Rusland boos: zusjes wacht de cel na doden terreurvader k n O Heimelijk filmpjes maken van leraar in klas mag niet 10 NIEUWS Een jaar geleden konden Krestina, Angelina en Maria Khachaturyan (respectievelijk 18, 19 en 20 jaar oud) het schrikbewind van hun 57-jarige vader niet langer aan. Toen hij even een dutje deed, brachten ze hem om met een ha mer en staken hem 36 keer met een mes. Er ontstond nog een worsteling, maar Michaïl Khacha- turyan overleed binnen enkele minuten. De vrouwen werden aange klaagd. Dat hun vader zijn kinde ren jarenlang terroriseerde, laat het Openbaar Ministerie echter buiten beschouwing. De man be ledigde, vernederde en bedreigde zijn dochters en 'onderwierp hen aan psychische en seksuele mis handeling', aldus Russische me dia, die zich baseren op een on derzoek van een staatscommissie. Onlangs moesten de zussen voorkomen en de Russische aan klager eist mogelijk maximaal twintig jaar gevangenisstraf. De aanklager erkende weliswaar het wangedrag van het slachtoffer, maar vond dat zijn dochters naar de politie hadden moeten gaan. Volgens de zussen zou dat de ter reur van hun vader alleen maar hebben verergerd. Demonstratie Moskovieten wilden direct de straat op om met een demonstra tie hun woede te uiten over de strafeis. Maar de autoriteiten wei gerden een vergunning af te ge ven. De betogers konden wel in een buitenwijk hun ongenoegen uiten, maar kozen voor eenmans- protesten buiten de muren van het Kremlin. Daarvoor is geen toestemming vooraf nodig. De or ganisator van het protest, Darja Serenko, wil echter meer. ,,We stellen mensen voor buiten hun eigen flatgebouwen eenmansde- monstraties te houden. Omdat huiselijk geweld in al die gebou wen plaatsvindt. Zo zullen de da ders voelen, dat ze niet straffeloos kunnen handelen.'' De zaak van de zussen Khacha- turyan staat niet op zich. Rusland kampt met een endemische agres sie binnen gezinnen, waarvan vooral vrouwen en kinderen het slachtoffer zijn. Volgens onder zoek van de Verenigde Naties overlijden jaarlijks zo'n 14.000 vrou wen aan huiselijk geweld. In de peri ode 2016 tot 2018 werd 80 procent van alle moordza ken tegen vrouwen gelinkt aan huise lijk geweld, volgens de Russische juri dische site Media- zona. Het geweld tegen vrouwen verder toegenomen, nadat de Doema, het Rus sische lagerhuis, in 2017 een wetswijzi ging had aangeno men, waardoor huiselijk geweld onder voorwaarden niet langer in het wetboek van straf recht staat. Als een man voor het eerst over de schreef gaat en hij geen botten breekt, ziet de rechter het als een 'overtre ding'. Dat leidt hooguit tot een boete van omgerekend maximaal 400 euro, tijdelijke hechtenis tot maximaal vijftien dagen of een werkstraf. Sinds de wetswijziging is vol gens mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW) het aantal gevallen van huiselijk ge weld drastisch gestegen. DEN HAAG Leerlingen mo gen niet zomaar beelden de len, bijvoorbeeld via internet, waarop een docent te herken nen is. Ook is het niet toege staan om in het geheim film pjes te maken van een les of om beeldmateriaal te versprei den dat bedreigend of beledi gend is voor de leraar. ,,Het ongevraagd maken (en verspreiden) van filmpjes tij- dens de les is onwenselijk en kan incidenten veroorza ken'', schrijven de ministers van Onderwijs Van Engelsho ven en Slob aan de Tweede Kamer. Ze brachten op verzoek van Kamerleden in kaart of en in welke gevallen het maken en delen van fragmenten van les sen en uitspraken van docen ten toelaatbaar is. Hoewel ze maar 4,5 jaar in leeftijd ver schillen, zijn de kickboksers Rico Verhoeven (30) en Badr Hari (34) eigenlijk van twee verschillende generaties. Badr werd groot in de tijd dat de Japanse kick- boksorganisatie K-1 nog bestond, gevechten maximaal drie ronden duurden en Nederlandse kickbok sers als Semmy Schilt en Remy Bonjasky de besten waren. Badr kickte en bokste zich daar op spec taculaire wijze tussen. Dat was knap, maar wel tien jaar geleden. Toen de K-1 doodbloedde nam het in Singapore opgerichte Glory de rol van grootste kickboksorgani- satie over en werd Rico Verhoeven de nieuwe zwaargewichtkampi oen: sinds 2014 al ongeslagen. Maar vóórdat hij in april 2016 Badr Hari uitdaagde, kende het grote publiek hem amper. De persconferentie op weg naar dat eerste gevecht sprak wat dat betreft boekdelen: haast niemand die hém een vraag stelde. Alles draaide om Badr, die extra bij dehand deed en de show stal. Badr Hari heeft nooit vijf rondes gevochten. Maar hij traint al stevig. Als het moet, kan hij morgen de ring in Hoe anders is het nu, drie jaar later. Rico's overwinning op Badr, eind 2016 in een van testosteron gie rende König Pilsener Arena in Oberhausen, was weliswaar half bakken (Badr moest geblesseerd opgeven), maar maakte de Braban der in één klap beroemd. Hij had het geflikt, in die met Badr-fans ge vulde bak waar hij werd uitgejoeld. 'Good guy' Rico groeide uit tot een onvervalste BN'er, terwijl Badr een celstraf moest uitzitten en als kick bokser uitgerangeerd leek. Compleet En tóch heeft Rico die duivelse Badr nog één keer nodig: om hem echt te verslaan en z'n kickbokscarrière compleet te maken. 'King of kick- boxing' Rico wordt soms moe van het verhaal dat er geen serieuze te genstanders zijn voor hem. Is ook onzin, want beulen als de Belg Ja- mal Ben Saddik zijn echt niet kans loos. Maar toch, pas als hij Badr écht verslaat, is het klaar. Dat weet Rico ook en hij heeft het over zichzelf af geroepen door Badr steeds uit te da gen. Ondertussen liet ook de Ma rokkaan nooit na te roepen 'dat Rico vrijdag 12 juli 2019 GO Drie Russische zussen dreigen lang in de gevangenis te belan den, omdat zij hun vader dood den, terwijl hij hen jarenlang terroriseerde. De zaak wakkert de woede aan in Rusland over toenemend geweld tegen vrou wen. Joost Bosman Moskou De zus sen wer den door hun vader vernederd en mishan deld. - Jacques de Wit, zaakwaarnemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10