Kabinet populair ondanks zichzelf Man uit Zaamslag cel in voor verkrachting Maitresse Axelaar krijgt drie jaar voor overval op Zeeman 2 KERMIS EXPLOITANTEN Ze komen door het hele land, maar Zeeland heeft toch een streepje voor bij de mensen van de kermis. „Weet je wat het is: we voelen ons hier écht welkom", zegt Saskia Visker van de suikerspinkraam. Commentaar Het kabinet-Rutte III doet het goed. Tenminste, volgens de jongste populariteitspeiling. Bijna de helft van de bevol king is tevreden, veel meer dan begin dit jaar toen maar een derde positief was. Het kan verkeren. Deskundigen noemen de klimaatmaatregelen en het pensioenakkoord als mogelijke verklaring voor de verrassend goede score. Dit betekent dat veel Nederlanders het goed vinden dat de re gering weinig harde keuzes maakt. Want wat Rutte III tot nu toe aan het klimaat en het milieu doet, is op zijn best halfbakken. Op onderdelen is het kabinet zelfs weigerachtig. In kwesties als CO2 en fijnstof stappen organisaties naar de rechter om de re gering te herinneren aan internationale afspraken. Jammer ge noeg met weinig succes. Het pensioenakkoord is ook niet iets om trots op te zijn. Nie mand weet precies wat dit betekent voor zijn pensioenpremie of -uitkering. Verder is er het gestuntel met Groningen. Dat draagt zeker niet bij aan de populariteit. Ook de premier zelf zal de cij fers niet opkrikken. Tenzij het brede publiek waardeert dat hij onvoorspelbaar is, zoals over het klimaat en over de lonen. Het is waarschijnlijker dat Rutte III aan populariteit wint on danks zichzelf. Links heeft nog steeds geen sterk tegengeluid en helemaal op rechts rommelen Geert Wilders en Thierry Bau- det maar wat aan. Met zulke zwakke tegenkrachten is gebrek aan gewicht genoeg om te stijgen. Veel Nederlanders vinden het kennelijk goed dat de regering weinig harde keuzes maakt De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 32-jarige P. de P. uit Zaamslag drie jaar cel opgelegd voor het meermaals verkrachten van zijn schoonzusje. Van de drie jaar gevangenis is een half jaar voor waardelijk. Ook moet hij'10.000 euro smartengeld betalen en hij moet verplicht een behandeling ondergaan. De rechtbank achtte bewezen dat De P. zich vanaf 2014 ruim twee jaar lang schuldig heeft gemaakt aan het verkrachten en het plegen van on tucht met zijn destijds 15-jarige schoonzus. In het vonnis hield de rechtbank onder meer rekening met zijn houding tijdens het pro ces, zijn openheid van zaken en ook dat zijn handelen bekend was bin nen de kleine gemeenschap van Zaamslag. De P., vader van inmid- ALMANAK Die twee echtelieden uit Goes mogen elkaar nog weleens pla gen met een scherpe opmer king. Altijd met een vette knip oog. Toen hij weer eens moest over werken, zei zij: ,,Ja ja, je gaat ze ker weer naar je maitresse?" Maar met dat soort opmerkin- dels drie kinderen, bracht zijn jonge en kwetsbare schoonzus in een dusdanige positie dat zij onmo gelijk nee kon zeggen tegen zijn lusten. En dat, zo oordeelde de recht bank, is dwang en dus verkrachting. De P. maakte zich twee jaar lang schuldig aan het verkrachten van zijn destijds 15-jarige schoonzus Het begon allemaal in de zomer van 2014, toen De P. tijdelijk bij zijn schoonouders introk. Het begon met een zoen en eindigde uiteinde lijk in vier tot vijf keer per week seks. De zaak kwam aan het licht toen een familielid lucht kreeg van de relatie. gen moet je oppassen als je kleine kinderen hebt. Onlangs kreeg het bewuste koppel visite, maar toen de bezoekers arri veerden was de man des huizes nog even de deur uit. Toen de visite vroeg waar hij was, had dochterlief (7) het antwoord: ,,Hij is bij z'n maitresse!" Geld voor duurzaam maken caissons Jongen (16) voor overval opgepakt Een 16-jarige jongen uit Westdorpe is dinsdag aangehouden voor be trokkenheid bij de overval op Domino's Pizza aan de Axelsestraat in Terneu- zen op 11 juni. De jongen werd rond 06.00 uur op gepakt in zijn woning. Hij zit in de cel. Zijn betrok kenheid wordt onder zocht. Eerder deze maand werden al drie an dere tieners opgepakt voor de overval: drie Ter- neuzenaren van 17, 16 en 16 jaar. Bij de overval be dreigden de daders de aanwezige medewerkers en eisten geld. Ze gingen er met een onbekend be drag vandoor. OOSTKAPELLE Verdachte dertig dagen langer vast André Vonk is van De Kermisgids, een bureau dat meer dan honderd kermissen door heel Nederland or ganiseert. Ook die in Goes, Renesse en Zierikzee. ,,Het zijn kermissen met een toeristisch karakter. Dat wil zeggen, door de aanwezigheid van de toeristen kunnen de exploi tanten een goede boterham verdie nen." Als Vonk voor kermissen buiten Zeeland de zaken regelt, komt nogal eens de behoefte aan een vorm van toezicht op tafel. In Zee- Onze woonwagens staan op een prachtige locatie, onderaan de dijk bij Uncle Beach land is dat niet nodig: er is bijna nooit 'rottigheid'. ,,Nou ja, een paar jaar geleden hebben we pro bleempjes gehad, maar daar is di rect goed op ingespeeld door de ge meente", zegt Jan Lemmerman van het Spookhuis. Lemmerman doet elk jaar een 'rondje Zeeland': Vlissingen-Re- nesse-Middelburg. Of Renesse- Middelburg-Goes. ,,Ik kom uit de regio Amsterdam, Hoorn, Zwolle. Dan is Zeeland ver. Vandaar dat je al snel kiest voor drie kermissen achter elkaar. Het leuke aan Zee land is dat alles zo gemoedelijk gaat. En natuurlijk, dat je in het hoogsei zoen komt. Ik ben weleens in de winter in Renesse geweest om een contract te laten tekenen: doodstil, alles dicht, een spookstad. Wij zien Zeeland in de mooiste tijd van het jaar." Werken op de kermis is hard werken: maar toch, in Zeeland voelt het een beetje als va kantie, zeggen de ker misexploitanten in koor. Henky Verwijk uit Bergen op Zoom staat - net als zijn va der - in juni en juli met zijn ballen tent in Breskens en Vlissingen. „Mijn vader doet ook Goes. Ik vind Vlissingen heer lijk. Onze woon wagens staan op een prachtige loca tie, onderaan de dijk bij Uncle Beach. De kermis ook, bij de jacht haven en het uitgaanscen trum met zijn cafeetjes en restau rants. Hartstikke gezellig. Mijn va der komt zijn leven lang al in Bres- kens. Hij kent iedereen en iedereen kent hem. Dan zeggen ze: hé, daar heb je de mannen van de kermis!" Wilco en Rosita Dauphin uit Helmond hebben hun kraam net volgehangen met glitterslangen en De 45-jarige N. C. uit Axel is giste ren door de rechtbank in Middel burg veroordeeld tot een celstraf van drie jaar. C. stapte op 17 mei vorig jaar in zijn woonplaats bij textielsuper Zeeman binnen en perste daar onder bedreiging van een mes de assistent-filiaalleidster 160 euro af. Het vonnis was con form de eis. Hij had zin in cocaïne, het geld ontbrak hem en 'dus' pleegde hij die overval, zo verklaarde hij tij dens de behandeling van de zaak. Na de overval rende hij de winkel uit en kon op basis van een duide- lijk signalement - man in een zwart-wit gestreept trainingspak - worden aangehouden. Saillant detail is dat C. in 2012 op precies dezelfde manier een over val pleegde. Hij maakte toen 290 euro buit en zette dat direct om in cocaïne. Hiervoor kreeg hij drie jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk, opgelegd. Volgens de rechtbank heeft hij daar kenne lijk niets van geleerd. De Axelaar heeft inmiddels een flink strafblad opgebouwd. In to taal meer dan dertig dossiers met meer dan vijftig misdrijven, waar onder het nodige huiselijk geweld. Ook zijn er al twaalf rapporten over hem verschenen. vrijdag 12 juli 2019 II Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl OUWERKERK De Stichting Zeeuwse Pu blieke Belangen (SZPB) gaat financieel bijdragen aan de verdere uitbouw van het kennis- en con grescentrum van het Wa tersnoodmuseum. De on dersteuning wordt ook gebruikt voor het om schakelen van de ener gievoorziening van gas naar een meer duurzame toepassing. Gedacht wordt onder meer aan verwarming via oppervlak tewater. De SZPB is een samenwerkingsverband van de provincie Zeeland, Zeeuwse gemeenten en netwerkbedrijf Stedin Groep. Om de energie transitie in Zeeland te sti muleren, stelt de stichting budget beschikbaar. WESTDORPE De man die wordt ver dacht van betrokken heid bij de dood van een 78-jarige vrouw in Oost- kapelle blijft 30 dagen langer vastzitten. Dat heeft de rechtbank be sloten. De man werd 29 mei opgepakt op appar tementencomplex Parc Zonnehove in Oostka- pelle. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de dood van 78-jarige me debewoonster. Ze over leed op 24 mei. Volgens de politie is de vrouw door een misdrijf om het leven gebracht. Met de arrestatie van de man is volgens bewoners een einde gekomen aan ja renlange terreur op het appartementencomplex. In Zeeland Ondine van der Vleuten Vlissingen -Henky Verwijk, kermisexploitant Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30