WIM HOFMAN Postkantoor ZB is voorlopig uit de acute financiële nood TenneT legt verkeer op A58 twee nachten stil ALEXANDRIUM 7 Omdat ik in Dublin een brief wilde schrijven en op de post doen, gingen we naar the Ge neral Post Office, een groot en oud ge bouw, met een hoge hal met rondom loketten en schrijftafels in het midden. Ik moest onmiddellijk denken aan het oude mooie postkantoor in Vlissingen, maar dat is afgebroken, terwijl de Ieren dit pompeuze, klassiek ogende post kantoor met zorg opnieuw hebben opgebouwd, nadat het in puin was ge schoten door de Engelsen. Dat gebeurde in 1916 toen het ge bouw het hoofdkwartier was van Ierse opstandelingen, die zich van Engeland wilden afscheiden. Het postkantoor was niet alleen een ste vig gebouw met dikke muren, maar omdat het ook telefoon- en telegraaf kantoor was, was het van groot strate gisch belang. De opstandelingen pro beerden dan ook de telefoonverbin dingen te verbreken. Toen de Engel sen echter desondanks een flinke troepenmacht op de been konden krijgen, was het met de opstand snel bekeken. Kanonnen werden op het gebouw gericht. Veel opstandelingen sneuvelden, ook tijdens de straatge- vechten, en de kopstukken werden gevangen genomen en ter dood ver oordeeld. Een van hen, Connolly, was zwaar gewond geraakt en was ster vende, maar de Engelsen hesen hem op een stoel, bonden hem erop vast en zo werd hij alsnog gefusilleerd, een daad die het anti-Engelse gevoel bij het Ierse volk alleen maar groter maakte. Maar de opstand was mislukt en het zou nog zes jaar duren voordat er een Ierse republiek werd uitgeroe pen. Onder in de kelder van het postkan toor is een klein museum waarin aan dacht wordt besteed aan de opstand en het ontstaan van de republiek. Men ziet er foto's, krantenartikelen, wapens en medicijnkoffers die uit die tijd dateren en er is een instructieve videofilm. Ook nu nog is het postkan toor een centraal punt voor allerlei demonstraties en herdenkingen. Het was niet moeilijk daar een brief te schrijven. Bij een loket met een bronzen traliewerk waarop stamps/stampai stond, kocht ik een envelop met zegel. Een brief schrij ven in de hal van zo'n postkantoor kost totaal geen moeite. MIDDELBURG ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland is dit en volgend jaar uit de acute financiële nood. Na de zomer komt de instel ling met een nieuwe financiële planning voor de jaren 2021-2024. Dat is nodig omdat de ZB in de rode cijfers is gedoken. Dit is het resultaat van overleg tussen dagelijks provinciebestuur der Anita Pijpelink en de directie van de ZB. 2019 en 2020 zijn over gangsjaren. De provincie, de be langrijkste geldbron voor de ZB, is bereid de subsidie te verhogen zo dat onder meer de stijgende perso neelslasten kunnen worden gedekt. Samen met een aantal kostenbe- sparende maatregelen moet de in dexering voldoende zijn om vol gend jaar zonder verlies door te ko men. Lege spaarpot Vorig jaar gaf de ZB 338.000 euro meer uit dan dat er aan subsidies en andere inkomsten binnenkwam. Om dit verlies op te vangen moest de ZB zijn spaarpot kapotslaan. Ge volg is dat de instelling nauwelijks nog een financiële reserve heeft. Nadat de ZB zijn nieuwe meerjarenbegroting heeft opge steld, zal Provinciale Staten worden geïnformeerd over de financiële vooruitzichten van de instelling. RILLAND Rij je komend weekend 's nachts over de A58? Dan kan het zomaar gebeuren dat je een kwar tiertje in de file staat. Netbeheerder TenneT legt het verkeer meerdere malen 15 minuten stil om veilig elektriciteitsdraden over de snel weg te spannen. TenneT bouwt bij Rilland twaalf hoogspanningsmasten, zodat het nieuwe hoogspanningsstation langs de snelweg eind dit jaar aan gesloten kan worden op de huidige hoogspanningsverbinding. De meeste ranke witte palen staan er al en zijn deels voorzien van stroom draden. Nu is het tijd om ook de pa len aan weerszijden van de A58, het spoor en de Oude Rijksweg (N289) met elkaar te verbinden. In de nacht van 13 op 14 juli gebeurt dat ter hoogte van bedrijventerrein De Poort. Twee weken later, in de nacht van 27 op 28 juli wordt ter hoogte van het hoogspanningssta tion de weg overgestoken. Om het verkeer zo min mogelijk te hinderen, heeft TenneT de werk zaamheden in de nacht van zater dag op zondag gepland. Tussen 01.00 en 06.00 uur wordt het ver keer over de A58 bij Rilland in beide richtingen over één rijbaan geleid en geldt er een maximum snelheid van 70. Gedurende deze periode wordt het verkeer dus meerdere malen 15 minuten stilge legd. woonmallalexandrium.nl Rotterdam A20 afslag 16 makkelijk parkeren vrijdag 12 juli 2019 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Bezoek ook onze vernieuwde website Summersale in Woonmall Alexandrium. Bezoekt u de komende weken Woonmall Alexandrium? Maak dan in het atrium een zomerse vakantiefoto; "Groeten uit Rotterdam". Deze foto kan u mooie SALEvouchers opleveren. Tijdens de zomervakantie kunt u in bekende, Nederlandse badplaatsen zomaar ons salepromotieteam ontmoeten. Laat u verrassen. Woonmall Alexandrium, wij blijven lekker thuis deze zomerl SS WoonVinlÉels onder één doW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35