In Reimerswaal meer luiers dan restafval 5 MUSEUM EXPOSITIE OVER DE BEVRIJDING Het viel toch wel mee, de Tweede Wereldoorlog in Oost-Zeeuws- Vlaanderen? De tentoonstelling Bezetting en Bevrijdingin Museum Hulst bewijst het tegendeel. Het is het beeld van de Tweede Wereldoorlog in Hulst: de vernieti ging van de torenspits van de Willibrordus- basiliek. Tanks van Poolse bevrij ders schieten op 18 september 1944 zeventig of tachtig granaten af op het Hulster icoon. Stuk voor stuk raken ze hun doel, de spits knakt als een lucifer, en valt door het dak van de koorkerk. Volgens de Poolse tankchauffeur Sylvester Bardzinski is het een bi zar aantal granaten en zien zijn landgenoten de verwoesting als een spelletje, zoals ze eerder huis hielden tijdens de bevrijding van Noord-Frankrijk. De Duitse mili tairen die de kerktoren gebruiken als uitkijkpost, moeten na een paar schoten al gevlucht zijn. Een bom menregen van anderhalf uur, het lijkt zinloos. ,,Hulst is toen in het hart geraakt. De katholieke kerk was toen nog erg belangrijk", zegt Edie Bogaert, bestuurslid van Mu seum Hulst, dat de komende maanden in het teken staat van 75 jaar bevrijding. In het museum is een reproduc tie van de val van de toren te zien, van de hand van ingenieur Walter ren, de poot is gemaakt van een granaathuls. Volgens de overleve ring is die huls gevonden in de brokstukken van de basiliek. ,,Dat kan helemaal niet", weet Bogaert. Bij het afschieten van een granaat, landt de huls vlakbij het kanon. ,,Dus als deze is gebruikt bij het neerhalen van de toren, zou de huls bij Clinge moeten liggen, waar de tanks stonden opgesteld. Maar het is wel een goed verhaal." Een indrukwekkend onderdeel komt van de hand van Ilse Thuy. Zij heeft de 111 oorlogsslachtoffers (93 mannen, 18 vrouwen) uit de gemeenten Hulst en Hontenisse in kaart gebracht. Zoals de 22-ja- rige Emile Eckstein, het enige Joodse slachtoffer, vergast in con centratiekamp Sobibor. De meeste doden vielen in concentratiekam pen, door dwangarbeid en op zee. Bogaert: ,,Veel mensen denken dat Hulst goed weg kwam, zeker in vergelijking met Axel. Er vielen toch meer slachtoffers dan je denkt." Ook Duits propagandama teriaal is te zien: het kinderboek Moeder, vertel eens wat van Adolf Veel mensen denken dat Hulst goed weg kwam. Er vielen toch meer slachtoffers dan je denkt Hitler! „Driehonderd pagina's over de geweldige kerel Adolf Hitler, en over hoe lelijk de Polen zijn." De meeste attributen kan het museum niet eens exposeren. Daarvoor ontbreekt simpelweg de ruimte. Heel wat verzamelaars hebben een compleet arsenaal aan voorwerpen op hun zolder. Bo- gaert: ,,Het zou toch mooi zijn die te exposeren in de lege etalages in de binnenstad? De etalages in het complex Onder de Toren staan al lemaal leeg. Het is zomaar een proefballonnetje." Hij heeft er nog een: de herdenkingsplaquette van de Poolse bevrijders. ,,Die hangt in het stadhuis, maar moet buiten aan een muur hangen. Nu is het al leen zichtbaar als je ambtenaar bent." Lockefeer. De beschieting heeft een prominente rol in de exposi tie. Zo is de Tafel met oorlogsverle den te zien. Een geschenk van Eric Ross uit Nieuwkoop. Het houten blad is een restant van de oude to- KRUININGEN De hoeveelheid vieze luiers die 66 huishoudens in de gemeente Reimerswaal de af gelopen 100 dagen produceerden, is groter dan de berg met restafval die ze gezamenlijk overhielden. Dat is één van de opmerkelijke conclusies van de 100-100-100- wedstrijd die vorige week ein digde. De opzet van de uitdaging is simpel: 100 huishoudens probe ren gedurende 100 dagen 100 pro cent minder restafval te produce ren. In Reimerswaal deden dus 66 huishoudens mee. Ze deden be hoorlijk hun best met afval ver minderen en scheiden, want ge- middeld hielden ze de afgelopen zeven weken nog geen 19 kilo rest afval per adres over. Daarvan was ruim 10 kilo afkomstig van luiers. Nu produceert Reimerswaal jaar lijks nog 4,6 miljoen kilo restafval. Als iedereen het voorbeeld van de deelnemers zou volgen, blijft er ruim 600.000 kilo over. Tips Deelnemers van de 100-100-100- actie in Reimerswaal deelden ook volop tips met elkaar. De stoffen broodzakken en kaasdoeken van Margreet Verschuure uit Kruiningen werden een regel rechte hit. Molenstraat 5, 4701 JK Roosendaal 10165-537889 www.bogersherenmode.nl donderdag 11 juli 2019 'Hulst is toen in het hart geraakt' Bob Maes Hulst van Museum Hulst kijken naar de tekeningen van de oude toren. foto peter nicolai - Ilse Thuy Edie Bogaert en Hanneke Stam Enkele slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog in de ge meenten Hulst en Hontenisse. FOTO BOB MAES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33