Medewerker bloemenveiling drukte 4 miljoen achterover NIEUWS 3 Oud-commando Marco Kroon voelt zich erin geluisd door politie Oorlogsheld Marco Kroon voelt zich behandeld als een terrorist. De kopstoot die hij een agent tijdens carnaval zou hebben uitgedeeld, is volgens hem een verzinsel. Arnhem Een eenvoudige mishandeling. Dat is waar deze zaak om draait. Een misdrijf dat elke politierechter normaal ge sproken in een middag afdoet. Maar als Marco Kroon de rechtszaal binnen stapt met in zijn kielzog maar liefst drie advocaten, fronst ook de militaire politierechter de wenkbrauwen. Dit ziet hij niet zo vaak. Het maakt één ding duidelijk: Kroon vecht terug te gen alle beschuldigingen alsof zijn le ven er vanaf hangt. Er staat ook veel op het spel. Kroon dreigt zijn baan te verliezen bij een veroordeling. Zijn dapperheidsonder scheidingen zelfs. Hij mag zijn uni form al niet meer dragen, sinds zijn werkgever hem schorste. Dat hij hier in een gewoon pak in de beklaagden bank moet verschijnen, raakt hem in het hart. Meer nog dan de persona non grata die hij is geworden door alle op hef. Niemand wil nog een lezing van hem bijwonen. Hij mocht zelfs niet meer spreken op Veteranendag in zijn eigen woonplaats. Strijdlustig En dus is Kroon strijdlustig als hij hal verwege de middag met zijn echtge note de rechtbank binnenloopt. Het is hetzelfde fanatisme dat hij ook liet zien in 2011 in dit Arnhemse gerechts gebouw. Toen stond hij er terecht voor vermeend cocaïnebezit en het hebben van stroomstootwapens. Nu moet hij zich verantwoorden voor de kopstoot waar hij naar eigen zeggen volkomen onterecht van wordt beschuldigd. ,,Al moet ik mijn huis verkopen om de ad- vocaatkosten te kunnen betalen, ik vecht tot ik er bij neerval. Want wat hier gebeurt, deugt echt niet'', zegt hij. Voor het Openbaar Ministerie is de zaak klip en klaar. Een medewerker van cameratoezicht zag Kroon wild- plassen en stuurde er een agent op af. Zij schreef een bekeuring uit. Toen be gon Kroon volgens het OM te 'zuigen'. Riep hij iets van 'je kan mij toch niets maken' en maakte hij aanstalten om nogmaals te wildplassen. Hierop kreeg hij opnieuw een bekeuring, waarna hij met zijn geslachtsdeel zwaaide en werd aangehouden. Dat is het moment waarop het misging en Kroon een kopstoot zou hebben gege ven. Ook stak hij een middelvinger op. Kroon kon zich aanvankelijk op het bureau nog maar weinig herinneren van het voorval, mede omdat hij de nodige alcohol op had. ,,Als ik dat echt heb gedaan, schaam ik mij diep'', ver klaarde hij in eerste instantie. Maar nadat hij de beelden terugzag die zijn echtgenote had gemaakt, kwam ook zijn herinnering terug. Dat hij stond te plassen, dat klopt. Geen twijfel daarover. Maar die kop stoot is één grote leugen. ,,Ik heb mijn hele leven gevochten tegen onrecht. Als ik dit had gedaan, had ik mijzelf Misschien zit er bij de politie nog oud zeer sinds de strafzaak uit 2011 met pek en veren overgoten en het land uit gegooid.'' Kroon is juist zelf degene die veel te hard is aangepakt, vindt hij nu. Hij werd zo hardhandig geboeid en afge voerd dat een arts weken later vast stelde dat de pijnlijke hand die hij aan zijn arrestatie overhield, blijvend is beschadigd. De voormalige com mando kan daardoor mogelijk nooit meer opdrukken. Hij deed hij vorige maand zelf aangifte tegen drie agen ten. ,,Ik ben afgevoerd alsof ik een ter rorist ben,'' verklaarde hij. Tegenaanval Niet alleen met deze aangifte gaat Kroon in de tegenaanval. Op advies van zijn advocaat liet hij vier experts onderzoek doen naar het door sommi gen gesuggereerde drugsgebruik. Daar blijkt niets van waar. Ook doet een deskundige onderzoek naar de bewe- ging die Kroon met het hoofd maakte. Is dat een kopstoot, zoals het OM stelt, of kan dat ook anders worden geïnter preteerd. Het wachten is nog op de re sultaten van deze onderzoeken en dus werd de rechtszaak onbepaalde tijd uitgesteld. Ook gaan er straks drie rechters naar kijken. Kroon verlaat de rechtbank met opgeheven hoofd. Het begin van gerechtigheid is er, vindt hij. Want maanden na die carnavals nacht is Kroon ervan overtuigd dat de politie hem er probeert in te luizen. ,,Ik heb dat gevoel heel sterk, ja. Mis schien zit er bij de politie nog wat oud zeer sinds de strafzaak van 2011. Ze hebben toen zo hoog van de toren ge blazen en uiteindelijk is daar bijna niets van over gebleven.'' De medewerker had 'specialisti sche kennis van het financiële sys teem' en maakte 'misbruik' van de handelingsruimte die bij zijn func tie hoorde, zo blijkt uit onderzoek. Begin mei meldde FloraHolland al dat er sprake is geweest van ver duistering van geld. De medewer- ker is aangehouden. Hij moet op 6 augustus voorkomen. ,,Hij zou geld weggesluisd hebben van FloraHol land naar zijn eigen rekening'', be vestigt een woordvoerder van het Openbaar Ministerie. Hoe kan een medewerker mil joenen op zijn eigen rekening stor ten zonder dat daar kennelijk con troles op zijn? ,,Daar kan ik geen toelichting op geven'', reageert woordvoerder Michel van Schie van de bloemenveiling. ,,Het is niet zo simpel als het lijkt.'' Begin mei kwam de fraude aan het licht. In opdracht van de bloe menveiling is onderzoek gedaan naar de aard en omvang van de ver duistering. Uit het onderzoek blijkt dat er geen andere medewerkers van Royal FloraHolland bij de ver- duistering betrokken zijn geweest. Het is niet de eerste keer dat de bloemenveiling Royal FloraHol land in opspraak is. Jarenlang smokkelde de Italiaanse maffia co caïne tussen ladingen bloemen uit Aalsmeer naar Italië. Met de arres tatie van de gebroeders Vincenzo en Giuseppe Crupi in 2015 werd hun drugslijn opgerold. Maar de grote politieoperatie blijkt lang niet alle maffia-invloeden te hebben uitgeroeid. In maart 2017 bleek dat de bloemenveiling nog steeds last heeft van maffia-invloeden. On derzoek bevestigt dat de Zuid-Itali aanse 'Ndrangheta er nog steeds ac tief is. 3 dagen Zomers genieten op de Veluwe vrijdag 12 juli 2019 Kopstoot? 'Een grote leugen' Raymond Boere Marc Brink Kroon komt - in burger - met zijn partner de rechtszaal binnen. foto anp -Marco Kroon Kijk op de site bij /video Marco Kroon legt zich niet neer bij beschuldigingen Een 28-jarige Hagenaar die in Naaldwijk werkte bij de bloe menveiling Royal FloraHolland heeft in negen maanden liefst 4,3 miljoen euro verduisterd. De fraudeur werkte op de financiële afdeling en wist het miljoenen bedrag naar zijn eigen rekening te sluizen. Fred Vermeer Naaldwijk VOORDEEL VRIJDAG Fletcher Landgoed Hotel Avegoor Ontvangst met een welkomstdrankje 2 x overnachting inclusief ontbijtbuffet 1 x heerlijk hoofdgerecht Gebruik van het binnenzwembad Informatiepakketje Gratis WiFi en parkeren In augustus verblijf je voor €85 p.p. Aankomst tfm 30-09-2019 FLETCHER WWW.FLETCHER.NL/VRIJDAG I 0347-750 490

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3