1 ECONOMIE 17 DURFINVESTEERDERS TOPVROUWEN Een groep investeerders in de Nederlandse techindustrie komt met een plan om meer vrouwen in de top van start ups te krijgen. Toch worden de bedrijven tot niets verplicht. lexander Rib- bink (55), weet als voormalig marketingdi recteur van TomTom niet beter dan dat vrouwen thuishoren aan de top. Maar voor het gros van de bedrij ven is dat allerminst zo. Met zijn investeringsmaatschappij Keen Ventures en een trits andere in vesteerders in techstarters- en groeiers (zogeheten start-ups en scale-ups), wil hij daarin een ver schil maken. Binnen drie jaar zou 35 procent van de jonge onderne mers vrouw moeten zijn. Toch durft de club investeerders niet aan een quotum. ,,De aanleiding was een onderzoek waaruit bleek dat een groot aantal investeringsfondsen vrijwel al hun geld steekt in start-ups die alleen door mannen worden geleid. Ne derland scoort wat dat betreft slechter dan veel andere landen. Daarop hebben we als groep inves teerders gezegd: 'oké, wat kunnen wij doen om dit te veranderen?' Overigens komt prins Constantijn de eer toe dat hij als Nederlandse start-upambassadeur het onder werp als eerste op de agenda heeft gezet. Hij gaat niet meer in panels zitten als er geen vrouw bij is.'' ,,Met een grote groep investeer ders, waaronder Inkef Capital, Eindeit Capital, KPN Ventures en Innovation Quarter en Liof, (teza men goed voor 1, 1 miljard belegd vermogen) hebben we afgespro ken dat de top van onze eigen be drijven, de zogenoemde investe ringsprofessionals, binnen drie jaar voor 35 procent uit vrouwen bestaan. Datzelfde vragen we aan bedrijven waar we in investeren. Daarnaast willen we dat een aan zienlijk deel van de oprichters van die bedrijven vrouw is.'' ,,Het blijkt uit allerlei onderzoe- ken: diversere teams zijn betere teams. Ze behalen betere rende menten.'' ,,Ik vind dat we als maatschappij kansen laten liggen en niet vol doende gebruik maken van de po tentie die er in vrouwen zit. Maar als je als investeerder zegt dat je sociaal rendement belangrijk vindt en je het goede wilt doen, dan vertrouwen mensen je niet. Naast die maatschappelijke en so ciale kant, is er ook een eigen be lang. Het levert nu eenmaal meer op.'' ,,Dat we op de trom moeten slaan om dit thema op de kaart te zetten, heeft iets pijnlijks. Maar als we niets doen, dan weten we zeker dat er niets zal veranderen.'' ,,We gaan vanaf vandaag bedrijven waar we in investeren benaderen en zorgen dat dit tijdens de eerst volgende vergadering op de agenda komt.'' Dat we op de trom moeten slaan om dit op de kaart te zetten, heeft iets pijnlijks ,,Zoek en gij zult vinden. Er zijn veel vrouwelijke ondernemers en netwerkorganisaties, er is een lijst met topvrouwen, we zullen daar aansluiting bij moeten vin den. Het begint met een focus op het thema, waardoor je bij een vacature niet standaard denkt aan dat vriendje op de universi teit of een mannelijke oud-col lega.'' ,,Ik weet eigenlijk niet beter. Toen ik in de directie van TomTom zat, had ik twee vrouwelijke directeu ren en dat waren niet de minste. Ook bij een van mijn vorige werk gevers, bij Mars Nederland, zat er een vrouw in de top.'' ,,Het woord quotum heb ik nooit in de mond genomen. Het is wel een duidelijk doel - en een doel waar we ons voor inzetten. Ik heb de diepste overtuiging dat we deze kant op moeten en dat het uitein delijk overlevingskansen vergroot. Dus in die zin werkt het ook als beloning voor die bedrijven zelf. En tja, het zou toch te gek zijn als we dit doel niet halen?'' ,,Het is niet zo dat als straks de man-vrouwverhouding is verbe terd dat de boardrooms dan een goede afspiegeling zijn van de Ne derlandse samenleving. We zijn heus niet blind voor bredere diver siteit maar de man-vrouwverhou ding is nu eenmaal het meest con crete thema en er liggen veront rustende cijfers op tafel.'' donderdag 11 juli 2019 GO Natasja de Groot Amsterdam Waarom komen jullie nu met dit initiatief? En wat gaan jullie precies doen? Waarom vinden jullie het zo be langrijk dat er meer vrouwen aan de top komen? f f f ff ff fff fff i.iMi.i INVEST HERE in de techsector, geen quotum' Dus deze stap is vooral door rendement gedreven? Is het nu echt zo nodig om als in vesteerdersclub op de trom te slaan en te zeggen 'wij willen meer vrouwen aan de top'? Wat gaan jullie doen om die vrouwen te vinden? -Alexander Ribbink, Keen Ventures Verandering begint misschien bij bewustwording in de board rooms, maar wat gaan jullie con creet doen om die vrouwen bin nen te halen? Hoe keek u tien jaar geleden aan tegen vrouwen aan de top? Welke sancties worden opge- legd als het quotum niet wordt gehaald? Wordt diversiteit in leider schapsteams niet te zeer toe spitst op de discussie vrouw- en manverhouding?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17