Zeeland stoomt langdurig werklozen klaar voor baan 6 FILIP D'HAVÉ AFGEVAARDIGDE VAN Filip D'havé is sinds 1 januari Algemeen Afgevaardigde van de Vlaamse Regering in Nederland. Met een scherp oog voor de Vlaams-Zeeuwse samenwerking. Sinds de vorming van de fusiehaven North Sea Port zien we elkaar meer dan ooit staan. VOLLEDIGE SHOWROOM OP ALLES Frank Balkenende Goes Zeeland kent een ultra lage werk loosheid van 2,1 procent. De ar beidsmarkt is daardoor een piep kleine vijver geworden waarin werkgevers kunnen vissen. Volgens prognoses komt het bedrijfsleven tot 2022 zo'n 6000 arbeidskrachten tekort. Momenteel zijn door econo mische groei veel vacatures al lastig in te vullen, met name in de horeca, de schoonmaak en procesindustrie, maar ook in bouw en de zorg. Als bedrijven niet aan personeel kun nen komen, remt dat de economi sche groei van de BV Zeeland. Noodzaak Een nieuw Zeeuws actieplan is dan ook dringende noodzaak. Zeeuwse overheden, uitkeringsinstantie UWV, het team van de Arbeids marktregio Zeeland en werkgevers- vereniging VNO-NCW Zeeland gaan daarom nog nauwer samen werken. Ze dienen 15 juli bij staats secretaris Tamara van Ark van Soci ale Zaken en Werkgelegenheid een actieplan voor de komende twee jaar in. Ze hopen na de zomer te ho ren of Van Ark de benodigde twee miljoen euro voor de jaren 2020 en 2021 op tafel legt. Ouderen Het actieplan richt zich vooral op werklozen die al tijden niet aan de bak komen. Bij de UWV staan 13.508 werkzoekenden zonder dienstverband en 5903 werkzoe- Het gaat om mensen met een flinke afstand tot de arbeidsmarkt kenden met een dienstverband ge registreerd. Ze hebben WW, bij stand en een Wajong-, WGA- of WAO-uitkering. Van de mensen in de bijstand en de WW is 44 pro cent ouder dan 50 jaar. Het pro bleem is dat 45 procent geen start- kwalificatie (mbo-2, havo of vwo) bezit. Doel is 160 mensen uit de kaartenbakken van de UWV en ge meenten aan de slag te helpen, on der wie zeker ook mensen met een arbeidsbeperking. ,,Het gaat om mensen met een flinke afstand tot de arbeidsmarkt. We willen 640 kandidaten in beeld brengen. Daar van gaan we er 320 arbeidsfit maken en bemiddelen. Uiteindelijk doel is 160 mensen met een uitkering een baan te bezorgen", zeggen voorzit ter André van der Reest van De Zeeuwse Werkkamer en Minouche den Doelder, vertegenwoordiger van de werkgevers. De twee zetten gisteren hun handtekening onder het actieplan. Van belang is dat mensen die een baan hebben ge kregen, worden begeleid en even tueel verder geschoold om vroegtij dige uitval te voorkomen. Kansen Daarnaast moeten overheid en be drijfsleven beter samenwerken. Vier vijfde van de Zeeuwse onder nemers kent de vier Werkgevers servicepunten (WSP) van de UWV niet. Daar is nog een wereld te win nen, zegt Den Doelder. Volgens Van der Reest liggen er voldoende kansen om vacatures in te vullen als instanties en bedrijfsleven elkaar beter weten te vinden. Ontvang nu 25% korting op alle modellen die in onze showroom staan! Kijk alvast op woontrend.nl voor ons aanbod. Kom snel langs, want weg is weg. Interior Jarenlang keken we vrijwel uitsluitend naar het noor den. Naar Den Haag, waar ze het voor het hele land voor het zeggen hebben. En naar Rotterdam, de giga-haven die misschien een paar snippers over de rand richting Zeeland wilde laten vallen. Het heeft even tijd gekost. Pas recent hebben we veel meer oog ge kregen voor de directe buren ten zui den van Zeeuws-Vlaanderen. Lange tijd was Vlaanderen buiten land. We benadrukten eerder de ver schillen dan de overeenkomsten. Daarin kwam een rigoureuze veran dering toen per 1 januari vorig jaar Zeeland Seaports en de haven van Gent fuseerden. Wie niet in het ha vengebied werkt, heeft het misschien nog niet meteen in de gaten, maar opeens is de eeuwenoude, scherp ge tekende grens een stuk vager gewor den. Zeeland, Vlaanderen en mis schien zelfs Noord-Frankrijk hebben meer gemeenschappelijks dan we op het eerste gezicht zouden zeggen. Fi- lip D'havé formuleert het zo: ,,Je ziet het hart van het oude graafschap Vlaanderen weer kloppen." Filip D'havé is Algemeen Afgevaar digde van de Vlaamse Regering in Nederland. Zo gaat dat met België. Ze hebben een ambassadeur in Den Haag voor de Belgische federale rege ring. Daarnaast heeft Vlaanderen sinds 1994 een onafhankelijke diplo matieke missie. De baas daarvan heet Algemeen Afgevaardigde. Hij heeft praktisch net zoveel bevoegdheden als de eigenlijke ambassadeur. Lucht havens, havens, onderwijs, cultuur, landbouw: alles wat burgers en be drijven raakt, zit in zijn portefeuille. Het grootste verschil met de ambas sadeur is dat de ambassadeur de ko ning van België vertegenwoordigt. Grensgeval Je mag Filip D'havé (1960) inmiddels een ervaren kracht noemen. In 2000 kwam hij in diplomatieke dienst. Na eerst permanente vertegenwoordiger geweest te zijn bij de EU in Brussel werd hij in 2008 Algemeen Afgevaar digde in Den Haag. In 2014 kwam hij in Parijs terecht. Nu is hij sinds 1 ja- Telkens worden er grens verleggende afspraken gemaakt, die tien jaar geleden volstrekt onmogelijk zouden zijn geweest donderdag 11 juli 2019 Zo'n 160 Zeeuwse langdurig werklozen moeten de komende twee jaar worden klaarge stoomd voor een baan. Om dat voor elkaar te krijgen, hebben overheden en werkgevers in Zeeland een gezamenlijk actie plan gemaakt. Ze hopen op twee miljoen euro aan rijksgeld om het plan uit te kunnen voeren. -André van der Reest Woontrend Zeeland Woontrend Zeeland Duinstraat 18a, Koudekerke "www.woontrend.nl PM 'Wrange Jan van Damme Vlissingen Filip D'havé in het provinciehuis in Gent. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34