Vijfjarig proces om Borssele langer open te houden 5 INZENDINGEN LOKALE FOTOGRAFEN World Press Photo komt naar ons toe. Voor het tweede achtereenvolgende jaar. Vorig jaar in Hulst. Nu in Zierikzee. Met werk van 43 winnende fotografen. Wereldwijd. En ook uit Zeeland. Sinds het begin in 1955 is World Press Photo de belangrijkste fotowed strijd ter wereld. Dit jaar deden er 4.738 foto grafen uit 129 landen mee die zo'n 78.000 beelden instuurden. De expo in Zierikzee - die vandaag wordt geopend - laat de 157 beste foto's zien op groot formaat. Jerzy Brinkhof is tentoonstellingsmaker en curator van de fotowedstrijd. Hij noemt migratie en milieu als de grote thema's van dit jaar en ei genlijk ook al van de voorgaande edities. World Press Photo zetelt in Am sterdam, maar trekt ook de wereld in. Er worden jaarlijks meer dan honderd lokale exposities georga niseerd in zo'n 45 landen. Zoals in New York, Nairobi, Groningen, en dus ook in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee. Zeeuwse aanvulling Marcel Kollen van de Rotterdamse stichting Daguerre is de lokale or ganisator. Hij heeft naast de World Press Photo's voor een Zeeuwse aanvulling gezorgd. Fotografen met Zeeuwse wortels of een Zeeuws onderwerp konden via een 'Open Call' werk insturen bin nen het thema 'waargebeurd'. Uit Migratie en milieu zijn de grote thema's van dit jaar en eigenlijk ook al van de voorgaande edities de meer dan honderd inzendingen koos een professionele jury twee winnende projecten: Janne van Gilst (1991) uit Colijnsplaat met haar serie van de Strao op Schou- wen-Duiveland en Marianne Velt huis uit Burgh-Haamstede met fo to's van een ritueel feest in Bur kina Faso. Verder is er werk te zien van negen andere deelnemers aan de Zeeuwse wedstrijd: Rudy Pra- ger, Ruben Manusama, Ita Joosten, Gerda van Ekris, Eef de Graaf, Da nielle van de Schans, Celeste van Vuuren, Corien de Witte en Jaap Velthuis. Het nieuwe provinciebestuur (uit gezonderd de PvdA) vindt het lan ger openhouden van de kerncen trale 'bespreekbaar'. Nu is in de wet vastgelegd dat Borssele op 31 december 2033 dicht moet. Diverse politieke partijen, de VVD voorop, denken dat kern energie onmisbaar is om de kli maatdoelen te halen. Een kerncen- trale stoot geen CO2 uit. Naar aan leiding van het Zeeuwse coalitie akkoord heeft de VVD aan de staatssecretaris gevraagd welke stappen nodig zijn om het veilig en langer openhouden van de kern centrale te verkennen. Veiligheidsdossier Ze antwoordt dat Borssele nu over een veiligheidsdossier beschikt waarin wordt aangetoond dat de kerncentrale 60 jaar mee kan. Blijft hij langer dan 60 jaar open dan moet dat met in een nieuw veilig heidsdossier worden onderbouwd. Daarin staan onder meer veilig heidsanalyses en verouderingsbe- rekeningen. Dat dossier moet wor den goedgekeurd door de Autori teit Nucleaire Veiligheid en Stra- lingsbescherming (ANVS). Van wege veroudering moeten moge lijk verschillende onderdelen van de centrale worden vervangen. In clusief inspraak en eventuele be zwaarprocedures duurt het hele proces ongeveer vijf jaar. Overigens moet de Tweede Ka mer ook de Kernenergiewet veran deren om het langer openhouden van Borssele mogelijk te maken. Toen in 2006 werd afgesproken dat de kerncentrale tot 2033 open mag blijven - in plaats van 2013 - is als voorwaarde gesteld dat hij moet behoren tot de 25 procent be ste kerncentrales van Europa, de Verenigde Staten en Canada. Een internationale commissie heeft vastgesteld dat dit het geval is. CDA en D66 hadden vragen over nucleaire transporten over de steeds drukkere Westerschelde. De risico's daarvan zouden onvol doende zijn onderzocht. Volgens Van Veldhoven zijn de lokale auto riteiten goed voorbereid op een Diverse partijen denken dat kernenergie onmisbaar is om de klimaatdoelen te halen mogelijke calamiteit. De kans dat er nucleaire stof vrijkomt is klein en hulpverlenende diensten be strijden zo'n incident hetzelfde als andere incidenten met gevaarlijke stoffen. Expertsessie Wel gaat de ANVS samen met zijn Belgische evenknie Het Federaal Agentschap voor Nucleaire Con trole (FANC) en nucleaire experts van de Veiligheidsregio Zeeland een expertsessie organiseren. Daarbij worden bestaande afspra ken geëvalueerd, is er aandacht voor de beleving van radioactivi teit bij betrokken partijen - zowel transporteurs als hulporganisaties - en worden eventuele witte vlek ken aangepakt. vrijdag 12 juli 2019 World Press Photo met Zeeuws tintje Jan van Damme Zierikzee Foto van een ritueel feest in Burkina Faso geselecteerd voor 'Open Call' van World Press Photo in Zierikzee. foto marianne velthuis World Press Photo in de Nieuwe Kerk in Zierikzee wordt van avond geopend om 19.30 uur. Te zien tot en met zondag 4 augu- sus 2019, maandag t/m zater dag van 10.00 tot 18.00 uur, zon dag van 12.00 tot 18.00 uur. De procedure die nodig is om de kerncentrale Borssele langer open te houden duurt ongeveer vijf jaar. Dat schrijft staatssecre taris Stientje van Veldhoven (D66, Infrastructuur en Water staat) aan de Tweede Kamer. Ernst jan Rozendaal Den Haag Jerzy Brinkhof (links) en Marcel Kollen. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33