Op 95 procen 11 Toekomst Katoesja onzeker 21 om vandaag vroeg gevecht tussen favorieten te krijgen Terug naar: 11 juli 1983 Sagan oppermachtig THIJS ZONNEVELD Column stond geen regenboog op zijn buik en zelfs geen Slowaakse vlag. Peter Sagan peddelde naar de start van de eerste Touretappe in Brussel in het allergewoonste shirtje van zijn ploeg. Het leek op camouflagekleding. Het was een eeuwigheid geleden dat Sagan nog eens het normale tenue van zijn ploeg aanhad in een rit in lijn. De laatste keer was de derde etappe van de Ronde van Zwitserland in 2011. In de acht jaar erna droeg hij altijd een leiderstrui of een kampioenstrui. Het zegt veel over hoe belachelijk veel Sagan de afgelopen jaren won. Maar het zegt ook iets over dit seizoen. Sagan was vóór deze Tour zichzelf niet. Met lange tanden reed hij zijn wedstrijdjes. Van Australië naar Argentinië en hup, door naar Eu ropa. Alles om maar niet in zijn uppie te hoeven trainen. In de koers maakte hij een uitgebluste in druk. Hij viel nauwelijks aan, hij liet lopen zodra het bergop ging. Hij maakte geen show. Sterker nog: hij probeerde het niet eens. Sagan was de afgelopen jaren dé vedette van het peloton, de rockster tussen een stelletje koor knaapjes. Hij werd een merk. Hij verkoopt zichzelf, zijn ploeg en de producten van zijn sponsors met uitslagen, wheelies, handtekeningensessies en elke week een nieuw kapsel. Maar hij maakt er ook geen geheim van dat hij wegwiel- rennen nogal saai vindt. Al die trainingsuren, al die op offeringen, al die uren trap pen die je door moet komen voordat de finale begint. Blèèèh. De propagandamachine rond Sagan ronkt 365 dagen per jaar. Het is alsof hij altijd vrolijk is, alsof het altijd goed gaat, alsof het altijd feest is. Dat is uiteraard niet zo. Niemand heeft cham pagne door zijn aderen vloeien. Zelfs Sagan niet. Zijn scheiding, die hij nota bene tijdens de Tour van vorig jaar bekendmaakte (al dan niet gedwon gen), moet pijn hebben gedaan. Hij was afgelopen winter een tikje losgeslagen. Als je afstemt op de juiste frequentie van 'Radio Peloton', kun je verha len horen over zuippartijen in mondaine oorden. Trainen? Mwah. Sagan heeft zichzelf alsnog bij elkaar kunnen rapen De échte klappen gaan vallen in de Alpen. Maar je kunt vandaag wel al een hoop tijd verliezen of winnen Aru is in 2017 de sterkste. Het veld is uit elkaar gespat, maar de ver schillen in de top 10 blijven binnen de veertig seconden. Groot verschil met dat jaar: de toen nog vrij vlakke aanloop. Onvergelijkbaar met wat de renners vandaag voor de wielen krijgen. snapping. ,,Het liefst zit ik voor de Steven groep favorieten. Ik wil er voor gaan Kruijswijk en kijken waar ik sta.'' verkende de Het is echter de vraag of Kelder- laatste, moei- man (28) wel de ruimte krijgt, hijlijke stroken staat voorlopig elfde op 51 seconden van vandaag van geletruidrager Julian Alaphi- als een van lippe. ,,Ik rijd sowieso niet voor het de weinigen. klassement. Ook al zou ik het wel Zijn conclusie: willen, daar ben ik gewoon niet ,,Een super- goed genoeg voor.'' lastige rit.'' Wie daar wel goed genoeg voor is, foto cor vos gaan we vandaag zien. La Planche des Belles Filles is in korte tijd uit gegroeid tot een klassieke aan komst. In de geschiedenis van de Tour duikt de berg pas voor het eerst op in 2012. Chris Froome wint, het is zijn eerste succes in de ronde en de opmaat naar zijn tweede plaats achter Bradley Wiggins. In 2014 komt er een vervolg met de etappewinst van Vincenzo Nibali, de latere eindwinnaar. En Fabio Eerste categorie Voor La Planche des Belles Filles liggen ook al de Markstein en de Ballon d'Alsace, beide cols van de eerste categorie. Het parkoers biedt mogelijkheden voor aanvallers. Maar Servais Knaven, ploegleider van Geraint Thomas en Egan Ber- nal, denkt dat de klassementsren ners pas op de laatste beklimming zullen losgaan. Wie de Britse mil joenenformatie als kopman uit speelt? Knaven: ,,Dat zien we later in de koers wel, eerst is het zaak hen goed af te zetten.'' Nu viervoudig Tourwinnaar Chris Froome niet meedoet, verwachten veel kenners een meer open Tour te zien. ,,Maar je zult heus niet allemaal wildwestac ties zien in de eerste twee weken'', zo tempert Kruijswijk die ver wachtingen. ,,De derde week in deze Tour is de zwaarste derde week die ik ooit in een grote ronde heb gezien. Ik weet dat vandaag niet alles beslist gaat worden. Ook niet nu ze zo'n geitenpaadje opzoe ken. De échte klappen gaan vallen in de Alpen. Maar je kunt vandaag wel al een hoop tijd verliezen of winnen." LAATSTE JAAR? Maar hij heeft het tóch voor elkaar gekregen om zichzelf bij elkaar te rapen. In juni reed hij in de Ronde van Zwitserland harder dan in de maanden ervoor bij elkaar. En in de eerste week van deze Tour staat hij er weer. Hij is niet zo goed als de af gelopen jaren - dat sprintje in de eerste rit had hij in de afgelopen jaren ne ver nooit verloren van Mike Teunis- sen - maar op 95 procent kan hij nog steeds winnen. Gisteren hees hij zich de Vogezen over. Op talent, op klasse, op wils kracht. In de sprint kwam alle frus tratie over dit voorjaar er in één keer uit. Bam, bam, bam. In drie pedaalslagen mokerde hij zijn concurren ten uit zijn wiel. Hij kwam over de finish als de Hulk. Peter Sagan is terug waar hij hoort: boven op zijn showpony. donderdag 11 juli 2019 106DE EDITIE TOT EN MET 28 JULI LIVEBLOG EN VIDEO AD.NL FACEBOOK.NL/SPORTWERELD Robert Millar wint in Bagnères-de-Luchon de eerste bergetappe van deze ronde. De Schot, een van de weinige vegetariërs in het peloton, zou in zijn carrière nog tweemaal een Tourrit op zijn naam schrijven. Tevens won hij in 1984 de bergtrui. In 2017 maakte Millar op 58-jarige leeftijd bekend voortaan als vrouw door het leven te gaan, met de naam Philippa York. Peter Sagan (foto) won gisteren de vijfde rit in de Tour. De Slowaak was na 175 kilo meter oppermachtig in de sprint van een uitgedund peloton. Julian Alaphilippe be hield het geel, Steven Kruijswijk bleef derde. y @thijszonneveld Zijn shirt was niet geel en niet groen. Er dit niet nodig' -Steven Kruijswijk (32) Het onverharde 'geitenpaadje' waarover het Tour-peloton vandaag wordt gestuurd. foto cor vos COLMAR Wielerploeg Katoesja- Alpecin is mogelijk aan het laatste jaar bezig in het pelo ton. Volgens de Franse sport krant L'Équipe wordt de forma tie, die op een Zwitserse licentie rijdt, aan het einde van het sei zoen opgeheven. Een woord voerder gaf toe dat er spanning is rond de ploeg, die eigendom is van de Russische miljardair Igor Makarov. ,,Wie de kans heeft om naar een andere ploeg over te stappen, mag dat doen.'' Mogelijk zetten de co-sponsors Alpecin en Canyon de samen werking in het wielrennen met een andere ploeg voort. De be drijven zijn ontevreden over het management van Katoesja.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21