Vrijwilligers ruimen De Kaloot op Buitenaards gezellig op kindervakantieweek Rilland IN DE REGIO 8 BEVELANDEN EN THOLEN Beach Clean Up bij Borssele MIJN DORP, MIJN STAD Willem Adriaansens Borssele ,,Ik wijs het wel aan en dan raap jij het op", grapt een medewerker van Rijkswaterstaat tegen zijn collega. ,,Want jij bent al een stuk lager bij de grond." De stemming zit er ge lijk goed in bij de deelnemers aan de 'Beach Clean Up' bij De Kaloot. ,,Kijk nou eens wat ik hier vind: een tent", klinkt het even later. Maar de tent is geen afval, hij is van een ge zin dat nietsvermoedend geniet van het strandje aan de Wester- schelde. De rommel blijft allemaal in het riet hangen en hoopt zich op De hardwerkende grappenma kers maken deel uit van een groep die, gewapend met knijpstok en vuilniszak, De Kaloot schoon maakt. Op initiatief van TenneT en de Dorpsraad Borssele is de 'Beach Clean Up' georganiseerd om de grote hoeveelheid zwerfafval op te ruimen. En er valt veel te zeggen, maar niet dat die opruimactie over bodig was. „Vooral het gedeelte bij de slufter slibt erg dicht", aldus wethouder Arno Witkam die namens de ge meente de handen uit de mouwen steekt. ,,Daar komt twee keer per dag de vloed binnen en die neemt van alles mee. Die rommel blijft al lemaal in het riet hangen en hoopt zich daar op." En inderdaad, op en onderaan het talud bij de slufter lijkt het één grote vuilnisbelt. Een kraan graaft daar de rommel af die vervolgens met een karretje wordt afgevoerd. Met een hogedrukspuit worden de stenen vervolgens schoongespoten. Witkam: ,,Dat is met de hand niet meer te doen." ,,We zijn heel tevreden over de opkomst", vertelt Jeffrey Leek van TenneT. ,,De weg naar het strand is een tijd afgesloten geweest voor het leggen van twee kabels voor het stopcontact op zee. Die weg is nu tij delijk weer open. Maar later moet die voor de aansluiting van het tweede stopcontact nog een keer dicht." Animo TenneT wil met de opruimactie iets terug doen voor het dorp. Leek: ,,Het is de bedoeling om er een te rugkerend iets van te maken. De animo is groot en mensen vinden het leuk om mee te doen. Het is bijna een meditatief moment." De groep vrijwilligers vult in de tussentijd de afvalzakken. Mede werkers van onder meer EPZ, de gemeente Borsele, Boskalis, Rijks waterstaat, het waterschap, TenneT en leden van de dorpsraad Borssele en inwoners van het dorp rapen de rest van de dag nog flink wat plastic en blauwe draadjes op van het strand. Maar is het thema van de zestiende kindervakantieweek in Rilland niet 'de ruimte'? ,,Eh ja, het zonne stelsel enzo. Hier hebben we een raket", wijst hij op het felblauwe gefiguurzaagde ruimtevoertuig op het dak van de hut. Thema of niet, je mag gewoon doen waar je zin in hebt, weet Qiyaro. Laat dat nu precies de filosofie zijn van organisator Roy Hoebeke. Hij vertelt dat de ruim dertig vrij- Jammer genoeg is dit de laatste keer dat ik mee mag doen, want na de zomer ga ik naar het Calvijn College -Jolyn (12) willigers die continu aanwezig zijn de 140 kinderen wel proberen te enthousiasmeren voor de extra ac tiviteiten, maar dat niks verplicht is. ,,Vandaag gaan we om de beurt apenkooi spelen in de gymzaal. Maar wie lekker door wil werken aan z'n hut, mag dat gewoon doen." Jolyn van 12 doet voor de vijfde keer mee aan de vakantieweek. Heel gezellig, vindt ze het altijd. ,,Jammer genoeg is dit de laatste keer dat ik mee mag doen, want na de zomer ga ik naar het Calvijn College." Samen met haar klasge nootjes pakt ze nog één keer goed uit. De dames gaan helemaal op in het thema: de verschillende delen van de hut hebben elk hun eigen kleur. ,,Groen en blauw voor de aarde, Mercurius is een beetje grijsachtig en Mars is rood", legt ze uit. Na een quiz over de ruimte en een roze koek is het weer tijd om aan de bak te gaan. Vandaag wor den niet alleen hutten, maar ook zeepkisten gemaakt. Uiteraard in het thema 'ruimte', compleet met NASA-logo en Amerikaanse vlag gen. Rillanders die deze week iets op zien stijgen, zijn alvast gewaar schuwd Zwervende boeken Vlasdemonstratie Open tuindagen donderdag 11 juli 2019 Een groep vrijwilligers heeft gis termiddag De Kaloot schoonge maakt. Terwijl de vrijwilligers het strand opruimden werd bij de slufter met machines zwerf vuil verwijderd. - Arno Witkam, wethouder ,,We hebben een slaapkamer, een bar, een gevangenis en een plek om te chillen. Oh ja, en ook nog een glijbaan, een ladder om omhoog te klimmen en een bal kon. Dat was het wel zo'n beetje." Qiyaro (8) is best tevre den over de hut die hij de afge lopen dagen met z'n vriendjes in elkaar heeft getimmerd. Joeri Wisse Rilland ®Kijk op de site bij /video De kindervakantieweek gaat de ruimte in! WOLPHAARTSDIJK In Wolphaartsdijk wordt morgen en zaterdag een grote Zwerfboeken- markt gehouden. Tij dens deze markt kunnen mensen gratis boeken uitzoeken en meene men, de enige voor waarde is dat wanneer de boeken uitgelezen zijn ze ergens op een zichtbare plek achterge laten moeten worden. Op de markt zullen boe ken voor zowel jong als oud te vinden zijn. De Zwerfboekenmarkt is van 11.00 tot 15.00 uur gratis toegankelijk en is te vinden aan de Pape- weg 10 te Wolphaarts- dijk. DREISCHOR Museum Goemanszorg houdt zaterdag een aan tal vlasdemonstraties in Dreischor. Bij het mu seum in Dreischor kan men om 12.00, 13.00, 14.00 en 15.00 uur een kijkje nemen naar de verwerking van vlas. De vezels die in vlas zitten kunnen gebruikt worden voor bijvoorbeeld het maken van linnen. Het museum is geopend van 11.00 uur tot 17.00 uur, behalve op maandag. Vlasbewerking in Museum Goemanszorg. FOTO MARIEKE MANDEMAKER GRIJPSKERKE Tuin de Pionier-Ster in Grijpskerke is in juli en augustus elke vrijdag middag open voor pu- bliek. De tuin is dan ge opend van 13.00 tot 17.00 uur. De entree be draagt 3,50 euro per persoon. Kinderen tot achttien jaar mogen gra tis naar binnen. GOES Oase, ochtend: Inloop; Vredeskerk, 09.30-11.30 uur: In loopochtend; Ser viceflat de Schakel, 09.30-11.30 uur: Digi taal Café; Erasmu- spark, 10.00-11.00 uur: Spreekuur wijk verpleging; 14.00 uur: Wandeling en scoot- mobieltocht; Grote Kerk, 19.30-20.30 uur: Beiaardconcert Gideon Bodden 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 10.00-11.00 uur: Sporten HANSWEERT Dorps huis, 10.00 uur: Wan- deling HEINKENSZAND V.d. Biltplein, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt; 09.30 uur: Wandelen; Bibliotheek, 09.30 11.30 uur: Digitale in loopochtend; 14.00 15.30 uur: Taalcafé 'S-HEER ARENDS- KERKE Arendhuis, 19.15-20.15 uur: Fit ness Fun Party KAPELLE FitXpe- rience, 19.30 uur: In door Cycling KRUININGEN Hof Cruninghe, 10.00 11.15 uur: SeniorenY- oga RILLAND Jeugdhonk De Kist, overdag: Laatste dag kinder vakantieweek WEMELDINGE De Wemel, 15.00-17.00 uur: Jeugdactiviteiten YERSEKE MFC Te- hare, 09.00-09.45 uur: 'Bewegen voor 65+'; 09.45-10.15 uur: Badmintonnen; 10.00-11.00 uur: Yoga-gym 55+; 13.30 16.00 uur: Koersbal- middag; Bibliotheek, 10.00-12.00 uur: Digi taal inlooppunt; Café Moerzicht, 14.30 16.00 uur: Creamid- dag; 16.00-17.00 uur: Borreluurtje. Tussen het timmeren door, wordt een quiz over het thema 'ruimte' gehouden. Aan de zestiende editie van de kindervakantieweek Rilland doen dit jaar zo'n 140 kinderen mee. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58