23 TENNIS WIMBLEDON Williams, Halep strijden om titel Middelkoop en Koolhof door Elf jaar na hun laatste duel op Wimbledon treffen Roger Federer en Rafael Nadal elkaar weer. De magi sche finale van 2008, één van de mooiste tennispar- tijen ooit, vertelt het verhaal van hun unieke rivaliteit. Björn Borg neemt plaats op rij 1 van de Royal Box. Hij won Wimbledon van 1976 tot en met 1980. In 1981 beëindigde John McEnroe de reeks. De Amerikaan zit ver derop achter glas, als commentator bij de derde Federer-Nadal-finale op rij. Ieder een voelt: dit wordt speciaal. Tot 2008 was het tennis overzichte lijk. Rafael Nadal was koning van het gravel, Roger Federer van het gras. Ook hij won Wimbledon 5x op rij. Maar Nadal kruipt elk jaar dichterbij. Iemand roept 'Come on, Roger!' en Fede rer snauwt: 'Shut up!'. Aanvallen is tegen Nadal de enige optie, maar als hij een paar ballen mist, kruipt hij achteruit en wordt weggeslagen door de Spanjaard. In de BBC-documentaire 'Strokes of Genius' van vorig jaar vertelt Federer twee sets lang niet te hebben geloofd in de winst. ,,Ik had eerder de finale op Roland Garros zó pijnlijk verloren.'' De vraag van vandaag: wat doet de ne derlaag van dit jaar in Parijs, ook in drie sets, met het brein van Federer? 6-4 6-4 4-5 Na 81 minuten regenpauze komt Federer herboren de baan op. Zijn aanstaande vrouw Mirka en coach Severin Lüthi heb ben op hem ingepraat: het is nog niet ver loren. Hij gaat beter serveren, vaker naar het net, en wint de tiebreak. Elf jaar later is er weinig veranderd. Hoe goed Federer nu ook is, als het be langrijk wordt slaat soms de twijfel toe. Kenmerkende statistiek: 183 spe lers hebben in hun carrière een hoger percentage benutte breakpoints dan Federer. In de finale van 2008 grijpt hij slechts één van zijn dertien kansen. 6-4 6-4 6-7 6-6 (en 5-2 Nadal) Op de tribune kan coach Toni Nadal de spanning niet aan. Precies een jaar gele den trof hij in de kleedkamer een huilende neef aan: 'Dit was mijn laatste kans om Wimbledon te winnen.' Oom Toni was woedend. 'Onzin. Er komen nieuwe kan sen.' Nu is het zo ver. Op 5-2 in de tiebreak mag Nadal twee keer serveren. Lang zat het bij Nadal tussen de oren, bekent hij in z'n biografie 'Rafa'. ,,Federer heeft gewoon meer talent. Zeker op gras is hij niet te kloppen.'' En hoezeer hij houdt van gravel, voor hem is Wimbledon de droomtitel. 6-4 6-4 6-7 6-7 (8-10 voor Federer) Toni schudt zijn hoofd. Eén rij voor hem gooit Mirka de armen in de lucht. Federer overleeft twee championship points en Nadal wil voor het eerst met zijn racket smijten. Net op tijd bedenkt hij zich. Maar de handdoek gooien? Nee. McEnroe zegt: ,,lk zag nog nooit iemand die elk punt speelt alsof het zijn allerlaatste is. Nadal is inspirerend én intimiderend." »Tot 2008 was het tennis overzichtelijk. Nadal was koning van het gravel, Federer van het gras 6-4 6-4 6-7 6-7 8-7 (voordeel Nadal) Na 4.48 uur verdient de partij een mooier einde dan Federers forehandfout. Nadal laat zich vallen, staat op en rent naar het net. ,,lk tennis in het tijdperk Federer, de allerbeste", zegt hij later. „Nooit dacht ik hier te winnen."McEnroe en Borg zijn het eens: dit was het beste tennis ooit. En één van de belangrijkste in hun rivaliteit. Vanaf nu zit Nadal in Fede rers hoofd. Lang verliest hij van hem op de grand slams. Tot de Australian Open 2017. Daar kraakt Federer de code en kantelt het beeld weer met vijf zeges op rij voor de Zwitser. En zo gaat het al vijftien jaar. Nog steeds strijden zij om dé prijzen. Federer leidt met grandslamtitels (20-18), Nadal in on derlinge duels (24-15). Vanmiddag in de beroemdste tennisarena deel 40. 6-4 6-4 6-7 6-7 7-7 Umpire Pascal Maria kijkt naar de hemel. Het is eigenlijk al te donker. Hij denkt: 'Moet ik nu na 4,5 uur toptennis zeggen: we gaan morgen verder?'. Federer en Na- dal klagen niet, Maria laat doorspelen. VROUWEN De Nederlandse dubbelspecialis- ten Matwé Middelkoop en Wes ley Koolhof staan in de halve fi nales van het gemengddubbel op Wimbledon. De 35-jarige Mid delkoop verraste met de Chinese Yang Zhaoxuan in de kwartfina les het als eerste geplaatste duo Nicole Melichar/Bruno Soares (VS/Bra): 6-4 6-3. Dat was een ronde eerder nog verantwoorde lijk geweest voor de uitschake ling van Andy Murray en Serena Williams. Koolhof (30) en de Tsjechische Kveta Peschke had den nog minder moeite met de Nieuw-Zeelander Artem Sitak en de Duitse Laura Siegemund: 6-1 6-2. Voor zowel Middelkoop als zijn voormalige dubbelpartner Koolhof is het de eerste halve fi nale bij een grandslam. Zij spelen nu overigens niet tegen elkaar. Oranje met negen debutanten naar WK Hoofdsponsor van Haas haakt ineens af UITSLAGEN vrijdag 12 juli 2019 GO Federer - Nadal blijft magisch Rik Spekenbrink Londen 6 juli 2008. Stand: 0-0. Stand: 6-4 6-4 voor Nadal LONDEN Puur cijfermatig be looft de vrouwenfinale van Wimbledon morgen een onge lijke strijd te worden. Serena Williams, in Londen voor de elfde keer in de eindstrijd, treft een debutante, Simona Halep. Die won één grandslamtitel, op Roland Garros vorig jaar, waar Williams opgaat voor haar 24ste. De zevenvoudig Wimbledon- kampioene won bovendien negen van de tien duel met Halep. De Roemeense versloeg gisteren in de halve finale de Oekraïense Elina Svitolina (6-1 6-3). De Amerikaanse had wei nig moeite met de Tsjechische Barbora Strycova: 6-1 6-2. 2008: Rafael Nadal (links) heeft op Wim bledon het 'onmoge lijke' gepresteerd. Hij verslaat Roger Fede- rer in de finale. foto ap TENNIS Middelkoop helpt na de winst de door emoties overmande Yang op de been. foto getty images KORFBAL Bondscoach Wim Scholtmei- jer neemt maar liefst negen debutanten mee naar het wereldkampioenschap in Zuid- Afrika, volgende maand. De selectie van Oranje bestaat uit acht vrouwen en acht mannen. De nieuwkomers zijn Jessica Lokhorst, Esther Cordus, Mar- loes Frieswijk, Marjolijn Schenk, Fleur Hoek, Olav van Wijngaarden, Jordi Pasma, Harjan Visscher en Daan Preuninger. Nederland begint op 1 augustus aan het WK met de poulewedstrijd tegen Nieuw-Zeeland en gaat op voor de tiende wereldtitel. AUTOSPORT Formule 1-team Haas is zijn hoofdsponsor kwijt. Enkele dagen voor de GP op Silver- stone maakte Rich Energy be kend dat het contract is beëin digd. Volgens de Britse ener- giedrankfabrikant zijn de 'slechte resultaten' van Haas de voornaamste reden. Op de achtergrond zouden ook finan ciële problemen meespelen. De excentrieke topman William Storey van Rich Energy riep begin dit jaar nog brutaal dat hij met Haas de aanval wilde openen op Red Bull, de renstal van Max Verstappen en een concurrent van zijn bedrijf. BEACHVOLLEYBAL Gstaad. World Tour. Mannen, groep E: Brouwer/Meeuwsen (Ned) - Koekelkoren/ Van Walle (Bel) 20-22 21-13 15-11, Brouwer/ Meeuwsen - Andre/George (Bra) 25-23 21-19. Vrouwen, groep C: Stubbe/Van ler- sel (Ned) - Wojtasik/Kociolek (Pol) 21-16 21-23 15-11. H: Keizer/Meppelink (Ned) - Bansley/Brandie (Can) 21-17 21-18. TENNIS Wimbledon. Vrouwen, halve finales: Halep (Roe/7) - Svitolina (Oek/8) 6-1 6-3, S. Williams (VS/11) - Strycova (Tsj) 6-1 6-2. Gemengddubbel, kwartfinales: Middelkoop/Yang (Ned/Chn) - Soares/ Melichar (Bra/VS/1) 6-4 6-3, Koolhof/ Peschke (Ned/Tsj/5) - Sitak/Siegemund (NZl/Dui) 6-1 6-2. WIELRENNEN Vrouwen. Giro Rosa, zevende etappe: 1. Vos (Ned) 128 km in 3.19.33, 2. Van der Breggen (Ned) z.t., 3. Longo Borghini (Ita) +0.03, 4. Van Vleuten (Ned) z.t., 5. Volle ring (Ned) 0.09. Algemeen klassement: 1. Van Vleuten 15.01.51, 2. Van der Breggen +4.08, 3. Niewiadoma (Pol) 4.23, 4. Brand (Ned) 5.26, 5. Spratt (Aus) 5.30.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23