12 NIEUWS Maxima weer op reis Radboudumc en huisarts liggen overhoop over aanpak Q-koorts Is Leendert Kunst een briljant wetenschapper in de traditie van Galileo Galilei en Corpernicus? Of mag het Radboudumc patiënten waarschuwen voor de experimentele methode waarmee de 83-jarige huisarts zegt Q-koorts te kunnen genezen? ,,Ik zou dat willen doen voor de pa tiënten!", zegt Leendert Kunst (83) als hem door de rechter wordt ge vraagd of hij nog bereid is om met het Nijmeegse ziekenhuis Radbou- dumc in gesprek te gaan over de me thode waarmee hij mensen met het Q-koortsvermoeidheidssyndroom (QVS) zegt te kunnen genezen. Ach ter het glas, op de publieke tribune, beginnen tientallen mensen luid te joelen en te applaudisseren. Het zijn patiënten van Kunst, en hun families. De huisarts uit Beltrum in de Achterhoek heeft een grote schare mensen die geloven in zijn 'autovaccintherapie'. Daarbij neemt de arts bloed bij de patiënten af, houdt dat een aantal weken apart, om het vervolgens weer in te brengen. Dat laatste gebeurt soms ook door de patiënt zelf. Zijn theorie is dat de bacteriën buiten het lichaam een jasje uitdoen, zodat ze na opnieuw te zijn ingebracht makkelijker onscha delijk kunnen worden gemaakt. Vele tientallen mensen, Q-koorts- patiënten maar ook mensen met de ziekte van Lyme of de longziekte COPD, laten zich op die manier door Kunst behandelen. Die zegt: ,,Ik kreeg een QVS-patiënte bij me voor wie de doktoren niets konden doen. Inmiddels is ze vrijwel klachtenvrij.'' Chantal Bleeker, de in Q-koorts ge specialiseerde medisch specialist van het Radboudumc, noemde de manier van werken van Kunst begin vorig jaar in een artikel in deze krant 'enorm risicovol'. Ze wees op het ge vaar van bloedvergiftiging, de kans dat bloedmonsters verwisseld wor den en zette vraagtekens bij de ma nier waarop Kunst - of de patiënt die zichzelf inspuit - het bloed opslaat, in een normale koelkast. ,,Toen de journalist mij vervolgens vroeg of dat levensgevaarlijk kon zijn, heb ik be vestigend geantwoord.'' Goede naam De uitspraken die Bleeker in de krant deed, zijn de reden dat iedereen zich deze donderdagochtend verzameld heeft in de Arnhemse rechtbank. Kunst voelt zich door de uitlatingen van Bleeker aangetast in zijn eer en goede naam en in zijn persoonlijke levenssfeer. Hij eist voor de recht bank dat het ziekenhuis de uitspra ken in het openbaar rectificeert. Bij het Radboudumc piekeren ze daar niet over. Het ziekenhuis draagt deskundigen aan die de manier waarop Kunst wetenschappelijke theorieën aan elkaar verbindt als 'ab surd' bestempelen. En, vraagt advo caat Koen Mous zich namens het zie kenhuis af: is het niet een taak van artsen om zich in het openbaar uit te spreken tegen behandelmethoden die zij gevaarlijk vinden? ,,Dat ge beurt vaak, en dat is maar goed ook.'' Het regent in de rechtszaal termen uit de microbiologie, maar de twee partijen worden het niet eens. Het Radboudumc wil hooguit toegeven dat losse elementen uit de theorieën van Kunst wellicht het onderzoe ken waard zijn, maar alles bij el kaar is de werkwijze van de arts 'pseudo-wetenschappe- lijk', stelt het ziekenhuis. Want heeft Kunst zijn vin dingen bijvoorbeeld via de re guliere wetenschappelijke weg onderzocht? Heeft hij ooit iets gepubliceerd op de medische database Pub- Med? Het antwoord is nee, al schermt Kunst wel met een publicatie in een vol gens hem wetenschappe lijk tijdschrift. Bleeker: „Als wij ex perimentele behan delingen toepassen bij patiënten, moeten we elke medische klacht die een patiënt daarna krijgt, al is het maar een ver- Kennelijk vond u het niet zo erg als uw familie iets zou overkomen koudheid, voorleggen aan een onaf hankelijke commissie. Pas als die zegt dat we door mogen, doen we dat.'' Kunst geeft toe dat het bij hem an ders eraan toegaat. Hij heeft zijn the rapie eerst op zichzelf uitgeprobeerd en daarna op zijn familie. Daarna achtte hij het veilig genoeg om het op zijn patiënten toe te passen. ,,Kenne- lijk vond u het niet zo erg als uw fa milie iets zou overkomen'', bijt advo caat Mous de huisarts vilein toe. Copernicus Jeantine Bethe, de advocaat van Kunst, trekt de parallel met het bij belverhaal van David tegen Goliath. De eenling-arts die niet bij de geves tigde orde hoort tegen het machtige en kapitaalkrach tige ziekenhuis. Ze verge lijkt haar cliënt ook met Copernicus en Galilei, weten schappers die ont dekkingen deden die op dat moment ingingen tegen alle heersende opvat tingen. Haar opponent Mous noemt die opmerking 'totaal misplaatst'. „Me neer Kunst werpt het beeld op dat de reguliere wetenschap er niets van bakt in de strijd tegen (^-koorts en tast zo het vertrouwen van patiënten in medici aan. Dat is kwalijk." In Nederland zijn naar schatting 1200 tot 2400 patiënten met QVS (vaak overgebracht door geiten), dat volgens de reguliere wetenschap (nog) niet te genezen is. Patiënten verenigingen zitten in hun maag met de kwestie-Kunst. „Wij kunnen ons niet achter een onbewezen methode scharen", zegt Annemieke de Groot, directeur van Qjsupport 2.0. vrijdag 12 juli 2019 GO BANGLADESH Koningin Maxima schudt Mohammad Abdul Hamid, presi dent van Bangladesh, de hand tijdens haar bezoek aan het land, waarbij ze onder meer rondkeek in een tex tielbedrijf. Het was de eerste keer dat ze weer op reis ging na het omstreden ge sprek met de Saoedi- sche kroonprins Mo hammed bin Salman eind vorige maand. Maxima ging daar niet op in. ,,Ik denk dat de minister-president hier genoeg over heeft gesproken. Daar wil ik het bij laten.'' foto's anp RSJi Briljant wetenschapper of gevaar voor zijn patiënten? Chris van Mersbergen Arnhem - Koen Mous, advocaat ziekenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12