'Tourist' Mollema JUMBO !V HAM Nieuwe kans voor de sprinters 21 Terug naar: 12 juli 1938 Bevin de eerste uitvaller Column THIJS ZONNEVELD eerste vijf ritten was hij niet één keer in beeld. Volgens mij stond hij zelfs niet op het uitslagen- vel. Hij was zoekgeraakt in de Bermudadriehoek van het peloton en hij was de laatste die het erg vond. Bauke Mollema ging naar de Tour als een toerist die op Schiphol het eerste de beste vliegtuig neemt. Hij zou wel zien waar hij landde. En of het een beetje lekker weer was. En of hij zijn zwem broek wel had meegenomen. Officieel rijdt Mollema deze Tour, na zijn vijfde plek in de Giro d'Italia, in dienst van Trek-kopman Richie Porte. Dat wil zeggen: zolang die op zijn fiets zit - iets wat de Australiër de afgelopen jaren doorgaans niet langer dan een week lukte. Maar heel veel heeft Mollema nog niet hoeven te doen voor Porte. Gisteren mollemaalde hij bovenop La Planche des Belles Filles naar een keurige 19de plek, vlak vóór Steven Kruijswijk. De absolute scherpte heeft hij misschien niet, maar het is ook lang niet gek. Met deze benen kan hij in deze Tour vooralsnog alle kanten op. De vraag is: welke kant is het beste? Moet hij de luxeknecht uithangen voor Richie Porte? Of voor Giu- lio Ciccone, de nieuwe ge letruidrager? Moet hij voor een etappezege gaan? Of moet hij stiekem zélf een goed klassement proberen te rijden? Als hij zo door maalt, komt hij vanzelf weer uit in de buurt van de top 10. Het is een luxeprobleem waar Mollema wel vaker te genaan fietst. Het draait in essentie om de vraag wat er meer waard is: een rit of een achtste plek in het klassement? Ik heb eerlijk gezegd geen idee. Ik denk ook niet dat er een goed antwoord op is. De een vindt een rit meer waard, de ander een goed klassement. Moet hij de luxeknecht uithangen of voor een etappezege gaan? twee weken is en dat wat nog komt 'Niet echt de me beter zal liggen. Ik moet rich- benen om met ting die laatste week toewerken en die jongens ik denk dat ik dan nog zeker wel kan mee te gaan': opschuiven en wat kan laten zien.'' een leegge- Kruijswijk weet waarover hijknokte Steven praat, met zijn ploeg verkende hijKruijswijk bij alle bergetappes van deze Tour. Ook zijn aankomst deze eerste in de Vogezen. ,,En van op La Planche alle bergritten is deze het minst ge- des Belles Fil- schikt voor Steven'', zegt Nier- les. foto cor vos mann. ,,We weten dat er nog veel meer aankomt. Die ritten in de Py reneeën en Alpen worden vreselijk zwaar. Dan gaat het om veel meer dan 35 seconden winst of verlies.'' VANDAAG Vanuit startplaats Belfort wordt koers gezet naar Chalon-sur- Saöne, waar de Tour voor het laatst in 1988 finishte. De Frans man Thierry Marie was destijds de ritwinnaar. De colletjes liggen Mollema heeft het allebei al gedaan: hij verza melde meerdere top 10-klasseringen én hij heeft al een Touretappe gewonnen. Alles wat hij in deze Tour doet is bonus. Als je het mij vraagt, is een goed klassement rijden in deze Tour nogal veel ge vraagd, met zijn inspanningen van de afgelopen Giro in het achterhoofd en de bela chelijk zware derde Tourweek in het vooruitzicht. Maar met Mollema weet je het nooit. Hij zit altijd op de fiets alsof hij op breken staat: of hij nu de Ventoux op kachelt of op z'n janboerenfluitjes naar de bak ker peddelt. Mollema zelfheeft er in elk geval geen slapeloze nachten van. Hij ziet het wel. Hij fietst van de start naar de finish, gaat daarna in de bus zitten met een goed boek - en als hij moe is doet hij zijn ogen dicht. Waar hij is? Dat ziet hij wel als hij wakker wordt. vrijdag 12 juli 2019 GO Theo Middelkamp wint in Pau zijn tweede en laatste Touretappe. Twee jaar eerder was hij de eerste Nederlander met een ritzege in La Grande Boude (foto). Middelkamp houdt 5000 francs over aan de Tour van 1938, veel minder dan hij in Vlaamse koersen kan verdienen. Dus besluit hij daarna niet meer in de Tour te rijden, maar zich te specialiseren in kermiskoersen. Patrick Bevin werd gisteren de eerste uitvaller in de Tour 2019. Hij ging niet meer van start voor de zesde etappe. De Nieuw-Zeelander van CCC brak twee ribben bij een val in de vierde etappe en ondervond daar te veel hinder van. y @thijszonneveld Ik was bijna vergeten dat-ie meedeed. In de t ■■JüM BELFORT Na de hellingen in de Vogezen krijgt het peloton van daag een rit zonder al te veel hindernissen voorgeschoteld. in het eerste deel van de rit over 230 kilometer, de langste van deze Tour. Na het vele klimwerk van gisteren is het de vraag welke sprinter de benen heeft en het vertrouwen om zijn ploeg de koers te laten controleren. Het is zo'n dag waarop een lange ontsnapping kans van sla gen heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21