Zeldzame schilderijen in Domburg WALCHEREN 19 HISTORISCHE WERF ARNEMUIDEN Dit is echt mooi werk, zegt Alex de Mooi tegen zijn zoon Pieter als ze zaterdag samen over het terrein van de Historische Werf C.A. Meerman in Arnemuiden lopen. maandag 15 juli 2019 Emile Calon Arnemuiden De twee inwoners van Tilburg zijn op va kantie in Vrouwen polder en nemen van de gelegenheid ge bruik de open dag van de Histori sche Werf te bezoeken. Daar horen ze van Cees Droste dat hij al twee jaar bezig is met het restaureren van de jachthoogaars Seepaerd. Twee jaar geleden kwam dat scheepje, in 1942 gebouwd op die werf in Arnemuiden, terug voor een hele grondige opknapbeurt nadat het jaren geen enkele vorm van onderhoud had ondergaan. Het werk zit er nu bijna op. ,,Het is mooi geworden hè." Droste verwacht dat het Seep- aerd volgend voorjaar zeilklaar is. ,,Dan mag iemand het kopen tegen kostprijs." Dat zal rond de dertig duizend euro zijn, verwacht hij. De scheepsrestaurateur geeft wel aan dat het niet gelukt is iets van het oude Seepaerd te behouden. ,,Alles was te rot, te slecht." Iets verderop op het terrein zit Lieven Kusse netten te boeten. De 73-jarige Arnemuidenaar doet dat al heel wat jaren. In 1969 mon sterde hij aan als machinist op de Arm 15, De Vrouw Jannetje, en was vervolgens dertig jaar visser man. ,,Ik heb in die tijd heel wat netten geboet. Elk moment dat je daar tijd voor had, was je bezig." Hij kijkt met plezier terug op zijn tijd aan boord van tal van vissers schepen. ,,Hard werken, maar met plezier." Nu laat hij de bezoekers van de werf zien hoe je netten boet. ,,Dat levert altijd vragen op." Hij vertelt met een knipoog dat hij vast en zeker in de hemel komt. ,,Want ik heb al geboet." Hij maakt ook netten voor mo delscheepjes en laat vervolgens een ragfijn netje zien. Twee be zoeksters van de open dag vinden het wel leuk als ze hem bezig zien. ,,Dat zie ik jouw Peter nog niet snel doen", zegt de een tegen de ander, waarna ze lachend verder Ik heb heel wat geboet. Elk moment dat je daar tijd voor had, was je bezig -Lieven Kusse lopen. Het zijn Marianne Slager en haar (vakantie)buurvrouw Betty Kaptein. Ze verblijven tijdelijk op een camping in Oostkapelle en be zoeken met hun partners de werf. ,,Want het is vandaag echt geen strandweer." De beide mannen zijn volgens de twee op een ander deel van de werf. ,,Die zijn meer geïnteresseerd in techniek. Wij kijken gewoon rond." Boeken Wout Dijkstra (71) uit Bruinisse is ook van de partij. Hij heeft ook een heel leven op zee achter de rug. ,,Was 35 jaar lang kapitein van een zeesleper." Nu verkoopt hij boe ken die iets van doen hebben met de scheepvaart. Een vetpot is het niet. ,,Want wie leest nog tegen woordig?" Maar hij vindt het leuk om open dagen af te gaan en daar andere oude zeemannen te ont moeten. Daniël Schot en zijn vader Rens restaureren samen ook een jacht hoogaars: de Atalante. Op de werf laten ze zien hoe je planken zo buigt dat ze gebruikt kunnen wor den voor de huid van hun schip. Rens: ,,Met vuur en water, met tijd en geduld." Boven een vuur ligt de plank die op die manier krom moet trekken. Junior maakt hem aan de bovenkant regelmatig nat zodat hij in vijf uur tijd de juiste gekromde vorm krijgt. Senior: ,,Het kost wat tijd, maar we heb ben ook de tijd." ten bij elkaar te krijgen die op de een of andere manier een link heb ben met Zeeland, met Walcheren, met Domburg. Jan Toorop is promi nent aanwezig. Van deze kunste naar, die begin vorige eeuw lang in Domburg verbleef, hangt veel werk. Zoals }uff. Van den Arend viool spelend, waarbij hij in 1903 met een paar potloodstrepen deze Walcher- se dame tekende. En een ets waarbij hij zijn dochter Charley portret teerde, terwijl ze plaatjes bekijkt. Van Vloten heeft bij zowat elk portret een verhaal. Ze is trots dat ze erin slaagde twee portretten van Jopie Ruys naar Domburg te halen. Eén is in 1928 geschilderd door Jan Sluijters, een vriend van Jan Toor- op. Veertien jaar later deed Herman Mees dat, de Rotterdamse schilder die vaak in Zoutelande verbleef. Twee onbekende werken van Reimond Kimpe zijn te zien in het Marie Tak van Poortvliet Mu seum in Domburg. Emile Calon Domburg De verbazing is groot bij een be zoekster van de zomerexpositie Zeeuwse Portretten in het Marie Tak van Poortvliet-Museum in Domburg. ,,Zijn dat echte Kim- pes?" Conservator Francisca van Vlo ten: ,,Ja, dat zijn werken van de Vlaamse-Nederlandse schilder Reimond Kimpe." ,,Maar zwart-wit, ik wist niet dat hij ook zo schilderde?" Van Vloten vertelt dat het heel bijzondere wer ken zijn, omdat Kimpe meestal kleurrijke schilderijen maakte. ,,Deze Zeeuwse Boer en Drie Zeeuwse Vrouwen komen uit een particuliere verzameling en zijn nauwelijks be kend", aldus de conservator. De serie bestaat uit portretten die een link hebben met Zeeland, Walcheren en Domburg Tot en met 3 november zijn de twee bijzondere Kimpes, en 120 an dere portretten, te zien in het MTvP-museum dat een beetje ver stopt zit aan de Ooststraat. Van Vlo ten slaagde erin een serie portret- Conservator Francisca van Vloten is in het bijzonder trots op de twee portretten van Jopie Ruys die ze naar het Domburgse Marie Tak van Poortvliet Museum wist te halen. foto lex de meester Daniël Schot is planken aan het buigen tijdens de open dag van de Historische Werf. foto lex de meester WA 'Hard werken, maar met plezier'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19