Kasne en volop restauran in Fifa 20 DS 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV In honderd dagen spraken ze zestien miljoen teksten in. M Jl F>_r-i Ik weet het, soms moet je als kijker ergens aan wennen. En kost dat wennen gewoon een beetje tijd. Zo duurde het twee seizoenen voor ik Mart Smeets niet meer miste in De Avondetappe. Niet dat ik iets had tegen Herman van der Zandt en Dione de Graaff, integendeel, maar Mart hoorde net zo bij dat programma als een charmant Frans pleintje, een glas rode wijn en een opvallend on opvallend geparkeerde herenfiets. Maar zie, inmiddels vind ik het volkomen van zelfsprekend dat Dione de Graaff op zijn plek zit voor een flonkerend Atomium, tussen de cham- pagneranken of met in haar rug een stel fotogeniek uitgelichte vakwerkhuizen. En voelt het net zo normaal dat Herman van der Zandt de interview tjes met de renners doet of zelf op de racefiets klimt om de etappe van de volgende dag alvast te verkennen. Ik snap de kritiek van de wielrenfetis- jisten dat de gesprekken soms erg veel over de Gele Hesjes of over de Elfstedenzwemtocht van Maar ten van der Weijden gaan en te weinig over fietsen en de Tour. Maar door die brede focus is dat pro gramma óók voor deze niet-liefhebber goed te vol gen en vaak vaste prik. Al is het maar om in een lome zomeravondstemming te geraken. Alleen is die dit seizoen aan het einde van elke aflevering helaas abrupt verdwenen. Want dan verschijnt Kasper van Kooten in beeld. Niet als zichzelf, om bijvoorbeeld iets poëtisch voor te dra gen over stoempen, met het hol open rijden of waaierformaties, maar als typetje. Hij is verkleed als langharige, bebaarde, smoezelige wielerfan en schreeuwt iets. Met een gek accent natuurlijk, want dat is zogenaamd grappig. Nou, niet dus. Het rubriekje is een regelrechte afknapper, elke avond weer. Het begint al met het quasilollige shot waarin hij op zijn fiets op het Franse land ligt en doet alsof hij heel hard trapt. Dan moet de rest nog komen. En als er aan die rest al een touw vast te knopen is, is het gewoon te flauw voor woorden. Het duurt hooguit een minuut, maar dat is net een minuut te veel. Het is NOS-onwaardig, Van Kooten-onwaardig en Avondetappe-onwaardig. De krekels, die Dione en Herman net drie kwartier in mijn woonkamer hebben laten tjirpen, zijn in één klap verstomd. ik wéét dat dingen veranderen en dat je soms als kijker iets nieuws de tijd moet geven. Maar aan sommige dingen wil je niet wennen. Waarom is Buenas noches mi amor van Dalida eigenlijk ooit af geserveerd? vrijdag 12 juli 2019 'BzV' terug in september Ali B in de Roast Sierd de Vos en Jeroen Grueter volgen na veertien jaar Evert ten Napel en Youri Mulder op als commentatoren voor het computerspel Fifa 20. Alles wat Evert en Youri de afgelopen veertien jaar als basis hebben ingesproken, moest opnieuw —Sierd de Vos (59) half jaar geleden. Het proces, dat via tussenpersonen verliep, noemt De Vos grappend 'een James Bondfilm'. Die geheimzinnigheid heeft te ma ken met de grote financiële belangen en de onwennigheid. Nederland is namelijk het eerste land waarin de bestaande commentatoren worden vervangen. Eerste land Zijn cocommentator Grueter kent De Vos al jaren. ,,Ik heb met veel collega's een goede band, maar met Jeroen toevallig ook nog een persoonlijke.'' De Vos en Grueter zeiden 'ja' tegen de klus, waarvoor ze - naast hun ge wone werk - liefst honderd dagen moesten inspreken. De Vos: ,,Alles wat Evert en Youri de afgelopen veer tien jaar als basis hebben ingespro ken, moest opnieuw. Namen, spelsi tuaties, inleidingen, doelpunten en ga zo maar door. Het gaat om zestien miljoen teksten.'' De Vos beschrijft het inspreken voor het spel als een aanslag op zijn stembanden. ,,Waar je normaal maar zes keer per wedstrijd je stem op vol volume gebruikt, van wege een geweldige actie of een goal, moest dat nu wel zestig keer per dag.'' Gelukkig was de verzorging in orde. ,,Elke ochtend maakte 'zuster' Jeroen voor ons samen een gemberthee.'' Bovendien kwam er hulp uit onver wachte hoek: goede vriend René Fro- ger adviseerde hem zangerssiroop, een smeermiddel dat de zanger zelf ook gebruikt. De Vos offerde een jaar van zijn le- Geregeld schalt de stem van Evert ten Napel door het huis van voetbal commentator Sierd de Vos. Zijn zoontje Kyrill (13) speelt dan het spel Fifa 19 met een vriendje online. ,,Mag Evert wat zachter'', vraagt zijn vader dan. Ko mend jaar kan dat niet meer, dan wordt het: ,,Mag papa wat zachter?'' Sierd de Vos (59) mocht gisteren na anderhalf jaar verplicht zwijgen ein delijk bekendmaken dat hij de nieuwe hoofdcommentator is van Fifa 20, een populair voetbalspel voor de computer, de PlayStation 4, Nin tendo Switch en de Xbox One. De sportverslaggever krijgt NOS-com- mentator Jeroen Grueter (50) naast zich. Zij vervangen Evert ten Napel en Youri Mulder, die veertien jaar lang de Fifa-speler van commentaar voorzagen. Al jaren voeren fans via petities, sites en sociale media actie voor De Vos als commentator in het spel. De commentator van Ziggo Sport groeide de afgelopen jaren uit tot een cultheld. Onder meer dankzij zijn befaamde restauranttips en een uitroep als 'koekoek!' wanneer bij voorbeeld Lionel Messi weer iemand door de benen speelt. ,,Dat ik dit nu word, is dus ook een beloning voor die fans'', zegt De Vos. Het verzoek van EA Sports, de ont wikkelaar van het spel, kwam ander- Quote van de dag Beter je lichaam omarmen dan r3 je te conformeren aan het schoon heidsideaal TELEVISIE Goed nieuws voor Boer zoekt Vrouw-fans seizoen 11 komt eraan. Presen tatrice Yvon Jaspers meldt dat op 1 sep tember op NPO1 tien 'nieuwe, span nende, knappe, grappige én vrij gezelle boeren' verschijnen. TELEVISIE Ali B (foto) is na Gordon, Giel Beelen en Johnny de Mol aan de beurt in de jaarlijkse Comedy Central Roast. Op 17 december is te zien hoe een panel van BN'ers de 37- jarige rapper door de mangel haalt. 44 Mark den Blanken —Zangeres Merol (28) verklaart in Grazia de boodschap achter haar nieuwste single Geen Reet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24