Folklore en sport v Maatregel moet waterkwaliteit verbeteren Twijfels over nut project Tim Blind kijkt uit naar duel met ADO Met de tuktuk Folkloristische Dag in Middelburg. Het is de manier om kennis te maken met het ringrijden en met de Zeeuwse klederdrachten. Melanie de Bruijn en Wim Geldof vormden het stralende middelpunt. Zij staken bij het sjeesjesrijden de meeste ringen. 4. 'Ik denk dat we het onder de tien kunnen houden' op expeditie door Zuid-Beveland Dat is opvallend, want in brede kring - van landbouwers tot na tuurorganisaties - heerst twijfel over het nut van de maatregel. De stinkende en giftige blauwalgen, ooit een reden om het randmeer weer zout te maken, komen nau welijks meer voor in het Volkerak- Zoommeer. Het ministerie heeft een keuze gemaakt uit 33 projecten voor de verbetering van waterkwaliteit en natuur, meldt minister Cora van Nieuwenhuizen in een brief aan de Tweede Kamer. Uit een groslijst zijn er veertien geselecteerd. Voor waarde voor het verzilten van het Volkerak-Zoommeer zijn aanvul lende maatregelen om de zoetwa tervoorziening voor de landbouw te garanderen. Zandplaten Naast het Volkerak-Zoommeer staan nog twee Zeeuwse projecten op de lij st. Het versterken van zand platen in de Westerschelde en het opspuiten van de Galgeplaat in de Oosterschelde. Deze zandplaten zijn van groot belang voor vogels. De kosten voor het project Volke rak-Zoommeer zijn begroot op 110 miljoen euro en staat volgens een woordvoerder van het ministerie gepland voor de periode 2022-2029. De volgorde van uitvoering moet nader worden bepaald. Getij Na het maken van een verbinding met de Oosterschelde stroomt zout water het Volkerak-Zoommeer in. Ook zal er weer een gedempt getij zijn in dit water. Het ministerie verwacht dat de waterkwaliteit hierdoor verbetert. Het water in de aangrenzende Binnenschelde en het Markiezaatmeer zal hier ook van profiteren, verwacht het minis terie. Voor vogels en andere dieren levert de verzilting en de terugkeer van eb en vloed meer voedsel op. Het Volkerak-Zoommeer werkt dan als een overgangsgebied tussen de zoute zee en de zoete Brabantse rivieren. Natuur- en milieuorganisaties hebben hun twijfels over het nut van de maatregel Natuur- en milieuorganisaties, verenigd in Coalitie Delta Natuur lijk, hebben hun twijfels over het nut van de maatregel. Maak het dus niet zomaar zout, waarschuwen ecologen en natuurbeschermers. Vorige week nog noemden ecolo gen in de PZC het Volkerak-Zoom meer een van de rijkste zoetwater- gebieden van Nederland. Boeren De natuurorganisaties zijn niet de enigen die bedenkingen hebben bij het project. Boeren willen het Vol kerak-Zoommeer zoet houden, zo dat ze hun gewassen kunnen blij ven beregenen. Het Volkerak- Zoommeer is nu juist een van de belangrijkste zoetwaterreservoirs en was tijdens de droge zomer van 2018 van groot belang. De sportvis sers vrezen het ergste als het water zout wordt. Ook lokale recreatieon dernemers hebben zich uitgespro ken uit tegen de plannen. It vrijdag 12 juli 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl t 355 ZEELAND12 ZEELAND 8&9 Volkerak al vóór2030zout Het weer zout maken van het Volkerak-Zoommeer op de grens van Zeeland en Brabant staat op de lijst van grote water projecten die het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat vóór 2030 wil uitvoeren. Theo Giele Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29