3 Het kon niet op met dure champagne en kreeft... op kosten belastingbetaler NVWA zat niet fout in f ipronilcrisis 4 dagen Brabant 5 Dutchbat 3 niet naar herdenking Srebrenica 64? 795 REL veel gepraat en weinig gedaan. ,,Ik geloof oprecht dat de werkgroep zijn best doet. Geen kwaad woord daarover. Maar ik zie ook dat al die overleggen alleen maar vertragend lijken te werken. Als er een boom in mijn tuin moet worden omgehakt, dan kan ik daar weken over praten, maar uiteindelijk moet iemand ge woon de zaag pakken en aan de gang gaan. Die daadkracht mis ik hier.'' Met de rechtszaak hoopt hij dat er nu eindelijk druk komt en snel recht wordt gedaan aan de gevoe lens waar veel Dutchbat-veteranen nog elke dag mee worstelen. ,,Het gaat mij niet om het geld. Dat heb ik niet nodig. Maar een brief met ex cuses dat wij door alles en iedereen in de steek zijn gelaten, dat zou ons enorm goed doen.'' In de eerste tekst die wordt voorgedragen stelt het or ganiserend comité dat de moslim-enclave 'onder het toeziend oog en met mede werking van Dutchbat werd overgeleverd aan generaal Mladic en zijn bende. Meer dan 8400 mannen, enkele vrouwen en kinderen over leefden dat niet.' De Dutchbat-veteranen zijn hierdoor diep geraakt, om dat zij machteloos waren toen de Bosnische Serviërs het gebied binnentrokken en er een bloedbad aan richtten. Omdat het organi serend comité de tekst niet meer kan wijzigen, besloot de vereniging helemaal niet naar de herdenking te gaan. Dat is extra pijnlijk omdat de vereniging voor het eerst officieel was uitgeno digd. Het comité wil de komende tijd met Dutchbat 3 in ge sprek om te zoeken naar een formulering die recht doet aan de gevoelens van alle betrokkenen, zodat de veteranen volgend jaar wel aanwezig kunnen zijn. Bij de etentjes lagen gouden lepels op tafel en er werd gedronken uit kristallen gla zen, aldus nieuwswebsite Mediapart. De site publiceert foto's van de enorme kreef ten die werden geserveerd aan familiele den. Op een andere foto is de echtgenote van de Kamervoorzitter te zien, glunde rend achter een fles Mouton Rothschild- wijn van 500 euro. De beschuldigingen richten zich op Francois de Rugy, die voorzitter van de Assemblée Nationale was van juni 2017 tot september 2018. Momenteel is hij minis ter van Milieuzaken. De Rugy zelf spreekt de aantijgingen te gen. De etentjes hoorden bij zijn functie. ,,De betreffende diners waren informele ontmoetingen, als voorzitter van de As- semblée, met mensen uit het bedrijfsle ven, de wetenschap, cultuur en media.'' Rode lintjes Mediapart verzamelde getuigenissen, do cumenten en foto's van in totaal zo'n tien 'weelderige feestmalen', die geen relatie zouden hebben met het werk van Kamer voorzitter. ,,Die diners, meestal georgani seerd door (echtgenote) Séverine de Rugy, namen zo'n omvang aan dat er ver ontwaardiging over ontstond bij mede werkers van het parlement.'' Vrienden Personeel werd zelfs ingezet voor Valen tijnsdag kregen vaak een luxueuze papieren uitno diging met een rood lintje. ,,Het waren al tijd relaties of vrienden van Séverine de Rugy'', aldus Mediapart. De gasten werden ontvangen in het 18de eeuwse Hotel de Lassay, het immen se woon-werkverblijf van de Kamervoor zitter. ,,Het personeel werd zelfs ingezet voor intieme bijeenkomsten, zoals Valen tijnsdag in 2018'', schrijft de site. Op een foto is een lachende De Rugy te zien, zit tend aan tafel, met twee harten van cho cola, op een tafelkleed dat is bedekt met rozenblaadjes. ,,Dat was een initiatief van het personeel zelf, er was niet om ge vraagd'', meldt de Franse Tweede Kamer desgevraagd. Aanwezigen vertelden tegen Mediapart over champagne en dure wijnen die wer den geschonken, afkomstig uit de officiële wijnkelder van de Franse Tweede Kamer. De website publiceert foto's van de flessen en noemt beroemde chateaux die werden genuttigd, van D'Yquem (265 euro per fles) tot Cheval Blanc (550 euro). ,,Het was zeker geen werkdiner. Als ik nog eens zou worden gevraagd, zou ik niet gaan'', zei politiek journalist Jean-Michel Apathie, die werd uitgenodigd met zijn vrouw, die een vriendin is van Séverine De Rugy. Bonnetjes De publicatie leidt links en rechts tot ver ontwaardiging. De rechtse Les Républi- cains willen inzicht in alle uitgaven van De Rugy. ,,Terwijl hij aan een enorme kreeft zat met voortreffelijke wijn, was ik mijn bonnetjes aan het declareren van de pizzeria aan de overkant'', twitterde het linkse Kamerlid Adrien Quatennens. Tijdens de fipronilcrisis werden miljoenen eieren vernietigd en 3,5 miljoen kippen afgemaakt, omdat ze besmet bleken met het verbo den schoonmaakmiddel fipronil. Zo'n 180 bedrijven gingen tijdelijk op slot. Sommige bedrijven zijn nog steeds niet open. De LTO daagde de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) voor de rechter omdat de instantie volgens de boeren laks zou hebben gehandeld tijdens de fipronilcrisis. Als de waakhond adequaat zou hebben opgetreden, zou het nooit zo uit de hand zijn gelopen, claimen zij. De toezichthouder kreeg welis waar al in november 2016 de eerste tip, maar waarschuwde pas in de zomer van 2017. Een reden was dat de NVWA een strafrechtelijk on derzoek wilde starten naar Chick- Friend, het bedrijf dat zei elke kip van bloedluis af te kunnen helpen. Keuze De rechtbank stelde dat de NVWA 'met meer voortvarendheid had kunnen reageren op de eerste sig nalen van fipronilgebruik', maar voegde eraan toe dat 'de middelen van de organisatie beperkt zijn en dat keuzes moeten worden ge maakt'. De eisers waren ook boos over het optreden van de adjunct-di recteur van de NVWA. Op televi sie meldde hij dat consumenten voorlopig maar geen eieren moes ten eten. De rechtbank noemde zijn uitspraken 'ongelukkig maar niet onrechtmatig'. De rechter wees de kippenboe ren op hun 'eigen verantwoorde lijkheid' voor controle op welke middelen in hun stallen worden gebruikt. De boeren hoopten met de uit spraak compensatie te kunnen ei sen. De crisis heeft de sector 65 tot 75 miljoen euro gekost. De boeren moesten uiteindelijk zelf op draaien voor de kosten. 4 dagen Sauerland 3 dgn Arnhem HP www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 donderdag 11 juli 2019 GO goed doen' DEN HAAG De vereniging Dutchbat 3 boycot de Na tionale herdenking van de genocide tijdens de val van Srebrenica vandaag in Den Haag. Aanleiding is een grievende passage in een van de speeches. Mi nister van Defensie Ank Bij- leveld is wel aanwezig, maar zal de speeches om dezelfde reden niet bijwo nen. Het echtpaar De Rugy genoot van copieuze diners, gelardeerd met exquise wijnen. fotos mediapart Frankrijk staat op zijn achterste benen na beschuldigingen dat voormalig par lementsvoorzitter Francis de Rugy zich te buiten is gegaan aan luxueuze diners met vrienden en familie, op kos ten van de staat. Frank Renout Parijs -Mediapart, nieuwswebsite DEN HAAG De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit heeft niet gefaald in het toe zicht voor en tijdens de fipronil- crisis in 2017. Dat heeft de rechter beslist in de rechtszaak die brancheorganisatie LTO na mens 124 kippenboeren had aangespannen. Charmant hotel in het knusse centrum van Etten-Leur. Tip: Van Gogh fietsroute! I 3 nachten in 3* Hotel Vincents, Etten-Leur (8,0) r -? O I 3 keer een uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik van wifi en mooie fietsroutes Aankomsten t/m december. Betaal pas bij aankomst! ibis Styles Arnsberg Sauerland (8,6) 3* Hotel Gieling, Duiven (7,8) 3 nachten incl. uitgebreic Gratis wifi en parkeren Aankomsten t/m dec. ontbijt 50 Gratis wifi, parkeren en airco 2 nachten incl. ontbijt 2x een diner (hoofdgerecht) 50 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve rings kosten en toeristen b 70 cpg n toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5