VS wil Nederlandse IS'ers wel ophalen ".SP NIEUWS 3 Kandidaatsteden leveren hun 'bidbook' voor in bij NPO gOSk< Hoewel de NPO aanstuurt op een Songfestival 'van internationale allure' was de ceremonie rond de bidbooks gisteren nog steeds van een ouderwetse Nederlandse kneuterigheid. rganisator NPO wilde eerder deze week nog niet te veel me dia-aandacht voor de over handiging van de bidbooks van kandidaatsteden Maastricht, Utrecht, Den Bosch, Rotterdam en Arnhem. De over handiging moest een simpel ge beuren worden, niet te veel gedoe, benadrukte de woordvoerder. Nou, dat bleek zéér slecht gelukt, tot genoegen overigens van Shula Rijxman zelf. De hoogste NPO- baas wentelde zich handenwrij vend in de aandacht van al die po pelende gemeenten en de vele ca mera's in de aula van het NPO-ge- bouw in Hilversum. Het werd gisteren, in diezelfde aula, in ieder geval in één oogop slag duidelijk welke gemeenten het Eurovisie Songfestival, dat Ne derland na de winst van Duncan Laurence eindelijk weer mag orga niseren, écht maar dan ook écht willen binnenslepen. Maastricht, bloedfanatiek, was met twee bus sen, een band, een batterij model len en een topzware delegatie naar Hilversum afgereisd. Gouverneur Theo Bovens en burgemeester An- nemarie Penn-te Strake bleven vóór elke microfoon onvermoei baar hun pr-praatje 'intiem maar toch Europees' afsteken. Daar stak Utrecht, dat toch be weert het evenement met twee- honderd miljoen kijkers te ambië ren, behoorlijk schouderophalend bij af. Geen blazers, geen gebak, geen entourage, nee, zélfs geen burgemeester Jan van Zanen, doorgaans toch niet te beroerd zich voor een camera te positione ren. De Utrechtse vrouwelijke fietskoerier die opeens het woord te midden van flitsende lampen moest doen, stamelde uit arren moede maar iets over duurzaam heid. Toen en passant ook nog eens duidelijk werd dat Utrecht het miljoenenevenement in een tent - ja, tént - wil organiseren (de Jaarbeurs is niet hoog genoeg) ging het los op de sociale media: hoongelach plus koddige kiekjes van partytenten. Maar of het bij de uiteindelijke keuze van de gaststad iets uit maakt dat Den Bosch met vier mo dellen in creaties van Bekende Bosschenaar Addy van den Krom- menacker kwam? Dat de Maasstad MËKcOsi t het meest chique bidbook met hard cover en prachtige pano rama's had? Of dat de Arnhemse burgemeester Marcouch zich, net als zijn Maastrichtse ambtgenoot, hoogstpersoonlijk in het Gooi liet zien? Volgens Sietse Bakker - sa men met collega Inge van de Weerd executive producer van het Songfestival - niet. ,,Deze presen taties zijn hartstikke leuk maar uiteindelijk gaat het maar om één ding: de inhoud van het bidbook.'' Wensenlijst Bakker en anderen gaan de inhoud van de vijf bidbooks, die op de zeer uitgebreide wensenlijst van internationaal organisator Euro pean Broadcast Union over onder meer locatie, infrastructuur en be veiliging ingaan, de komende da gen 'minutieus' bestuderen. ,,Dan beoordelen we of de steden aan alle eisen voldoen en leggen we in augustus werkbezoeken af.'' Als de organisatie op voorhand over een stad twijfelt, valt die al deze maand af. ,,Het zou inderdaad kunnen dat we in augustus nog maar twee of drie steden overhou den.'' Uit alles blijkt dat de NPO één ding heel belangrijk vindt: geld. De kandidaatsteden moeten grosso modo vijftien mil joen aan het totale bud get bijdragen: in euro's en/of in bijdragen aan bijvoorbeeld de peper dure beveiliging. In die zin lijkt de kandi- Jt datuur van Den Bosch dat zo'n vijf miljoen heeft en Utrecht dat 'geen onverantwoordelijke risico's' wil nemen nu al wat moeizaam. Rot terdam en Maastricht daarentegen maken veel kans. Die gemeenten onderstrepen dat het geld er linksom of rechtsom komt. Arnhem doet nog altijd wat mysterieus over de financiële bij drage maar heeft wel als troef dat voetbalclub Vitesse bereid is het Gelredome voor de Songfestival- mania te verlaten. Het door de Arnhemse burgemeester Mar- couch aangedragen motto van 75 jaar vrijheid viel bovendien opval lend goed bij NPO-voorzitter Rijx man. „Prachtig thema." Maar goed, Rijxman verkneukelde zich ook over de 'geweldige' verpakking van het Brabantse bidbook. Op de buitenkant de tekst 'en dan denk ik aan Brabant' en binnenin 'want daar brandt nog licht'. De Verenigde Staten dringen er al langer bij Nederland en andere Eu ropese landen op aan om hun ver antwoordelijkheid te nemen en landgenoten terug te halen uit Sy rië om ze thuis te berechten. Het kabinet voelt daar echter niets voor en stelt zich op het standpunt dat we niemand gaan ophalen omdat dat 'te gevaarlijk is'. De VS wil daarom eventueel wel helpen. Daarmee wordt het lastiger voor het kabinet om'nee' te blijven zeg gen. Dat het de Verenigde Staten ernst is, bleek afgelopen voorjaar. Toen repatrieerde het Amerikaanse leger ruim honderd Kosovaren en bracht ze over naar Pristina. Daar zal de Kosovaarse overheid een deel van hen vervolgen. De VS hebben nog veel troepen in het gebied, maar willen hun afwezigheid afbouwen. Nederland worstelt al een tijd met de Nederlandse jihadisten in Syrië. In gevangenissen en deten tiekampen in Noord-Syrië bevin- den zich volgens de AIVD nu zo'n 55 volwas senen en 85 kinderen. Ook zijn er nog zo'n 75 Nederlanders die nog steeds aan de strijd mee doen of zich elders in Syrië ophouden. Uitzondering Vorige maand werden twee jonge weeskinde ren van IS-strijders uit het noorden van Syrië gehaald. Het kabinet bezwoer di rect dat dat een uitzondering was. Het ging om twee peuters waarvan de rechter de voogdij had toegewe zen aan de Nederlandse jeugdzorg. De Fransen gingen met een eigen, - zwaar beveiligde missie het gebied in en wij konden meeliften. Minis ter Blok (Buitenlandse Zaken) her haalde daarna nog een keer dat Ne derland geen Syriëgangers gaat ha len uit onveilig gebied. De Amerikaanse ambassade bena drukt dat de Verenigde Staten al langer tot op het hoogste niveau aandringen bij het Nederlandse ka binet om 'onze' jihadisten terug te halen. Volgens de Amerikanen kunnen we de Koerden in Noord Syrië die nu met de IS-aanhangers opge scheept zitten er niet voor laten op draaien. Bufferzone De druk is groot. Ook hebben de Amerikanen het kabinet gevraagd om troepen te leveren voor het in stellen van een bufferzone tussen Koerdisch gebied en de rest van Sy rië en de Turkse grens. Het kabinet heeft dat nog in overweging. donderdag 11 juli 2019 GO Utrecht stuurt fietskoerier, Maastricht batterij bobo's Eefje Oomen Hilversum De Utrechtse fietskoerier met het bidbook onder de arm. SuRcOsi'on Maastricht was met een zware delegatie afgereisd naar Hilversum. fotos anp Een lid van de Maas trichtse delegatie bij het aan bieden - van het "=f bidbook. i De Verenigde Staten lijkt Neder land te willen helpen bij het te rughalen van IS-gangers uit Syrië. „Wanneer het Neder landse kabinet hulp vraagt voor de repatriëring, heeft zo'n ver zoek onze volledige aandacht'', zegt een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade. Hans van Soest Den Haag j Gevangen IS-strijders in Syrië. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3