleed kwam Mehdy K. (39) uit Iran begin deze maand als vrij man de rechtbank Rotterdam binnenlopen. Na de uitspraak van de rechter werd hij direct door de politie naar het cel lenblok afgevoerd. Daar wacht hij nu af of minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Vei ligheid) zal beslissen of hij daad werkelijk wordt uitgeleverd aan de Verenigde Staten. Dat land wil de onderdaan van Iran zo snel moge lijk berechten. De spanning tussen beide landen is de afgelopen maanden snel gestegen, over en weer wordt met militair geweld gedreigd. De zaak rond de Iraanse zaken man in elektronica en telecommu- nicatieapparatuur is vooralsnog mysterieus: zijn rechtszaak werd achter gesloten deuren behandeld (alleen de uitspraak is openbaar), het Openbaar Ministerie en zijn advocaat willen niet verder op de zaak ingaan en ook de Ameri kaanse aanklacht is nog 'verze geld'. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Justitie geeft geen commentaar. ,,Dat doen we pas als hij daadwerkelijk is uit geleverd.'' Kernwapen Waar het om draait: K. zou, al in 2015, vier computerchips in de VS hebben besteld en die naar Iran hebben (willen) laten vervoeren. Dat is een probleem omdat er al ja renlang strenge Amerikaanse (en Europese sancties van kracht zijn op handel met Iran. Beide landen hebben een steeds verder oplo pend conflict over vermoedelijke Iraanse pogingen om een kernwa pen te ontwikkelen. De computerchips in kwestie zouden onder de sancties vallen Advocaat is bang voor politiek proces in de VS tegen Iraanse zakenman omdat ze niet alleen voor normale elektronica gebruikt kunnen wor den, maar ook geschikt zijn voor militair gebruik. Het gaat om vier Ultra High Speed A/D Converters, chips die no dig zijn om analoge signalen om te zetten naar een digitaal signaal, en omgekeerd. Dat soort chips zit in apparatuur die de muziek van een langspeelplaat overzet op een computer, maar geavanceerde ver sies kunnen ook nodig zijn voor raketgeleidingssystemen. De chips zijn online te bestellen, maar waarom K. ze wilde hebben ofver- handelen is onbekend. De Amerikanen vaardigden vorig najaar een arrestatiebevel uit tegen de Iraniër, die, zo lijkt het, voornamelijk in Dubai woont. Hij kwam naar Nederland voor een congres en werd hier eind 2018 opgepakt. De Iraniër heeft sinds het voor jaar van 2018 ook een consultancy- bedrijf in Nederland. Zijn Neder landse mededirecteur zegt niets van de rechtszaak tegen K. te weten. Volgens hem heeft het bedrijfje sowieso nooit activiteiten uitgevoerd. Politiek proces De advocaat van K. voerde in de rechtbank aan dat de Iraniër niet aan de VS mag worden uitgeleverd omdat daar mogelijk sprake zou zijn van een politiek proces. Door de oplopende spanningen tussen Iran en de VS worden de risico's voor K. groter en de kans op een eerlijk proces kleiner, betoogde zij, zo blijkt uit het vonnis. De rechtbank stelt echter dat 'er wel verwacht mag worden dat er in de VS sprake zal zijn van een eerlijk proces'. K. mag daarom worden uitgeleverd voor de handel in de vier computerchips, maar een lijst met andere Amerikaanse aanklachten tegen de Iraniër werd verworpen. Voor de handel in de chips zou hij, volgens Nederlands recht, zeker een jaar cel kunnen krijgen. Het laatste woord is nu aan minister Grapperhaus. Die beslist uiteindelijk of iemand wordt uit geleverd. K. kan dan nog tegen die beslissing in beroep. Een woord voerder van de minister zegt 'niet op individuele zaken in te kunnen gaan'. MANCHESTER Op een nieuw Brits bankbiljet komt het ge zicht van Alan Turing te staan, de grondlegger van de infor matica en kunstmatige intelli gentie. De beeltenis komt op het biljet van 50 pond, dat eind 2021 in roulatie moet komen. Turing wist tijdens de Tweede Wereld oorlog de geco deerde berichten van nazi-Duits- land te kraken. Volgens sommige schattingen was de oorlog daardoor ja ren eerder afgelo pen en werden mil joenen mensenle vens gespaard. Op het biljet staat een uitspraak van Turing: ,,Dit is slechts een voorproefje van wat gaat komen en slechts de scha duw van wat er zal zijn." In 1952 werd hij veroordeeld voor zijn homoseksualiteit. Bo vendien mocht hij niet meer voor de Britse geheime dienst werken. Twee jaar later stierf hij aan cyanidevergiftiging. Vol gens een officieel onderzoek had hij zelfmoord gepleegd. In 2009 bood de Britse regering Turing postuum excuses aan. In 2014 kreeg hij gratie van konin gin Elizabeth. Elf andere Britten waren ook kandidaat voor de beeltenis. Onder hen waren Charles Bab- bage, die in 1822 de eerste com puter bouwde, en Ada Lovelace, die in 1843 het eerste 'computer programma' schreef. Ook Rosa lind Franklin, die dna ontdekte, en natuurkundige Stephen Hawking waren in beeld. dinsdag 16 juli 2019 Het is een traditie van acht eeuwen: het tellen van de knobbelzwanen van de En gelse koning. Vroeger ge beurde dat in het hele land, tegenwoordig inspecteert koninklijke zwanenteller David Barber alleen nog de zwanen in de Theems bij Londen. Tijdens de telling van vijf dagen kijkt hij ook hoe het staat met hun gezondheid. FOIOS HtUItHS Nederland mag Iraniër uitleveren Cyril Rosman Rotterdam BANK OF ENGLAND Alan Turing Banknote Concept

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12