- - Dutchbat wil eerherstel via rechter IHETISHIER FANTASTISCH ...EN DRUK! JOL Mariniers" - geen stapcffehter 'Srebrenica onmogelijke missie' Walcheren - bij Zeeland '^zeeland* Raymond Boere Den Haag De militairen willen eerherstel, ex cuses en een symbolisch geldbe drag. Drie jaar geleden meldden zich ook al zo'n 230 militairen die de Staat voor de rechter wilden sle pen. Die massaclaim werd vorig jaar opgeschort omdat minister Ank Bijleveld van Defensie een onder zoek aankondigde naar de proble men die Dutchbatveteranen nog al tijd ondervinden. Ook is ze in ge- Een deel van de veteranen heeft het gevoel dat er niets concreets gebeurt sprek met een groep veteranen. ,,Maar sindsdien heeft een deel van de veteranen het gevoel dat er niets concreets gebeurt'', zegt advocaat Michael Ruperti die hen bijstaat. Op dit moment gaat het om een groep van zo'n twintig militairen die opnieuw naar de rechter willen, maar Ruperti verwacht dat uitein delijk zo'n honderd militairen zich hierbij zullen aansluiten. ,,We gaan niet meer praten, maar eisen nu eerherstel bij de rechter.'' Verantwoordelijk Volgens de advocaat is Dutch- bat-3 jaren verantwoordelijk ge houden voor het falen van de mis sie. Dat komt volgens hen doordat de regering onvoldoende heeft er kend dat het bataljon 'willens en wetens' op een onmogelijke missie was gestuurd. De nadrukkelijke roep om eer herstel en erkenning kwam bij veel Dutchbatters na Veteranendag 2016, toen toenmalig minister van Defensie Jeanine Hennis zei dat Nederlandse militairen op een 'on uitvoerbare missie' waren ge stuurd. Woordvoerder Klaas Meijer van het ministerie van Defensie kan zich voorstellen dat sommige mili tairen meer tempo willen zien, maar volgens hem gebeurt er echt wel wat. Afgelopen maandag was er nog een gesprek met de werkgroep Dutchbat-3 over hoe er meer erken ning en waardering kan komen. Ook wordt daar besproken hoe het staat met het onafhankelijke onder zoek. In die werkgroep wordt overi gens niet gesproken over een alge mene schadevergoeding. ,,Er zijn al veel schadevergoedingen betaald. Maar als mensen vinden dat ze nog steeds aantoonbare schade lijden, kunnen ze een claim indienen en gaan we daarnaar kijken'', zegt Klaas Meijer. Ongepast De Vereniging Dutchbat-3, die be trokken is bij de werkgroep en con tact heeft met het ministerie, vindt dat dit overleg constructief ver loopt. ,,Maar we laten iedere Dutch- batveteraan vrij om te doen wat hij wil. Wel vinden we het ongepast dat ze uitgerekend op deze dag hiermee komen'', zegt Olaf Nije- boer van de vereniging. Vandaag is het precies 24 jaar ge leden dat de moslimenclave viel en de Bosnische Serviërs een bloedbad aanrichtten waarbij zeker zeven duizend mensen om het leven kwamen. pzc.nl Nieuwsmedia 5 5 5 530" cc ui Voor meer Tournieuws zie pagina 20, 21&22 en pzc.nl/tourdefrance VIJFDE ETAPPE 1. Peter Sagan 4.02.33 2. Wout van Aert +zt 3. Matteo Trentin +zt 34. Steven Kruijswijk +zt ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Julian Alaphilippe 18.44.12 2. Wout van Aert +0.14 3. Steven Kruijswijk +0.25 Een groep Dutchbatveteranen die de val van Srebrenica mee maakte, stapt naar de rechter omdat Dutchbat destijds op 'een onmogelijke missie' is gestuurd. —Michael Ruperti, advocaat van ongeveer twintig Dutchbat- veteranen »P4 donderdag 11 juli 2019 Lokaal pittige buien Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: 22°C Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 Zomerserie in deze krant trapt af op de door toe risten overlopen Zaanse Schans. Daar wil ieder één op de foto in die be roemde reuzenklompen. »P8 ui N

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1