Bende ai aek? Veere staat inval Engelsen toe Huisartsenpost wordt mogelijk Spoedpost mmiws 2 GUIDO VAN DER HEIJDEN Column DE STELLING Vandaag: Kermis is mijn geld waard Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters NOODWEER TEISTERT ZUIfc-EUROPA Man vast na eten zonder te betalen Aantal gastreinen blijft binnen de grens VLISSINGEN Forse prijsstijging huizen in Zeeland Het gaat niet om echte militairen maar om zo'n vijfhonderd (ama- teur)acteurs die de invasie van 1809 naspelen. Het dagelijks bestuur van de gemeente Veere verleent een evenementenvergunning zodat de stichting 'Schot voor de Boeg' nu door kan gaan met het organiseren van de invasie en alles wat daarbij komt kijken. Zo zijn er op afroep verkeersregelaars beschikbaar en komt er een speciaal parkeerterrein aan de Veerseweg. De re-enactors (mensen die his torische gebeurtenissen naspelen) hebben straks ook een eigen kam peerterrein, de grasstrook tussen het parkeerterrein aan de Kanaal- weg Westzijde en de Oude Wacht. Daar slaan ze hun bivak op en gaan ze leven alsof het echt 1809 is. Die selgenerators en elektrische kook- plaatjes zullen daar niet te zien zijn. Bij de Torenwal, tussen de Camp- veerse Toren en de buitenhaven, vindt die beide dagen de invasie plaats. Franse en Hollandse troepen proberen dan te voorkomen dat de Engelsen daar landen. De Engelsen vielen 210 jaar gele den Walcheren daadwerkelijk bin nen omdat ze in oorlog waren met Napoleon en Antwerpen wilden veroveren. De expeditie liep uit op Acteurs Engelse invasie leven tijdelijk alsof het echt 1809 is een groot fiasco omdat de Engelse soldaten in groten getale stierven aan de Zeeuwse koorts, die inder tijd werd toegeschreven aan de on gezonde lucht op Walcheren en Zuid-Beveland. Waarschijnlijk ging het om een combinatie van malaria, vlektyfus, buiktyfus en dy senterie. Zo'n vierduizend soldaten bezweken hieraan voordat de troe penmacht eind december werd te ruggetrokken. Naar schatting stier ven nog eens vierduizend soldaten na terugkeer aan de ziektes. Het komt nog vaak voor dat er ge beld wordt voor gevallen die geen spoed vereisen. Dat zegt Ruud Münstermann, directeur van de Zeeuwse Huisartsen Coöperatie. ,,Als je iets hebt, wil je zo snel mo gelijk geholpen worden", zegt hij, ,,Dat snap ik. Maar dat is niet de taak van de Huisartsenpost. Gevallen die geen spoed vereisen, sturen we door naar de huisarts van degene die de melding doorgeeft." Wachttijden Onnodige telefoontjes kunnen voor wachttijden zorgen. Dat kan spoedeisende hulp in de weg zitten. Eerder waren al spotjes te zien op Omroep Zeeland om dit duidelijk te maken. Dat heeft geholpen zegt Münstermann. ,,We zien nu dat het aantal keer dat per jaar gebeld wordt naar de post, gelijk blijft. Het is in Zeeland dan ook nog niet zeer problema tisch. Wel moet het onder de aan dacht komen zodat het nog minder voorkomt." Het is een landelijk probleem. In Brabant wordt al campagne ge voerd. Met flyers, posters en veran deringen van logo's wordt duidelijk gemaakt dat de huisartsenpost al leen voor spoed is. Naamsverandering Dat gebeurt in Zeeland niet. Wel overweegt Huisartsen Coöperatie Zeeland de naam van de posten in Goes, Vlissingen en Zierikzee te veranderen naar Spoedpost. ,,Op deze manier is het nog duidelijker dat het echt alleen voor spoed is", laat Münstermann weten. Hij acht de kans groot dat de naam gaat ver anderen. Wanneer is niet bekend. Gesprekken hierover zijn nog gaande. Verblijf 4 of 5 dagen in Idar Oberstein o.b.v. halfpension Ik vloek veel, zegt men. Valt wel mee zeg ik. Vruuger! Ja vroeger, toen vloekte ik veel. Veel en vooral lang. Daar kan ik maar zeer ten dele wat aan doen. Waar mijn wiegje stond, had vloeken niet de impact die het hier in Zeeland heeft. hij vol vuur een verhaal vertelde, gebruikte hij een vloek waar een ander een hoofdletter, komma en punt gebruikt. pienantie! Die scheidsrechter zaag dieje naor de grond düiken Noud, Drik en Jos lachten instem mend. Ze hadden geen vloek ge hoord. we het modulair vloeken. Onder delen als en natuurlijk het universele kern achtige H konden naar believen gehusseld en aan elkaar geplakt worden. Hoe lang een vloek was, lag aan de reden, je creativiteit en het volume van je longen. Bijna je hoofd stoten of gewoon even schrikken: Je kleine teen te gen een salontafeltje stoten: H Brabantse Ajaxfans zouden in de laatste minuut van de verloren Champions League-wedstrijd waarschijnlijk iets componeren als: de Brabanders en heus, u moet me geloven. Ik probeer me aan te passen. Ik doe zelfs mijn best om ook de woordjes die in het meest hypothetische geval een denkbeeldig vriendje kan misha gen achterwege te laten. Woordjes waar ik niet het geringste vermoe den had dat ik er iemand mee voor het hoofd zou stoten nog. Sinds ik 22 jaar geleden van land van zand naar land van klei verhuisde, heb ik mijn kleurrijke culturele erf goed vanwege de lieve vrede met de omwonenden geslachtofferd. werd in de loop der ja ren En als dat niet genoeg is? Laat ik mijn opa Piet parafraseren: Hoe lang een vloek was lag ook aan het volume van je longen vrijdag 12 juli 2019 Reageer op pzc.nl Gisteren: Die marinierska zerne komt er nooit 779 reacties VLISSINGEN Een 57-jarige Amster dammer is woensdag avond rond 21.30 uur aangehouden nadat hij bij twee horecagelegenhe den in Vlissingen had ge geten zonder te betalen. De man had 's middags gegeten en gedronken in het station in Vlissingen en was vertrokken zon der te betalen. Toen hij 's avonds hetzelfde trucje wilde uithalen bij een res taurant aan het Bellamy- park, liep hij tegen de lamp. De eigenaar hield de man vast tot de politie arriveerde. Het bleek dat de man zich vaker had schuldig gemaakt aan 'flessentrekkerij'. MIDDELBURG Gedeputeerde Staten denken niet dat het aan tal gastreinen dat door Zeeland rijdt, boven het maximum toegestane aantal per jaar zal uitko men. Dat antwoorden zij op vragen van de Staten fractie van GroenLinks. Tankopslagbedrijf Vopak in Vlissingen-Oost heeft sinds 2018 een vergun ning om maximaal 12.800 wagons met brandbaar gas te laten rijden en moet zich daar aan hou den, schrijven GS. Inclu sief andere gevaarlijke stoffen mogen er ten hoogste 14.500 wagons met gevaarlijke stoffen door Zeeland rijden. De gemiddelde koop prijs van bestaande wo ningen in Zeeland is in de eerste vijf maanden van dit jaar fors geste gen ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar. Dat meldt Woning- marktcijfers.nl op basis van de cijfers van het Kadaster. De gemid delde prijs kwam in Zee land uit op 238.700 euro, een stijging van bijna 13 procent. Daar mee was de stijging in Zeeland verreweg het hoogst van alle provin cies. In totaal wisselden tussen januari en mei 2222 woningen in onze provincie van eigenaar. Engelse troepen mogen weer landen bij Veere om te proberen Walcheren te veroveren. Ze krij gen toestemming om zaterdag 24 en zondag 25 augustus hun invasie uit te voeren. Emile Calon Domburg De Huisartsen Coöperatie Zee land wil de naam van huisartsen posten gaan veranderen naar 'Spoedpost'. Zo wordt duidelijk dat de Huisartsenpost uitslui tend voor spoedeisende hulp is. Koen Florusse Vlissingen Berghotel Kristall V 3 of 4 overnachtingen incl. ontbijtbuffet V Dagelijks 3-gangen keuzemenu iWelkomstdrankje en lunchpakket Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel V Tip ga een dagje naar Trier hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 Neem mijn opa Piet zaliger. Als Waar ik vandaan kom kennen Maar ik woon niet meer tussen VIER!.' 1/ 2. 3, HAHA NU MOET JE TERU® NAAR START HENK. JIJ BENT.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2