'Ik werk twee dagen, meer kan ik niet' HtBT... t/j ivfSTe&T écHT ik UIA/0 OAT ft 19 Hoeveel verdien je? Verdient Jordy genoeg? ,,Dat schommelt. Gemiddeld zit ik op 750 euro netto per maand. Ik werk twee dagen in de week, meer kan ik niet. Ik heb een arbeidsbeperking, omdat ik in 2010 zwaar depressief ben geweest. Die depressie steekt nog af en toe de kop op, vandaar die twee dagen. Naast mijn inkomen als camjo krijg ik een Wajong-uitkering. Die is 70 procent van het minimumloon, gemiddeld krijg ik 800 euro. In totaal heb ik een maandelijks inkomen van 1550 euro." „Jazeker. Het is geen geweldig groot bedrag, maar samen met mijn vrouw hebben we een mooi maandinkomen. Zij is de kostwinner van het gezin en ik zorg dat we met onze drie kinderen twee keer per jaar op vakantie kunnen." ,,Ik heb een mbo-diploma Zorg en Welzijn, daarna heb ik freelance gewerkt als grafisch vormgever en fotograaf. Het freelancen geeft mij vrijheid. Als ik in een mindere periode zit, kan ik ervoor kiezen om minder klussen aan te nemen. Dat is moeilijker als je in loondienst werkt. Ook had ik door het freelancen het geluk dat ik het halfjaar na de geboorte van onze derde dochter veel thuis kon zijn." ,,Ik val nog binnen de oude regeling van de Wajong. Als ik deze maand meer dan 700 euro binnenbreng, word ik op m'n uitkering gekort. Aan het einde van het belastingjaar wordt bepaald hoeveel ik terug moet betalen. Ik heb de uitkering in principe voor de rest van mijn leven. Eens in de twee jaar heb ik een gesprek met het UWV over hoe het gaat en of de Wajong nog bij mij past. In het meest gunstige geval kan ik volledig meedraaien in de maatschappij. Ik leg mezelf geen verwachtingen op. Ik heb geaccep teerd dat mijn lichaam zo werkt. Soms heb ik minder goeie periodes." belangrijkste tip: ,,Goed observeren, vragen en kijken. En als het misgaat een grapje maken, 'Sorry, I'm so Dutch', en dan hard lachen." Een van haar missers? Een zware vergadering, een toiletpauze en daar iemand aanspreken die ook in de vergadering zat. ,,Ik zei iets in de trant van: interessante, maar pittige bijeenkomst. Ze waardeerde het hélemaal niet. 'Excuse me?', zei ze. Ik had me veel te sterk uitgedrukt, terwijl ik gewoon een makkelijk praatje wilde aanknopen. Heel onge makkelijk." En nog zoiets: hoe begroet je colle ga's? Zuid-Amerikanen geven ieder een twee zoenen, in Canada geven ze een hug. Moet je de ceo dan ook om helzen? ,,Ik vroeg altijd wat we gin gen doen, handen schudden of om helzen. Dan was het in ieder geval duidelijk." Feedback van Noord-Amerikanen is ook een wereld apart. ,,Ik wachtte op verbeterpunten, maar mij werd niet duidelijk wat ik moest verande ren", aldus Van der Wouden. ,,Ame- rikanen lijken vriendelijk en flexibel. You look amazing, dat soort dingen. Ze vertonen sociaal wenselijk gedrag en dat voelt alsof ze er niet veel van menen." Ook Meyer benoemt in haar boek de Amerikaanse feedbackme- thode waarbij elke negatieve opmer king gecombineerd wordt met drie positieve. ,,Op Fransen, Spanjaarden, Russen, Nederlanders en Duitsers komt dit onecht en verwarrend over'', schrijft ze. Meyer kon haar oren niet geloven toen ene Willem en Maarten elkaar op Hollandse wijze feedback gaven tijdens een bijeenkomst waar zij aan wezig was. 'Je bent inflexibel en kunt sociaal nogal onhandig zijn', zei Maarten tegen Willem. De Amerika nen in dezelfde vergadering wisten niet waar ze moesten kijken, schrijft Meyer. Ze vonden het erg ongepast, Nieuwsgierig De Rotterdamse Amrita Joerawan (36) begeleidt mensen die veel in het buitenland werken en weet dat velen ervaring hebben met miscommini- catie. ,,Over dingen die in Nederland heel normaal zijn, de directheid en de nieuwsgierigheid, krijg ik vragen van internationale klanten. Ik zeg dan vaak: in Nederland is het gebrui kelijk dat mensen je echt willen leren kennen. Dan begrijpen ze het beter. Je moet het uitleggen, geduld opbrengen." Ze geeft nog een voorbeeld: ,,Een Nederlander is directe communicatie gewend. Als een Indiër, Arabier of Amerikaan zegt: ik wil op dit mo ment geen deal, denkt de Nederlan der: ik kan het later nog een keer proberen, terwijl het voor de andere partij al lang is afgehandeld." Haar belangrijkste tip voor een goede samenwerking? ,,Inlezen in een andere cultuur, erdoorheen kijken en openstaan voor andere culturen." Dat beaamt Meyer in haar boek: ,,Nu globalisering onze manier van wer ken heeft veranderd, moeten we ook cultuurverschillen ontcijferen om effectief te kunnen samenwerken.'' En ja, zegt ze, dat is lastig, maar elke relatie begint met de wens om te begrijpen wat specifiek en uniek is aan een ander. terwijl Willem juist blij was met de feedback. „Inzichten in deze ver schillen zijn onmisbaar voor lei ders van internationale teams'', vervolgt de auteur. Ze beschrijft een soortge lijke ervaring van een Duitse manager die van zijn Britse collega te horen kreeg dat hij nog een keer moest naden ken over een bepaald voor stel. ,,Ik nam zijn suggestie ter harte, dacht erover na en be sloot het niet te te doen. Ik be sefte niet dat zijn opmerking geïnterpreteerd diende te wor den als 'verander je gedrag nu meteen, want anders...'' Hij was verbaasd toen hij daarna op het matje werd geroepen. Hij had de subtiliteit van de Engelsman er niet uitgehaald. donderdag 11 juli 2019 GO je Dutch bent Vandaag: Jordy (27). Hij krijgt een Wajong- uitkering en werkt als freelancecamerajourna- list. Hij is nu twee jaar bezig. Wat verdien je? Blij mee? Is het freelancen een bewuste keuze? Tot welk bedrag mag je bijverdienen naast je uitkering? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd: 27 jaar Opleidingsniveau: mbo Functie: communicatie Branche: media Werkervaring: twee jaar Volgens het Salariskompas is het gemiddelde salaris voor zijn functie 2155 euro bruto voor 40 uur. Jordy werkt 16 uur en krijgt 826 euro bruto. Dat is een klein verschil met de 862 euro volgens het kompas. ,,Dan doe ik het toch wel goed." Hoe zit het met jouw salaris? intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19