7 Onderzoekers van het Herseninstituut Nederland hebben het mysterie ontrafeld waarom slechte slapers de volgende ochtend vaak beroerd wakker worden en rusteloos blijven. Boosdoener: de REM-slaap, de fase waarin we hevig dromen en nare ervaringen verwerken. SLAPELOOSHEID ONDERZOEK ie ruzie heeft met zijn partner, heeft doorgaans de vol gende dag een beetje spijt. Waar maakten we ons in vredesnaam druk om? Maar de rust die een goed nachtje slapen hen geeft, geldt lang niet voor iedereen. Nederland telt 1,7 miljoen slapelozen, die de volgende ochtend de emoties van gisteren nog even sterk - en soms nog heviger - voelen. Onderzoekers van het Herseninsti- tuut Nederland, die hun bevindin gen vandaag presenteren in het voor aanstaande tijdschrift Current Bio logy, vonden de verklaring hiervoor in hersenscans. Zij legden dertig goede en slechte slapers 's avonds in een mri-scanner en maakten hen flink van streek. Niet door een ste vige ruzie te schoppen zoals thuis, maar door een confronterend ge luidsfragment af te spelen. Vals Eerder in het onderzoek hadden de wetenschappers gevraagd of de deel nemers wilden meezingen met het Wilhelmus, Stille Nacht of Gloria in ex- celsis Deo, waarbij hun karaoke werd overstemd door andere zangers. De deelnemers hadden daardoor niet door dat ze vals in de microfoon toe terden. Tótdat de opnames van alleen hun eigen stem werden afgespeeld in de mri-scanner. ,,Reken maar dat zo'n opname je van slag maakt. Ik was zelf het eerste proefkonijn. Het zweet stond in mijn handen toen ik mezelf hoorde", vertelt 'slaapprofes- sor' Eus van Someren. Op de hersen scans was te zien hoe de amygdala, het zenuwcentrum van de emoties, aansprong. Om overdag goed te kun nen functioneren, moet die storm in het hoofd gaan liggen. Bij de goede slapers hielp slaap daarbij: de nare er varing kreeg 's nachts letterlijk een ander plekje in het brein. Toen de on derzoekers de volgende dag opnieuw het fragment afspeelden, haalden de deelnemers hun schouders op. Ze zongen vals, nou en? Maar bij de slechte slapers ge beurde het tegenovergestelde. Zij raakten 's ochtends, toen het frag ment werd herhaald, opnieuw van streek, sommigen zelfs nóg meer dan eerst. Op hun hersenscan was te zien dat de storm niet ging liggen. ,,Slape- lozen zijn vaak in een toestand waar bij het net lijkt of ze enorm geschrok ken zijn van iets. Ze zijn overdag heel alert, onrustig en hebben een ver hoogde hartslag'', legt Van Someren uit, die het onderzoek samen uit voerde met Rick Wassing. We proberen te ontdekken welke mensen ondanksde slechte nacht redelijk de dag doorkomen rijke stap verder, stelt Van Someren. ,,We weten nu beter wat er mis gaat in het hoofd van slapelozen. Nu kun nen we op zoek naar een medicijn dat de REM-slaap positief beïnvloedt.'' De REM-slaap treedt vooral laat in de nacht op, na een uurtje of vijf a zes slaap. In die tijdspanne moet het me dicijn zijn werk doen. ,,We moeten dus een medicijn ontwikkelen dat heel langzaam oplost in de maag en pas na 5 a 6 uur zijn werk doet.'' Niet alleen slapelozen zouden hiermee zijn geholpen, ook andere mensen met een psychische stoornis hebben hier mogelijk baat bij. De slaappro- fessor: ,,Mensen met een posttrau matische stress-stoornis nemen hun traumatische ervaring mee naar de volgende dag. Voor mensen met een angststoornis is dat hun grootste vrees, mensen met een depressie ne men hun wanhoop mee en chroni sche slapelozen hun spanning. Be handelen van de rusteloze REM- slaap zou kunnen helpen die emoties over de nacht heen een betere plek te geven in het brein." Slapelozen gezocht Maar eerst is vervolgonderzoek nodig onder een grotere groep slechte sla pers. Het Herseninstituut zoekt 180 mensen, die zeker drie keer per week ontevreden zijn over hun slaap. Denk aan: moeilijk in slaap komen, 's nachts lang wakker liggen, voor de wekker wakker worden en de slaap niet meer kunnen vatten. Van hen wordt ten minste één keer een her senscan en een slaap-EEG gemaakt. Daarnaast worden zij een jaar lang elke drie maanden bevraagd over hun slaap en gemoedstoestand. ,,Zo proberen we te ontdekken welke mensen, ondanks de slechte nacht, redelijk de dag doorkomen. Zij heb ben het geheime wapen in handen." Iedereen kan een periode hebben van slecht slapen, bijvoorbeeld door stressvolle gebeurtenissen. Wie een genetische aanleg voor slapeloosheid heeft, heeft er waarschijnlijk langer last van. Ook ouder worden heeft he laas invloed op onze nachtrust. Dan wordt de slaap brozer, waardoor we 's nachts iets onrustiger zijn. Palestijn per abuis gedood VS: grote acties tegen illegalen Test nieuwe autotaks Fantasie Het verschil zat 'm in de REM-slaap, voluit Rapid Eye Movement, een fase 's nachts waarin we de levendig ste dromen hebben en onze dag - gecombineerd met fantasieën - als een film weer voor ons afspe len. Die film helpt ons normaal gesproken om emotionele ge beurtenissen te verwerken. De slechte slapers hadden een onder broken REM-slaap. Ondanks alle moderne technieken begrijpen slaaponderzoekers hooguit een paar procent van wat zich 's nachts in ons hoofd afspeelt, maar nu zijn we ein delijk een belang- vrijdag 12 juli 2019 GO Met een rotgevoel uit bed estapt? Dit is waarom FOTO SHUTTERSTOCK Hanneke van Houwelingen Amsterdam W - Slaapprofessor Eus van Someren GAZA Israëlische militairen hebben per ongeluk in de buurt van Beit Hanoun een Palestijn doodgeschoten die zij voor een terrorist hielden. Het bleek echter te gaan om een 28-jarige Palestijnse veiligheidsfunc tionaris die juist probeerde om Palestijnen weg te hou den bij de grens met Israël. Het Israëlische leger heeft in een verklaring toegege ven dat het om een fout ging. Het zag de man ten onrechte aan voor een ge wapende terrorist en vuur den als resultaat van deze waarneming'. Het incident gebeurde in het noorden van de Gazastrook. WASHINGON De Ver enigde Staten beginnen zondag in zeker tien steden grote acties om illegalen aan te houden en het land uit te zetten, melden Ame rikaanse media. De verant woordelijke immigratie dienst ICE zou duizenden familieleden willen oppak ken van illegalen die al een bevel hebben gehad het land uit te gaan. Er zijn naar schatting een miljoen mensen in de VS die een bevel hebben gekregen het grondgebied te verlaten. President Donald Trump heeft de razzia's onder ille galen eerder aangekon digd, maar toen werden ze op de valreep niet uitge voerd. DEN HAAG De aanschaf- belasting (BPM) op perso nenauto's en motoren wordt vanaf volgend jaar berekend met een nieuwe testmethode. Dat laat staatssecretaris Menno Snel (Belastingdienst) weten. De nieuwe met hode, genaamd WLTP, zal er niet voor zorgen dat de totale BPM-opbrengst om hooggaat en ook per auto zal de gemiddelde aan- schafbelasting gelijkblijven, bezweert Snel. Sinds sep tember is deze methode, die inzicht geeft verbruik en uitstoot, verplicht voor nieuwe auto's in de EU.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7