'Sfeer is belangrijker dan winnen' IN DE REGIO 6 Nieuw wapen tegen geweld MIJN DORP, MIJN STAD De Veerse boa's hebben met enige regelmaat te maken met geweld. 'Het varieert van verbaal geweld tot soms fysiek geweld', schrijft het college van burgemeester en wethouders. Dat laatste komt niet vaak voor, hoewel een week gele den een Veerse boa opzij moest springen om te voorkomen dat hij werd geschept door een woedende chauffeur. Het college van B en W vindt de aanschaf van zes camera's (body cams) dan ook nodig. Proeven in Bodycam vergroot het gevoel van veiligheid voor handhaver én burger - B en W andere delen van het land laten zien dat het gebruik van bodycams ervoor zorgt dat minder geweld wordt gebruikt tegen boa's en an dere gezagsdragers. 'Het gebruik van bodycams werkt de-escale rend bij de dagelijkse controle- en handhavingswerkzaamheden. Ook is aangetoond dat het gevoel van veiligheid voor zowel handha vers als burgers wordt vergroot'. Bodycams zorgen er ook voor dat boa's zelf niet onnodig provo ceren of geweld gebruiken. Want via de camera's worden niet alleen beelden opgenomen maar ook ge luid, zodat gebeurtenissen na af loop zijn te zien en te horen. De aanschaf van zes bodycams kost 2700 euro. Duidelijkheid Het idee voor de bodycams komt van de boa's zelf.Tijdens het werkoverleg spreken ze regelmatig over de eigen veiligheid en hoe die verbeterd kan worden. Zo'n kleine camera kan daartoe bijdragen. Maar de beelden en het opgeno men geluid geven volgens het col lege ook duidelijkheid als beide partijen met een andere versie ko men. Bovendien kunnen ze ge bruikt worden als het Openbaar Ministerie overgaat tot vervolging van iemand die geweld gebruikte. Het is niet de bedoeling dat die bodycams continu aanstaan als een Veerse boa op pad is. De op sporingsambtenaar kan het appa raat zelf aanzetten als hij vindt dat de situatie daarom vraagt. Bijvoor beeld als hij het gevoel krijgt dat een gesprek uit de hand gaat lopen. Alleen al zo'n aankondiging kan ervoor zorgen dat de tegenpartij zich wat meer gaat beheersen. Boa's kunnen niet zelf de opgeno men beelden en geluiden wissen. Het duurt nog even voor de Veerse boa's met bodycams de straat op gaan. Voor het dragen van een bodycam moet de gemeente eerst nog een werkinstructie en uitleesprotocol opstellen, zodat de privacy van iedereen is gewaar borgd. Een ambtenaar is daarmee bezig. Al vele jaren komt Wim Geldof met zijn paarden op de Folkloristi sche Dag naar Middelburg. ,,Al 52 jaar." Ook op de momenten dat hij het heel druk had op zijn land bouwbedrijf. „Tijdens de Folklo ristische Dag ben ik er altijd bij." Lang kwam hij samen met zijn vrouw. Maar sinds zij overleed, zit Melanie de Bruijn (26) naast hem in de sjees om de ringen te steken. Deze Oostkapelse vindt het leuk om samen het rondje rondom de Abdij te rijden en onderweg te proberen alle vier de ringen te ste ken. Hij doet dat goed, dat mennen van het paard, vervolgt ze. ,,Wim houdt één tempo aan. Daardoor kan ik goed steken." Hij was vele jaren ook ringrijder op de rug van een paard. Zij doet dat nog steeds. Op de vraag, wat het leukst is, kunnen ze geen ant woord geven. „Allebei. Ik kan niet kiezen", zeggen ze los van elkaar. Hij weet wel dat ringsteken met de sjees meer voorbereidingstijd vergt. ,,Je moet niet alleen je paard versieren. Ook de complete sjees." Klederdracht Wim vindt het meegenomen dat Melanie goed ringen kan steken. ,,Maar dat is niet het belangrijkste. Wat echt telt is dat ze goed gekleed is." Dat is ze. Ze draagt de Wal- cherse dracht van haar oma. Hij de kleding die zijn vader nog droeg. ,,Zelf liep ik nooit in dracht, maar tijdens deze dag wel. Nu is het mooi om samen zo te lopen." De Folkloristische Dag is niet al leen leuk voor de ringrijders om elkaar te treffen op het mooiste en sfeervolste plein van Walcheren. Het is ook de kans voor talloze toe risten om kennis te maken met deze paardensport en met de Zeeuwse klederdrachten. Harrie de Vriend uit Mechelen kan er geen genoeg van krijgen en schiet de geheugenkaart van zijn camera helemaal vol. Hij had niet ver wacht dat hij nog eens zoveel Zeeuwen in dracht zou aantreffen, toen hij samen met zijn vrouw Els een half jaar geleden een week va kantie in Zoutelande boekte. ,,In- derdaad Zoutelande. Want dat kennen we door dat liedje van Geike Arnaert. Ze zingt samen met jullie Bl0f zo mooi over Zou- telande dat we besloten daar een week een huisje te huren." Het verblijf aan de Walcherse kust bevalt goed en zijn verhuur der adviseerde om ook eens naar Middelburg te gaan voor de Folk loristische Dag. Harry: ,,Een goed advies. Wat is het bijzonder om dit te mogen zien", zegt hij, waarna hij weer op zoek gaat naar andere ringrijders om te fotograferen. Melanie de Bruijn en Wim Gel dof staken van de sjeesrijders de meeste ringen en werden gehul digd als kampioenen. Op de tweede plaats eindigde de combi natie Dinny Krijger en Wim Du- vekot gevolgd door Lieneke en Adriaan Reijnierse. De versierprijs voor de combi natie paard en sjees ging naar An gelina Cevaal en Jan Wisse. Bij de ringrijders werd Emiel Provoost eerste. De tweede plaats was voor Tristan de Visser en Joost Dingemanse werd derde. Vincent van Laar Concert Muzaïek Wandelen van zoet naar zout KOUDEKERKE Op de Folkloristische Dag passeert een sjees om de volgende ring te gaan steken. foto lex de meester vrijdag 12 juli 2019 Bodycams voor boa's in Veere De Veerse boa's hebben zo vaak te maken met geweld, dat de gemeente Veere ingrijpt. De buitengewone opsporingsamb tenaren (boa's) dragen voort aan een camera op hun li chaam. Emile Calon Domburg Wim Geldof komt niet naar Mid delburg om te winnen. De 71-ja- rige inwoner van Oostkapelle komt omdat hij het leuk vindt om met andere ringrijders samen te komen. „Voor de gezelligheid, voor de sfeer", zegt hij, voordat hij gisteren weer in zijn zwarte sjees stapte om samen met Me- lanie de Bruijn ringen te steken. Emile Calon Middelburg VLISSINGEN Organist Vincent van Laar uit Groningen geeft vandaag een concert in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Hij brengt een programma met werken van Johann Se bastian Bach, Dietericht Buxtehude, Domenico Scarlatti en Justinus Knecht. Het concert be gint om 12.00 uur. Toe gang is gratis. Bij de uit gang wordt een vrijwil lige bijdrage gevraagd. OOST SOUBURG Morgen geeft wereld muziekgroep Muzaïek een concert in 'De Gouwe Tuyn', Gouwe straat 129 Oost-Sou burg. Ze zullen muziek uit de Balkanlanden spelen, onder meer Klezmermuziek. Het concert begint om 14.30 uur en de toegang is gratis. OOSTKAPELLE In Terra Maris in Oost- kapelle worden tijdens de zomervakantie dage lijks activiteiten georga niseerd. Vandaag is het thema 'Luchtacrobaten', over vliegende insecten. Wereldmuziekgroep Muzaïek. foto muzaïek Morgen wordt van 13.00 tot 15.00 uur de wande ling 'Van zoet naar zout' gehouden, dwars door natuurgebied de Mante ling. Deelname aan de wandeling kost 4 euro en aanmelden is, in te genstelling tot de meeste andere activitei ten van het museum, verplicht. Dit kan via terramaris.nl of 0118-582620. ARNEMUIDEN Centrum, 12.00-17.00 uur: Weekmarkt; Museum Arnemui- den: 'Herinneringen aan de Tweede We reldoorlog' GRIJPSKERKE Kapel van Hoog- elande, 11.00-17.00 uur: Expositie Cocky Wattel en Jacqueline Geluk Wielemakersbaan 4, 10.00-17.00 uur: Gra tis openstelling privé- tuin; Tuin de Pionier Ster, 13.00-17.00 uur: Zomer opentuinda gen MIDDELBURG Sportpark de Sprong, 09.00-12.00 uur: Ta feltennis voor senio ren (50+); Het koffie huis, 09.30-11.30 uur: Inloopmoment met koffie en thee; Foyer ZB, 10.15-11.30 uur: Taalcafé; Kruitmolen- laan 125, 19.00-22.00 uur: Jeugdcafé voor jongeren van 12 tot 18 jaar OOSTKAPELLE Terra Maris, 13.30 15.30 uur: Bijkletsen met de Imker SEROOSKERKE Het oude Brandspuit huis, 13.00-17.00 uur: Tentoonstelling over 150 jaar Rode Kruis op Walcheren SINT LAURENS Galerie de Osseberg, 14.00-17.00 uur: Ex positie 'Tot in de kern' VLISSINGEN Spuistraat en Lange Zelke, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt WESTKAPELLE Centrum, 10.00-19.00 uur: Seizoensmarkt; Moriakerk, 09.00 uur: Ontbijt Bij de Koster; 10.00-17.30 uur: Goede doelenmarkt; 15.00-17.30 uur: Be zichtiging kerk en or gelspel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34