Nieuwbouwwoning wordt onbetaalbaar Tevreden, maar wel zorgen ECONOMIE 17 Koper betaalt gemiddeld bijna400.000euro aldus Noémie. Hij kreeg last van slapeloosheid en angstaanvallen, haar moeder kreeg een te hoge bloeddruk. Het gezin raakte ont wricht en uiteindelijk besloot Rémy - 56 jaar oud - tot zijn wan hoopsdaad. Terreurmanagement France Télécom - het huidige 'Orange' - staat in Frankrijk te recht omdat het jarenlang een 'terreurmanagement' voerde, zo als een werknemer het noemde in zijn afscheidsbrief, die hij schreef voor hij zelfmoord pleegde. In 2006 werden forse bezuini gingsplannen bekend. Werkne mers werden de deur uitgewerkt, overbelast, of continu overge plaatst. In 2008 en 2009 maakten 35 werknemers een einde aan hun leven. ,,Er werd een wrede ma nagementstijl gebruikt die men sen ziek maakte'', aldus de Franse Arbeidsinspectie. In de rechtszaak, die twee maanden duurde, werden de za ken van 39 slachtoffers onder het personeel behandeld. Van hen pleegden er negentien zelfmoord, twaalf deden een zelfmoordpo ging en acht anderen kregen ern stige, psychische klachten. Het bedrijf als geheel staat te recht maar ook zeven voormalige topmensen, onder wie de ex-ceo Didier Lombard (77). Die liet zich tijdens de rechtszaak niet van zijn meest meelevende kant zien. ,,We moesten hervormen, ja, en dat was niet leuk, maar zo ging dat nou eenmaal. Als ik er niet was ge- weest, was het niet anders gegaan, of was het misschien zelfs wel er ger geweest'', zei hij. De rechter had de afgelopen maanden de moeilijke taak zich te buigen over de schuldvraag. In hoeverre en wanneer is een be drijf verantwoordelijk voor zieke werknemers? Valt een ceo te ver wijten dat zijn personeel zelf moord pleegt? ,,France Télécom was er zich be wust van dat de hervormingen tot problemen zouden leiden'', be toogde de advocaat van het bedrijf, Claudia Chemarin. Daarom, zei ze, hielp het bedrijf ook werkne mers om die tumultueuze periode door te komen. Er waren flinke verhuisvergoedingen en partners konden rekenen op 14.000 tot 20.000 euro als ze mee moesten verhuizen en hun eigen baan moesten opgeven. De échte onvrede had een an dere oorzaak, denkt Chemarin. ,,Werknemers konden moeilijk omgaan met de overgang van overheidsbedrijf naar privébe- drijf.'' Een vakbondsvoorman be aamde dat impliciet tegenover de rechter: ,,We voelden ons verra den. Personeel wilde niet dat het een multinational werd waar alles alleen nog maar om de cashflow draaide.'' Vooral het oudere personeel worstelde. Ineens kwamen er con currerende bedrijven. Oude tele foonlijnen moesten het afleggen tegen digitale centrales, met alle nieuwe technieken die daarbij kwamen kijken. En soms speel den er ook persoonlijke factoren, bleek tijdens de rechtszaak. Eén kind vertelde over de zelfmoord van haar vader: ,,Ik denk niet dat het door het werk kwam, hij zat vlak voor zijn pensioen. Nee, hij zei al vijftien jaar lang dat hij over zelfmoord nadacht.'' Justitie heeft een boete van 75.000 euro geëist tegen France Télécom als bedrijf. Tegen Lom bard en twee van zijn naaste top- medewerkers is één jaar cel en een boete van 15.000 euro geëist. Een jaar geleden kostte een gemid deld nieuwbouwhuis 322.000 euro, tegenwoordig moet een koper daar nog eens 65.000 euro extra voor neertellen. De Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM) luidt de noodklok. Stijgende grond- en bouwkosten stuwen de prijzen van nieuw bouwhuizen tot recordhoogte, maar ook maatregelen als gasloos bouwen hakken er stevig in, aldus NVM-voorzitter Ger Jaarsma. Hij spreekt van een verontrustende ontwikkeling. ,,De gemiddelde nieuwbouwwoning is al twee kwartalen op rij 80.000 euro duur der dan een gemiddelde bestaande woning en dat is echt een pro bleem.'' De peperdure nieuwbouwhui zen blijven langer te koop staan, merken de makelaars - op dit mo ment wachten ruim veertiendui zend woningen op een eerste eige naar, een stijging van 12 procent. Ook werden vorig kwartaal 13 pro cent (bijna zevenduizend) minder nieuwbouwhuizen verkocht dan in dezelfde periode vorig jaar. Volgens de makelaarsclub is dit het zesde kwartaal op rij dat er min der nieuwbouwwoningen zijn ver kocht ,,Dit is de grootste daling tot dusver'', reageert Jaarsma. ,,Er moet snel meer betaalbaar aanbod ko men, zodat de prijzen van nieuw bouw minder hard stijgen en, veel belangrijker, zodat iedereen een goede en passende woning kan vin den.'' Naast Jaarsma benadrukken ook andere woningmarktexperts het belang van (veel) meer betaalbare nieuwbouwwoningen. Positief Er mogen grote zorgen zijn over de nieuwbouwmarkt, het algemene beeld van de woningmarkt beoor delen de makelaars als 'vrij positief'. De reden: er zijn meer bestaande huizen verkocht, meer woningen staan te koop én de prijzen van be staande woningen stijgen 'slechts' licht. Er wisselden vorig kwartaal bijna 39.200 woningen van eigenaar bij de NVM-makelaars. Dat komt neer op een stijging van 1,8 procent in vergelijking met een jaar eerder, of wel een plus van zevenhon derd. Jaarsma: ,,Het is goed nieuws dat er veel nieuw woningaanbod op de markt komt, zeker wanneer dat in regio's gebeurt waar de krapte op de markt erg groot is. Steeds meer verkopers zien dat het nu een goed moment is om hun woning te koop te zetten.'' In het onderzoek onder ruim tweeduizend werkende Neder landers gaf 74 procent aan tevre den te zijn met het huidige werkcontract. Ook de balans tus sen privé en werk en het soort werk kregen van bijna driekwart van de werkende Nederlanders een voldoende. Iets meer dan de helft van de respondenten geeft aan dat de werkdruk wel toe neemt. De meest genoemde oor zaken zijn een toename van de WVakantietijd een goed moment voor werknemers om in de spiegel te kijken werkzaamheden, personeelste kort en een hoge tijdsdruk. Daar naast vindt 42 procent dat er har der gewerkt moet worden voor minder geld. Volgens voorzitter Piet Fortuin van de vakbond is die toene mende druk 'een serieus pro bleem'. Klachten, zoals over spannenheid of een burn-out liggen op de loer. Het is volgens hem dan ook belangrijk dat werkgevers een goed beeld heb ben van de werkdruk. Daarnaast hebben werknemers een eigen verantwoordelijkheid. ,,De va- kantietijd is een goed moment om eens in de spiegel te kijken. Hoe ben ik bezig, waar liggen mijn grenzen, wat kan ik zelf doen om op een gezonde manier aan het werk te blijven?'', aldus Fortuin. vrijdag 12 juli 2019 GO In 2008 en 2009 pleegden 35 werknemers zelfmoord. M Voormalig France Télé- com-ceo Didier Lombard spreekt tijdens de rechts zaak met zijn vrouw. foto afp Nieuwbouwwoningen zijn onbe taalbaar geworden. Voor een splinternieuw huis moeten ko pers al bijna 400.000 euro neer tellen. Natasja de Groot Rotterdam Kostte een nieuwbouwwoning een jaar geleden nog gemiddeld 322.000 euro. Daar komt dit jaar nog eens 65.000 euro bij. AMSTERDAM Een grote meer derheid van de Nederlanders is best tevreden over zijn of haar baan. Bovendien blijft er naast het werk voldoende tijd over om andere dingen te doen. Dat blijkt uit een onderzoek van Motivac- tion in opdracht van vakbond CNV. Een puntje van zorg is dat de werkdruk volgens velen toe neemt. Op dit moment wachten ruim veertienduizend woningen op een eerste eigenaar. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17