4 P=OP SREBRENICA VETERANEN Erkenning en excuses, laat die nu eindelijk komen. Het is de diepste wens van een groep veteranen van Dutchbat, die zich niet alleen in Srebrenica maar ook nu, 24 jaar later, machteloos voelen. CJfD Dutchbat-veteraan Henk van den Berg (44) uit De Glind denkt nog vaak terug aan de vorige minister van Defensie, Jeanine Hennis. Zij was het die drie jaar geleden op Ve- teranendag in Den Haag de woor den uitsprak waar veel Dutchbat- veteranen zo lang naar hadden uit gekeken. 'De missie in Srebrenica was eigenlijk onuitvoerbaar'. Ein delijk was er iemand die hen pu bliekelijk een hart onder de riem stak. Iemand die het voor hen op nam nadat ze zich jarenlang in de steek gelaten voelden na het drama in Srebrenica. ,,Ik kreeg weer hoop dat we nu snel excuses zouden krij gen, maar het is nog altijd stil'', zegt Van den Berg. Vandaag is het precies 24 jaar ge leden dat de moslim-enclave viel die de Nederlandse militairen moesten beschermen. Het gebied werd ingenomen door de Bosnisch- Servische troepen van generaal Ratko Mladic en onder zijn leiding volgde een bloedbad waarbij meer dan zevenduizend mensen werden vermoord. Loodzwaar 11 juli is elk jaar een loodzware dag voor nabestaanden die dierbaren verloren. ,,Laten we vooral niet ver- geten wat er met de slachtoffers is gebeurd, want dat is gewoon ver schrikkelijk'', zegt Van den Berg. Maar ook voor Nederlandse mili tairen die erbij waren, rakelt het drama nog altijd nare herinnerin gen op. Of Van den Berg het nu wil of niet, hij krijgt de beelden maar niet uit zijn hoofd van rondren nende kinderen met hun speeltjes in een overvolle loods vol wanho pige mensen die Nederlandse mili tairen hier hadden opgevangen. Twee jaar geleden was hij voor het eerst sinds 1995 weer op die plek. ,,Ik kwam die loods binnen en rook gewoon de geur die ik toen ook rook. Dat was niet echt zo, het zat tussen mijn oren.'' Van den Berg was twintig jaar oud toen hij als één van de laatste dienstplichtigen ervoor koos naar Srebrenica te gaan. ,,Ik wilde mijn dienstplicht niet in Nederland doen, maar iets bijzonders meema ken. Nou, dat is wel gelukt'', zegt hij cynisch. Pas nadat hij was teruggekeerd, bleek dat tijdens de val van Srebre nica de grootste genocide sinds de Tweede Wereldoorlog werd ge pleegd. Van den Berg kreeg daar ter plekke niets van mee. ,,Maar som migen geven ons daar nog steeds de schuld van. Terwijl wij in een on mogelijke positie zaten. We hadden geen voorraden meer, konden ons nauwelijks verdedigen door het ge brekkige materieel en kregen geen luchtsteun. Het enige wat we kon den doen was terugtrekken op de basis.'' Aansluiten Van den Berg sloot zich dan ook aan bij een groep van meer dan twee- honderd Dutchbat-veteranen die na de uitspraken van Hennis eer herstel en excuses wilden. De mili tairen vroegen ook om een 'symbo lisch bedrag' van duizend euro per veteraan voor elk jaar dat is verstre ken sinds de val. Die claim lieten ze een jaar later vallen omdat ze ook met de opvol ger van Hennis, minister Ank Bijle- veld, dachten op de goede weg te zijn. Er kwamen gesprekken, er werd een werkgroep opgericht en een commissie begon een onafhan kelijk onderzoek naar de proble men die Dutchbat-veteranen erva ren en hoe daarmee om te gaan. Daadkracht Het is nu 2019 en Van den Berg heeft nog altijd het gevoel dat ze niet veel zijn opgeschoten. Er wordt SAMSUNG UE55NU7020 4K ULTRA HD SMART LED PANASONIC 55FZ800E 4K HDR OLED TV *3 OLED donderdag 11 juli 2019 'Excuses zouden ons enorm Raymond Boere De Glind Nederlandse militairen waren op een onmogelijke missie gestuurd in Srebrenica. Eindelijk was er in 2016 een minister die het durfde te zeg gen. Dutchbat-veteranen hoopten dat er nu snel ook eerherstel en ex cuses zouden volgen. Tevergeefs. En dus stapt een groep nu naar de rechter. Dutchbat-veteraan Henk van den Berg: ,,Het is nog altijd stil.'' FOTO KOEN VERHEIJDEN 1995: Dutchbatters zien toe op duizenden moslims uit Srebrenica. foto ap 42.000+ producten op voorraad Deskundig advies Laagste prijsgarantie Klantwaardering 9.1 5 jaar garantie Acties geldig t/m 18-07-2019 ALLÉÉN verkrijgbaar in onze vestigingen Rotterdam Centrum Almelo of op kamera-express.nl Bekijk alles wat u het liefste ziet in de meest heldere en realistische kleuren en details dankzij de PurColor-technologie en display met UMD Dimming. Artikelnummer: 12271911 Perfect diep zwart en levensechte kleuren kenmerkt deze Ultra HD 4K OLED Smart IV, voorzien van hoogwaardige audiokwaliteit. Ervaar het ultieme bioscoop gevoel bij jethuis! Artikelnummer: 12308410 Adv Adviesprijs: mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4