16 ZEELAND INTERVIEW RICK VAN DER MADE Na uitgebreide omzwervingen is dichter Rick van der Made terug op vertrouwde grond in West-Brabant. In een dijkhuisje in Hooge Zwaluwe om precies te zijn. Het jaar van de arend I waalf ambachten, I dertien gelukken. Dat zou een andere kop boven dit ver haal kunnen zijn. Rick van der Made deed van alles met plezier, leefde op tal van plekken, maar lijkt nu echt thuis in doen en wonen. Sinds een paar jaar is hij professio neel dichter, en woont net in een pit toresk dijkhuisje in Hooge Zwaluwe. Met die nieuwe woonstek is hij weer terug op zijn 'oude grond'. In ieder geval vlakbij. Ter ere van de terugkeer van Van der Made naar West-Brabant werd enkele weken geleden een poë- ziefestival gehouden in Lage Zwa luwe. Van der Made werd in 1968 gebo ren in Breda. Hij studeerde en woonde in Tilburg en Nijmegen, en leefde onder andere in Rotterdam, Amsterdam, Zaandijk, Parijs en Ma rokko. En nu dus weer in West-Bra bant, met zakenpartner Pascale. Sa men hebben ze een hotel in Amster dam. ,,Maar zij zei dat ik me maar op het schrijven moet richten, dus dat is wat ik nu vooral doe", zegt Van der Made. Het gesprek vindt plaats aan het water, onderaan het dijkje waar hun woning wordt verbouwd. Van der Made heeft een stapeltje van Het jaar van de arend, zijn op een na laatste werk, bij zich. Het is een verzameling verhalen, afgewisseld met gedichten. Het vertelt zijn levensverhaal tot nu toe. Zijn laatste bundel, Selected poems, is een bloemlezing die dit jaar ver scheen. Met de gedichten ook ver taald in het Engels en het Frans. ,,Het zijn de twee talen die ik studeerde. Van jongs af aan ben ik gefascineerd door literatuur, taal en woorden", zegt Van der Made. ,,Ik zat op het 'Rijks' in Breda, waar ik echt werd ge raakt door poëzie. Met name de ge dichten van de Amerikaanse Emily Dickinson, die kwamen enorm bin nen. Na mijn opleiding Pedagogiek gaf ik er les, toen heette het al Graaf Engelbrecht. Ik publiceerde in die tijd al, eerst essays, later gedichten. Ik kon terecht bij enkele uitgevers en koos voor uitgeverij Heimdall van Hub Dohmen. Die gaf in 2015 mijn eerste dichtbundel uit, Wereldreizi ger." Volgens diezelfde Dohmen tim mert Van der Made dusdanig aan de weg, dat hij internationaal kan door breken. Feit is wel dat hij zich be roepsmatig alleen met zijn gedichten bezig hoeft te houden. Als een van de weinigen in Nederland. ,,Ik word ook steeds zekerder over mijn werk. En mijn werk zelf wordt ook steeds ze kerder, dat is fijn om te merken. Al laat ik het nog steeds lezen door een Waanzin, depressie, de dood: dat zijn terugkerende onderwerpen in mijn werk groepje intimi, voordat het naar mijn uitgever gaat." Op dit moment werkt Van der Made aan een bundel met Jan-Simon Minkema, bekend als opa uit de Fa milie Knots. Het plan is dat de Zwa- luwnaar volgend jaar met een thea terprogramma door het land gaat. Van der Mades werk gaat vaak over de waanzin die je in het leven tegen kunt komen. Waanzin in anderen, maar ook in jezelf. ,,Die waanzin boeide me altijd enorm. Mijn moeder was zwaar depressief, zelf heb ik ook last van depressies. Een thema waar aan ik in mijn werk graag wil 'krab ben'. Waanzin en gekte, ik heb het al tijd opgezocht. Ik heb ook een tijd een afdeling van een TBS-kliniek ge rund. Daar kom je uiteraard heel wat tegen. Waanzin, depressie, de dood: dat zijn terugkerende onderwerpen in mijn werk. Nee, een landschaps- dichter kun je me niet noemen." Van der Made is een van vier kin deren van een Madese bakkerszoon en een uitgetreden non. ,,Het kloos terleven paste haar niet, maar tot aan PASPOORT haar dood bleef ze gelovig, mijn moe der." De dichter schrijft ook liederen en is vaste columnist van de GayKrant en GayNews. Pratend met de man komt hij opge ruimd en uitgebalanceerd over. Zijn werk schetst echter een ander beeld. ,,Klopt, maar toch is het niet zwaar, vind ikzelf. Dat komt door mijn lichte woordgebruik en het ritme in mijn gedichten. Ritme in mijn werk is heel belangrijk. Die lichtvoetigheid hoort evenveel bij mij als de the ma's." Uit een van zijn gedichten: Iets van jou reist in mij mee, zit in een koffer, stroomt in mij, drijft in mijn gedachtenzee, in elke golf, in elk getij, huist in landschap, ruig en wild, in gems, in arend, wild en vrij Het is een voorbeeld hoe de dichter danst met woorden. Het geeft ook de zwaardere gedichten lichtheid, wat het lezen wel zo prettig maakt. MOOI vrijdag 12 juli 2019 GO Een zwaarmoedig poëet, dansend met woorden Joost Klaverdijk Hooge Zwaluwe - Rick van der Made Rick van der Made met zijn voorlaatste werk. FOTO PETER BRAAKMANN/PIX4PROFS Rick van der Made Leeftijd: 51. Burgerlijke staat: on gehuwd, geen kinderen. Opleidingen: Engels, Frans, Pedagogiek. Werk: Onderwijs, TBS-kliniek, hoteleige naar. EN RAAK'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 44