Medici n 0) \^m 16 ECONOMIE PSYCHOLOGELD Overwaarde huis verzilveren weer in trek Economie eurolanden koelt af Iijn dochtertje heeft waterpokken. De jeukende rode bultjes zitten over haar hele lichaampje. Omdat ik toch iets voor haar wilde doen, ging ik naar de drogist. Daar vond ik een 'waterpokkenspray' van meer dan 17 euro. Ik kocht hem, ondanks mijn twij fels over zulke lapmiddeltjes. Omdat dat beter voelde dan lijdzaam toekijken. En ik vond dat ik me niet door de prijs kon laten weerhouden. Ik kon mijn dochtertje toch geen jeuk laten lijden omdat ik te pinnig was om 17 euro uit te geven. Het zette me aan het denken over de prijs van medicijnen. Wat als ze een ernstige ziekte zou hebben? En het om een middel ging dat haar le ven zou kunnen redden. We zouden ons huis verkopen en ons diep in de schulden steken om dat medicijn te kunnen betalen. Wanneer je zelf ziek bent - of je kind - is geld van ondergeschikt belang. Dat is meteen ook - een deel van - het antwoord op de vraag waarom medicijnen zo duur zijn. Vorige week was nog in het nieuws dat een middel tegen zware depressie plots drie keer zo veel kost. Farmaceut Essential Farma kocht een paar aanbieders van het medicijn op en misbruikte vervolgens zijn monopoliepositie om de prijs maximaal te verhogen. Duizenden kwetsbare gebruikers rest niets anders dan die prijs verhoging op te hoesten. Als ze dat kunnen tenminste. Medicijnen zijn te belangrijk om over te laten aan de vrije markt Die monopolieposities van farmaceuten zijn Den Haag een doorn in het oog. En dus doet minister Bruno Bruins verwoede pogingen om de markt opener te ma ken. Hij wil de langlopende patenten binnen de farma ceutische industrie verkor ten. Volgens Europese regels heeft de producent van een geneesmiddel tien jaar het alleenrecht om het op de markt te brengen. Bruins maakt zich er in Europa hard voor om daar vijfjaar van te maken. Wanneer een fabrikant vlugger con currentie krijgt, dan drukt dat de prijs. Zo rede neert Bruins tenminste. Volgens mij is dat ijdele hoop. Het helpt niet om marktwerking te stimuleren, want medicij nen horen niet thuis op een vrije markt. Markt werking is gebaseerd op een eerlijk evenwicht tussen vraag en aanbod. Maar bij medicijnen komt de vraag van iemand wiens (psychische) gezondheid, misschien wel zijn leven, op het spel staat. Dat is geen normale, maar een wan hopige vraag. De prijs van een geneesmiddel wordt dan ook niet bepaald door de kosten van produc tie en marketing, maar door wat een fabrikant ervoor denkt te kunnen vragen. Daar stopt hij niet mee wanneer het patent is verlopen, want (eventuele) concurrenten maken dezelfde af weging. Medicijnen zijn te belangrijk om over te laten aan marktwerking. Wellicht is de beste oplossing dat een farmaceut in staatshanden belangrijke en zeldzame medicijnen gaat pro duceren. Dan kunnen de andere geneesmidde lenproducenten zich mooi richten op water- pokkensprays. donderdag 11 juli 2019 ING Heineken Unibail Rodamco Mensen willen maar wat graag de overwaarde uit hun 'stenen' halen. En het kan weer nu er nauwelijks nog woningen 'onder water staan'. ,,Maar", zo voegt Hans André de la Porte van de VEH eraan toe, ,,dat is niet zozeer om een wereldreis te kunnen maken. Het gaat vandaag de dag vooral om noodzakelijke uit gaven, zoals een verbouwing of als aanvulling op de AOW.'' ABN Amro, dochtermaatschappij Florius en Rabobank bieden hun klanten de zogenoemde opeethy- potheek aan. Van het totaal aantal hypotheekaanvragen is inmiddels 11 procent een tweede hypotheek. Van de huizenbezitters met een dergelijke hypotheek neemt 85 pro cent eenmalig circa één ton op om de woning seniorproof te ma ken. ,,Een forse investering, bijvoor beeld om beneden een badkamer of slaapkamer te maken zodat ze de trap niet meer op hoeven en de ko mende tien jaar nog in de woning kunnen blijven'', zegt Hypotheek shop-directeur Mark de Rijke. De overige 15 procent kiest er vol gens De Rijke voor om periodiek zo'n 500 euro op te nemen, veelal om extra zorg of hulp in te kopen. De Hypotheekshop vangt ook ge luiden op dat zestigplussers die eer der willen stoppen met werken erg geïnteresseerd zijn in een tweede hypotheek. Zij hopen de periode tot hun AOW-leeftijd te overbruggen met een opeethypotheek. ,,Zo'n overbruggingsconstructie is er nog niet maar dat zal vast niet lang meer duren'', voorspelt De Rijke. 'Blijverslening' Ook een groeiend aantal gemeen ten helpt senioren om hun woning seniorproof te maken, merkt De Hypotheker. De zogenoemde 'blij verslening' of 'verzilverlening' is een initiatief van het Stimulerings fonds Volkshuisvesting Neder landse gemeenten (SVn) en is be doeld om een eigen huis levens- loopbestendig te maken. Een belangrijke voorwaarde voor Overwaarde verzilveren is niet zozeer om een wereldreis te maken een blijverslening is dat er over waarde op de woning zit. De eige naar kan in dat geval maximaal 50.000 euro 'bijlenen' op voor waarde dat de hypotheek en de blij verslening samen niet meer zijn dan 80 procent van de WOZ- waarde van het huis. De rente van de blijverslening is volgens de SVn gunstig: doorgaans een procent la ger dan de gemiddelde hypotheek rente. De lening mag in tien of twintig jaar worden afgelost. Risico's Geld uit de stenen halen klinkt aan trekkelijk, zegt De Rijke, maar er kleven ook risico's aan. Wanneer de schuldenaar zijn toekomstplannen radicaal moet omgooien, heb je de poppen pas echte aan het dansen. De Rijke: ,,Stel: iemands medische situatie verandert plots klaps en er moet (extra) zorg wor den ingekocht. Dan ontstaat een se rieus probleem. Als de woning moet worden verkocht, dan heeft men dus een deel van de over waarde al opgebruikt.'' De Vereniging Eigen Huis is te spreken over de opeethypotheek van ABN Amro, dat product is in sa menspraak met leden van de VEH tot stand gekomen. Het voordeel is dat de huiseigenaar bij een nieuwe economische crisis zijn woning niet verliest. ,,Er zitten geen verbor gen valkuilen in'', aldus De la Porte. Bij de krediethypotheek van Ra bobank zet hij wel wat kantteke ningen. Bij Rabobank kun je opne men totdat de kredietlimiet is be reikt, daarna moet je aflossen. Heb je daar niet de middelen voor, dan ben je genoodzaakt de woning te verkopen. ,,Wil je de zekerheid dat je zolang mogelijk in de woning kunt blijven, kijk dan naar de voor waarden", waarschuwt Hans André de la Porte. Een andere aanvulling bij het Ra- bobank-product: als de woning in de verkoop gaat, bijvoorbeeld na overlijden, dan kan de schuld hoger zijn dan de waarde van de woning. Wie betaalt deze restschuld? Moe ten de erfgenamen dat doen? Kijk ook hier goed naar de voorwaarden, luidt het advies van de VEH. Op wat voor manier de banken er beter van worden? Volgens direc teur De Rijke van De Hypotheek shop zit het 'm in de marge in de rente. ,,Het is niet zo dat banken die rente elke maand ontvangen. De verschuldigde rente wordt bij ABN Amro maandelijks bij het schuld bedrag bijgeschreven. Dat is balans- technisch interessant.'' De economie in de eurolanden groeit dit jaar maar 'matig', aldus de Europese Commissie. Het ge middelde ligt op 1,2 procent. Ne derland blijft het een beetje beter doen dan de rest met 1,6 procent groei dit jaar en 1,5 procent in 2020, blijkt uit de zomerprognose van Brussel. In Duitsland (0,5 procent) en vooral Italië (0,1 pro cent) ligt de groei dit jaar nage noeg stil. Volgens EU-commissa- ris Valdis Dombrovskis (financi ële stabiliteit) wordt de veer kracht van de Europese economie op de proef gesteld door interna tionale handelsspanningen en politieke onzekerheid. Binnen de EU blijft het naderende vertrek van het Verenigd Koninkrijk, mogelijk zonder een akkoord over de scheiding, een groot ri sico en daardoor bron van onze kerheid. De stagnerende groei in Neder land komt volgens de commissie vooral door lagere exportcijfers. Dat hangt samen met de zwakke internationale handel en afne mende groei bij Nederlands be langrijkste handelspartners. Po sitief noemt Brussel de hogere rijksuitgaven, vooral voor defen sie, de infrastructuur en onder wijs. Voor alle 28 EU-landen voorspelde Brussel precies een jaar geleden nog een economi sche groei dit jaar van 2 procent. 'Huizenprijs gaat minder hard omhoog' Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Reageren? economie@persgroep.nl O GO De metaalspeci alist ging in de MidKap aan kop. De grootbank stond in het lin ker (winst)rijtje van de AEX. Het vermoeden bestaat dat de bierbrouwer Britse pubs onder druk heeft gezet. Het vastgoed concern was de grootste daler bij de hoofdfondsen op het Damrak. o Zestigplusser haalt graag extra geld uit 'stenen' Het verzilveren van de over waarde op de koopwoning is terug van weggeweest. Met name zestigplussers maken er dankbaar gebruik van. Dat sig naleren Vereniging Eigen Huis (VEH), De Hypotheker en De Hy potheekshop. Natasja de Groot Amersfoort -Hans André de la Porte, VEH BRUSSEL AMSTERDAM De huizenprijzen zullen ook volgend jaar stijgen, maar minder hard dan aanvankelijk werd gedacht, aldus econo men van ABN Amro. De me dewerkers van de grootbank zien een afgenomen vertrou wen in de economie en dat heeft een dempende werking op de prijsstijgingen. Onder nemers zullen wat afwachten- der worden - wat ongunstig is voor de arbeidsmarkt en dat heeft weer zijn weerslag op de huizenmarkt. Voor volgend jaar gaat de bank daarom uit van een stijging van de hui zenprijzen met 3 procent in plaats van 4 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16