Alle jihadkinderen zagen oorlogsgeweld Akkoorden stuwen populariteit Rutte 5 KBI iAklcn&c LZ^/W vraagt u aan een boef?'' Ook het OM wist niet dat B. in de gevange nis de beschikking had over een te lefoon, zo blijkt nu. Pas na veel vra gen van de advocaten en de eve neens zeer verbaasde rechtbank voorzitter Bienze Vogel, licht Nabil een tipje van de sluier. Nadat Nabil in januari 2017 be trokken was bij de vergismoord op zijn vroegere buurjongen Hakim Changachi, ging het gerucht in zijn vroegere buurt in Utrecht al snel dat Nabil daarbij betrokken zou zijn. Omdat de familie Changachi een bekende criminele familie is, en hij loyaliteit voelde naar zijn vroegere buurjongen, biechtte hij zijn rol aan de familie op. Maar Ri- douan Taghi, de vermeende op drachtgever, kwam daarachter en gaf de opdracht om Nabil uit de weg te laten ruimen. Daarop liet Nabil zich in Amsterdam met een vuurwapen aanhouden, en werd kroongetuige. ,,Ik wist: het is game over.'' In de maanden die daarop volgde gonsde het in Utrecht van de geruchten. Nabil zou wel eens kroongetuige kunnen worden. Een levensgevaarlijke stap in het crimi nele circuit. En dus zorgde Nabil ervoor dat een PGP-telefoon de gevangenis in werd gesmokkeld, waarmee hij contact zocht met Ridouan Taghi, Saïd en Mohammed Razzouki. ,,Op het moment dat ik de telefoon in handen kreeg, wilde ik de geruch ten de kop indrukken. Ik maakte me heel veel zorgen over mijn vei ligheid. Het gonsde nogal.'' De zorgen bleken niet onterecht. In maart 2018 maakte het OM be kend dat Nabil B. kroongetuige was geworden. Nog geen week later werd zijn onschuldige broer Re- duan in het kantoor van zijn eigen bedrijf in Amsterdam vermoord. Dat was volgens Nabil ook de reden dat hij het OM niet vertelde over de telefoon. ,,Omdat het moment dat de deal bekend werd er iets ver schrikkelijks is gebeurd. Mijn broer is vermoord. Ik dacht: ik ga die tele foon niet inleveren.'' Wat Nabil B. nog meer heeft be sproken met de voortvluchtige Taghi en Razzouki is onduidelijk. Gisteravond heeft de politie Nabils telefoon, een BlackBerry, voor on derzoek in beslag genomen. Nieuwestap Met het verhoor van de kroonge tuige is een nieuwe stap gezet in het monsterproces. Toch is het einde nog lang niet in zicht. In september wil het OM een nieuwe moordpo ging toevoegen aan de tenlasteleg ging. En ook wordt er nog onderzoek gedaan naar de tienduizenden nieuw beschikbaar gekomen ont- sleutelde PGP-berichten. Een inhoudelijke behandeling zal op z'n vroegst pas in 2020 plaats vinden. Nabil B. krijgt in ruil voor zijn 41 belastende verklaringen kor ting op de strafeis tegen hem: twaalf jaar. De andere verdachten moeten tot de inhoudelijke behan deling wachten op hun strafeis. M 2016 In (voormalig) strijdgebied in Sy rië of Irak verblijven nog vele tientallen kinderen met Neder landse ouders. Hun toekomst is onzeker: komen ze terug naar Ne derland en zo ja, wanneer? Voor de zekerheid is de opvang hier al geregeld. Er is overleg met fami lies, een aantal heeft al aangege ven kinderen op te willen nemen, maar ook de speciale opvang is startklaar. Die is er voor de ou dere kinderen: zij zijn mogelijk getraind en geïndoctrineerd door IS. Volgens inlichtingendienst AIVD verblijven er zo'n 210 kinderen 'met een of twee Nederlandse ou ders' in Syrië of Turkije. Drie kwart van die kinderen is daar tij dens de oorlog geboren en dus nog (heel) jong. Het was een van de taken van de vrouwen in het kalifaat: zorgen voor nieuwe aan was. Volgens de inlichtingen dienst is zo'n 10 procent van de kinderen ouder dan 9 jaar. Die kinderen zijn door hun ouders vanuit Nederland naar het strijd gebied meegenomen en hebben daar jaren geleefd. 85 kinderen verblijven nu in detentiekampen in Noord-Syrië, meestal samen met hun moeder. Zestig kinderen zitten nog steeds in het strijdge bied, rond de stad Idlib in Noord- west-Syrië wordt gevochten tus sen jihadistische groeperingen en het Syrische leger. Zestig kinde ren verblijven elders in Syrië of zijn met hun ouders naar Turkije gevlucht. Begin 2017 meldde de AIVD dat er 'meer dan tien kinderen' terug waren. Allemaal jonger dan 9 jaar. Daarna kwamen nog enkele kinderen terug. Onder hen twee weeskinderen (2 en 4 jaar oud), die vorige maand door Nederland werden opgehaald in een Koer disch detentiekamp. Hun moeder (uit Zwolle) en vader (uit België) stierven in Syrië. De kinderen zijn ondergebracht bij familie. Dat verschilt per kind, maar ge tuige van oorlogsgeweld waren ze allemaal. In de publicatie Minder jarigen bij IS beschrijven AIVD en NCTV ook dat 'minderjarigen vanaf jonge leeftijd op alomvat tende wijze worden geïndoctri neerd met het gedachtegoed van IS', via onderwijs en trainings kampen. Vanaf 9 jaar kunnen kinderen wapentraining hebben gehad of hebben meegedaan aan geweldshandelingen. Berucht zijn de propagandavideo's van IS waarin de 'Welpen van het Kali faat' meehelpen bij executies. Velen hebben het gevoel een ho peloze strijd te voeren, omdat er veel (politieke) onwil is kinderen terug te halen van wie de ouders zich zo radicaal hebben afgekeerd van de Nederlandse samenleving. Vanuit het kalifaat ontvangen ze zorgwekkende berichten over ziektes en overlijdensgevallen. Eén grootouder dacht onlangs een van zijn kleinkinderen terug te zien in een filmpje van hulp verleners, dat in maart online kwam. Een jongen uit Nederland vertelt dat het 'niet goed' was, in het laatste gebied dat IS in han den had en dat hij net verlaten had. Er was geen eten. De kinderen worden nauwlet tend geobserveerd, voor elk kind wordt een plan op maat gemaakt. Niet alleen de Raad voor de Kin derbescherming is bij de opvang betrokken, ook het Landelijk Steunpunt Extremisme (LSE). Die organisatie begeleidt families en professionals die te maken krijgen met radicalisering en ex tremisme. Het LSE is onderdeel van stichting Fier, dat zich onder meer bezighoudt met mensen handel en kindermishandeling. Hulp van de juiste deskundigen kan zo ingeroepen worden. Uit de nieuwste peiling van I&O Research blijkt dat 47 procent van de Nederlanders tevreden is over het ka- binet-Rutte III, van VVD, CDA, D66 en Christenunie. Dat is het hoogste populari- teitspercentage sinds het aantreden van Rutte III in oktober 2017. Begin dit jaar was nog maar 33 procent van de Nederlanders tevreden over het kabi net. ,,De stijging is op zienbarend'', zegt on derzoeker Peter Kanne van I&O Research. ,,In februari leek het nog alsof dit kabinet niks voor elkaar kreeg. Een akkoord over pensioe nen kwam er maar niet en er was veel verzet tegen ingrijpende kli maatmaatregelen. Nu liggen er plots toch twee grote akkoorden. Veel Nederlanders zijn blij dat het land wordt bestuurd.'' Vooral het pensioen- akkoord is in goede aarde gevallen. ,,Dat FNV-leden hun stem mochten uitbrengen, heeft het draagvlak voor dat akkoord ver moedelijk vergroot'', zegt Kanne. Ondanks de tevredenheid ver trouwt slechts een derde van de werken den erop straks een toereikend pensioen te krijgen. Steun 34 procent van de Ne derlanders is positief over het Klimaatak koord, 26 procent is ne gatief. ,,Bijna alle kli maatmaatregelen kun nen rekenen op steun. Het kabinet heeft suc- cesvol de scherpe kant jes van de oorspronke lijke klimaatplannen gehaald.'' De nieuwe CO2-heffing voor be drijven is het popu lairst. Minder steun is er voor de verhoging van de gasbelasting en het verlagen van de elektriciteitstaks. Opvallend is dat slechts 16 procent van de Nederlanders ge looft dat de klimaat maatregelen voor ie dereen betaalbaar zul len zijn, zoals het kabi net belooft. Ook denkt maar 14 procent dat het klimaatdoel van Parijs (49 procent minder CO2 -uitstoot in 2030) wordt gehaald. vrijdag 12 juli 2019 GO over M Een aantal van de verdach ten over wie Nabil B. verklarin gen heeft afgelegd. B. gaf toe dat hij in de cel een mobieltje had waarmee hij contact zocht met Taghi. illustratie ANP Sporenon derzoek na de moord op Samir Erraghib in IJsselstein. In Nederland wordt alles in ge reedheid gebracht voor de te rugkeer van tientallen Neder landse kinderen uit het strijdge bied in Syrië. Voor oudere kin deren, die mogelijk een bedrei ging voor de Nederlandse sa menleving vormen, is een spe ciale opvanglocatie opgezet. Zes vragen over de kwestie. Cyril Rosman Carla van der Wal Rotterdam Waarom is een opvang nu al startklaar? Over hoeveel kinderen hebben we het? Een kind in een Syrisch vluchtelingenkamp in Ain Issa. FOTO GETTY IMAGES Hoeveel kinderen zijn er al terug? Wat hebben de kinderen mee gemaakt in het strijdgebied? Hoe gaat het met de families in Nederland? Hoe is het straks in de opvang voor oudere kinderen? Het kabinet-Rutte III is nog nooit zo popu lair geweest als nu. Door de recent be reikte akkoorden over pensioen en klimaat stijgt de tevredenheid over Rutte III naar re cordhoogte. Peter Winterman Den Haag Hakim Changachi werd gedood aan de Faustdreef in Utrecht. FOTO MARNIX SCHMIDT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5