Comeback van een Kiezen voor een ander leven Kind in sociaal mijnenveld 7 Terwijl acteurs aan de lopende band kopje onder gaan in het #metoo-tijdperk, staat Mel Gibson - niet bepaald Hollywoods heilige boontje - nog altijd aan de top van zijn professie. Hoe krijgt hij dat voor elkaar? Irritante Penn in film die maar niet wil boeien hey may take our lives, but they will never take ourfreedom!" Met die befaamde speech uit het Oscarwinnende Braveheart (1995) zorgde Mel Gibson, vanaf vandaag te zien in The Professor and the Madman, wereldwijd voor kippenvel. Dan een greep uit een an dere, maar even legendarische speech: ,,I will put you in a fucking rose garden, you cunt\" Deze woorden, 'Ik stop je onder de grond, kutwijf!', zorgde voor een heel ander soort kip penvel. De acteur riep ze tegen zijn toenmalige partner Oksana Grigo- rieva. Van de gelekte telefoontapes uit 2010 is dit nog een van de meer vriendelijke citaten. De dame in het zelfde gesprek: ,,Een man die een vrouw slaat terwijl ze zijn baby in haar armen heeft... Een man die twee keer de tanden van zijn vriendin ka- potslaat... Wat voor een man is dat ei genlijk?!'' Gibson op zijn beurt: ,,Je verdiende het, verdomme.'' Controverses Het werd een 'hoogtepunt' in een eindeloze reeks controverses die de loopbaan van de 63-jarige Australiër (Lethal Weapon, Mad Max, Ransom) Ik heb me tien jaar lang bewust low profile gehouden kleurt. Er zijn nog de talloze homo fobe opmerkingen, meer dan één dronkemansrit, Holocaustontken ningen en antisemitische scheld partijen. Wanneer Gibson in 2004 zijn sadistische succesfilm The Pas sion of the Christ regisseert, klinkt er harde kritiek uit Joodse hoek. Wat niet meehelpt: een politieman die de Hollywoodster in 2006 weer eens op de bon slingert, krijgt de volle lading. ,,Fucking Joden. Jullie zijn verantwoordelijk voor alle oor logen in de wereld.'' Even lijkt het gedaan met zijn carrière. In 2010 floppen The Edge of Darkness en The Beaver, Leonardo DiCaprio trekt zich terug uit een Vikingenfilm die Gibson (met ne gen kinderen van drie verschillende vrouwen) zou maken en de cast van The Hangover 2 wil hem voor een beloofd bijrolletje toch liever niet over de vloer. Toch duikt hij tegen woordig weer overal op. En dat in het tijdperk van #metoo, waarin ac teurs bij ook maar enige schijn van fout gedrag kunnen fluiten naar een nieuwe filmrol. ,,Ik heb me tien jaar lang bewust low profile gehouden'', zei Gibson nederig in 2016. ,,Ik heb vooral heel hard aan mezelf gewerkt. Ik wilde niet gewoon twee weekjes in rehab gaan, mezelf vervolgens genezen verklaren en dan meteen weer de mist ingaan.'' Woedebeheersing Hij woonde vele meetings van de anonieme alcoholisten bij en volgde menig cursus woedebeheersing. En je constant beroepen op het geloof doet het in de VS ook altijd goed. Bovendien, hij zette zijn terugweg naar de schijnwerpers relatief on dergronds in. Door vooral achter de camera te opereren. Pas als de hype rondom de gepre zen Hacksaw Ridge uit 2016 (over een godvrezende legerdokter) aan zwelt, wordt bekend dat Mel Gib son op de regiestoel zat. De oorlogs film scoorde vervolgens zes Oscar nominaties. Journaliste Allison Hope Weiner, goed bevriend met Gibson, schrijft rond die tijd voor entertainmentwebsite Deadline een verhaal waarin ze stelt dat de be roemdheid in alle stilte miljoenen dollars stortte aan Joodse goede doelen. Voor de komende jaren staan er zes acteerklussen op de rol, aldus de populaire online filmdatabase IMDB. Ook zou hij werken aan een vervolg op The Passion of the Christ over wederopstanding van Jezus. Gewiekste strategie of niet, het lijkt wel degelijk te werken. THE PROFESSOR ANDTHEMADMAN Britt-Marie Was Hier De Zweedse schrijver Fredrik Backman heeft een voorkeur voor oudere, eigenzinnige hoofdperso nen. Zijn bekendste boek is Een man die Ove heet, waarvan de film versie de Nederlandse bioscoop haalde. Dat geldt ook voor Britt- Marie Was Hier, een andere boek- verfilming, waarin het ditmaal om een 63-jarige vrouw gaat die haar leven een andere wending geeft. Britt-Marie (voortreffelijk ge speeld door Pernilla August) is al veertig jaar getrouwd met een rondreizende zakenman. Haar le ven bestaat uit orde. Zij stelt lijst jes op om haar dagelijkse taken te verrichten: schoonmaken, bood schappen, koken en de was. Haar wereld staat op z'n kop als ze ont dekt dat haar man al geruime tijd vreemdgaat. Haar besluit is dras tisch: Britt-Marie verlaat de wo ning en accepteert het eerste het beste baantje dat ze kan krijgen: jeugdwerker in een afgelegen oord, genaamd Borg (de plaats is fictief). Daar begint de ex-serveerster die al veertig jaar niet heeft ge werkt, aan haar tweede leven. Zij raakt in de gunst van de dwarse tieners die zij onder haar hoede heeft en traint hen als coach van het voetbalteam, hoewel ze geen graantje ervaring heeft. De film leunt zwaar op de ver tolking van August. Voor het ove rige biedt de film teleurstellend weinig verrassingen. De ham vraag luidt: keert zij ooit nog te rug naar haar overspelige echt genoot? - A.Z. The Little Comrade Het is verraderlijk om een klein meisje te beloven dat alles goed komt als ze maar braaf is. Wie kan dat waarmaken in het Sovjet- Estland van 1950, waar men sid dert onder stalinistische terreur? Nadat haar moeder naar een Siberisch strafkamp is gestuurd, denkt de 6-jarige Leelo dat ze ge faald heeft als zoet meisje. In deze verwarrende tijden blijkt het onmogelijk om braaf te zijn als je niet meer weet wat goed is en wat fout. Mensen die eerder vrienden waren, blijken nu onaardig en de sportmedailles van haar vader worden opeens verstopt. Leelo's kinderwereld is veranderd in een sociaal mijnen veld. Dit historische drama met coming of age-elementen verhaalt inventief over een complexe peri ode uit de Estlandse geschiedenis, door de ogen van een kind. Dat werkt goed, want de piep jonge actrice is fantastisch ingeto gen in haar spel. De goed ge filmde scènes vol onbegrijpelijke boodschappen en sluimerende gevaren bieden een menselijk beeld van een gemeenschap in zware tijden. - Marieke Nieuwdorp donderdag 11 juli 2019 GO botte Gudo Tienhooven Mel Gibson. FOTO GETTY IMAGES 44 Mel Gibson DRAMA Regie: Farhad Safinia Cast: Mel Gibson, Sean Penn, Steve Coogan Een film over de ontstaansgeschie denis van een woordenboek. Klinkt saai? Dat is het ook. Het is bijna niet voor te stellen dat dit ooit een passieproject was van Mel Gibson, die al sinds 1998 het boek De Gekwelde Woordenaar van Simon Winchester naar het witte doek wilde vertalen. Jaren juridisch ge steggel over de rechten later is er een film, maar de gefrustreerde Gibson weigert ook nog maar één woord vuil te maken aan het eindre sultaat. Met een beetje goede wil is de po tentie nog wel zichtbaar. Gibson speelt (weer met Braveheart-ac- cent) de Schotse autodidact en het verkeerd begrepen genie James Murray, die in 1879 begon aan de totstandkoming van de monumen tale Oxford English Dictionary. Een krankzinnige onderneming, waarbij hij het Britse volk om hulp vroeg (stuur per briefkaart je favoriete woorden met hun oorsprong in). Dit verzoek bereikte via een omweg ook de schizofrene oorlogsveteraan William Chester Minor (Sean Penn) die gevangen zit voor moord. De 'krankzinnige' zou een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan het prestigieuze woordenboek en bouwde een vriendschap op met de professor uit de titel. De conserva tieve hoge heren van Oxford von den dat natuurlijk maar niets. Het stuurloze en knullig geschreven The Professor and the Madman wil maar niet boeien. De vet aangezette muziek en het zwierende camera werk proberen er vergeefs nog iets van leven in te blazen. Grootste hin dernis is tweevoudig Oscarwinnaar Sean Penn, die alle manische tics van eerdere personages uit zijn car rière samenbrengt in één spectacu lair irritante acteerprestatie. Dat ijzervreter Mel Gibson nog eens voor de subtiele noot zou zorgen. - G.T. DRAMA Regie: Tuva Novotny. Hoofdrol: Pernilla August. Britt-Marie verlaat haar over spelige man. foto september film DRAMA Regie: Moonika Siimets. Hoofd rollen: Helena Maria Reisner en Tambet Tuisk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51