II Trump: meer sancties Iran Mens liep eerder rond in Europa dan gedacht EUWS 11 Hoogleraar waarschuwt voor gevolgen fieke operatie wel of niet had moeten plaatsvinden. In zijn algemeenheid vind ik de vraag gerechtvaardigd. Wat willen we nu precies vergoeden in een samenleving waar er schaarste is in de gezondheidszorg en waar de burger niet alles kan betalen? Die zelfde discussie speelt ook al jaren in de oncologie: moeten we dure chemo geven om het leven van de patiënt nog met een paar maanden te rek ken? Ik denk zelf dat het belangrijker is dat de patiënt in de laatste fase nog dingen kan doen die hij wil. In dat geval zouden we meer moeten inzet ten op betere, palliatieve zorg dan op dure geneesmiddelen." ,,Die vraag is nog heel ver weg. De in greep is vooralsnog eenmalig, in on derzoeksverband uitgevoerd en is niet alleen gunstig voor mevrouw, maar het bevordert ook de medische wetenschap. We zijn wel op het punt beland dat we niet alle dure genees middelen kunnen vergoeden. Het Zorginstituut hanteert de stelling: wanneer een behandeling meer kost dan 80.000 euro per gewonnen ge zond levensjaar is deze niet kostenef fectief. Die grens is niet keihard. Er worden geregeld uitzonderingen ge maakt. Ik heb weleens geroepen dat we de ethiek van 'genoeg' moeten in voeren, maar dat zal er niet van ko men. De mens blijft altijd nieuwsgie rig en op zoek naar nieuwe mogelijk heden, zoals een dubbele handtrans plantatie.'' Hoe spectaculair de eerste dubbele handtransplantatie in ons land ook is, er kleven ook risico's aan ingrepen als deze, zegt hoogleraar zorgethiek Marian Verkerk. Ze waarschuwt voor verlies van identiteit. Deze week kreeg een vrouw uit Rot terdam twee nieuwe handen van een overleden donor. Het stof die dit nieuws doet opwaaien, doet Marian Verkerk, hoogleraar zorgethiek aan het UMC Groningen denken aan het jaar 2005, toen de eerste vrouw ter wereld een gezichtstransplantatie kreeg. De Franse Isabelle Dinoire raakte door een beet van haar labra dor haar lippen, neus en kin kwijt. De transplantatie, een operatie van vijftien uur, die hierop volgde was een medische doorbraak. Maar het bleek vreselijk wennen, dat nieuwe gezicht. Drie jaar later was Dinoire nog altijd onzeker over haar spiegelbeeld. ,,Het is niet dat van haar, het is niet dat van mij. Het is het gezicht van iemand anders'', zei ze. Verkerk: ,,Ook toen speelde de dis cussie: wat doet een transplantatie, die je uiterlijk compleet verandert, met jou als persoon? We zijn geneigd om functioneel te denken: ik heb een lichaam. Maar je hebt niet alleen een lichaam, je bént ook een lichaam. We moeten ons lijf niet zien als instru ment waar je onderdelen aan kunt zetten. Daarmee doen we onze li chaamsbeleving tekort, die voor een deel onze identiteit bepaalt.'' ,,Jawel. Ik zit nu naar mijn eigen han den te staren. Die zijn, net als een ge zicht, heel persoonlijk. De meeste mensen herkennen hun partner, kind of vriend aan hun handen. Stel nou dat je handen niet van jezelf zijn, maar van een overledene. Dat is nogal wat. Dat doet iets met je identiteit. Het kan zorgen voor onrust, somber heid of geen houvast kunnen vinden. Je hoort dat ook van mensen met een andere transplantatie, bijvoorbeeld van de lever, hebben ondergaan. Ook zij worstelen vaak met hun identiteit, terwijl er aan de buitenkant nauwe lijks iets is veranderd.'' Een team van - naar verluidt - honderd man in het Radboudumc in Nijmegen werkte drie jaar lang aan de primeur van jewelste. Acht chi rurgen gaven Maartje Bijl (46), een oud-kapster uit Rotterdam, deze week twee nieuwe handen. Zij ver loor in 2014 haar handen en onderbe nen door een bacterie die een bloed vergiftiging veroorzaakte. Bij succes - en daar is nog niets over te zeggen - krijgt ze 50 tot 75 procent van de handfuncties terug. Een boord- knoopje dichtmaken blijft lastig, maar met mes en vork eten of een speldje in het haar schuiven moet dan weer lukken. ,,Ik heb geen oordeel of deze speci- De meeste mensen herkennen hun partner, of kind aan hun handen WASHINGTON De Amerikaanse president Donald Trump heeft Iran gisteren nog meer strafmaatregelen in het vooruitzicht gesteld. 'De sancties worden binnenkort sub stantieel opgevoerd', kondigde hij aan op Twitter. De regering van Trump en de Iraanse machtshebbers liggen in de clinch over het atoomakkoord uit 2015. Teheran beloofde toen het ei gen nucleaire programma aan ban den te leggen in ruil voor economi sche voordelen. Trump trok de Verenigde Staten vorig jaar terug uit die deal, die tot stand is gekomen toen zijn voor ganger Barack Obama in het Witte Huis zat. Trump legde Iran ook weer zware sancties op. Iran heeft tot dusver geweigerd opnieuw met de VS te gaan onder- handelen over het nucleaire pro gramma. ,,Onderhandelingen zijn nooit mogelijk onder druk'', zei de Iraanse minister Mohammad Javad Zarif (Buitenlandse Zaken) giste ren in de aanloop naar overleg met een Franse gezant. Hij verwees daarmee naar de Amerikaanse sancties. Iraanse ambassadeur zegt dat het land niks te verbergen heeft Iran voert de druk op door steeds meer afspraken uit het atoomak koord te negeren. Het Internatio naal Atoomenergieagentschap (IAEA) heeft volgens diplomaten bevestigd dat Iran weer uranium verrijkt tot een niveau van 4,5 pro cent. In de nucleaire deal was een li miet van 3,67 procent afgesproken. Trump beschuldigt Iran ervan al langer 'in het geheim' uranium te verrijken. 'Dat is een schending van de verschrikkelijke deal van 150 miljard dollar die is gesloten door John Kerry en de regering van Obama', twitterde hij. 'En vergeet niet dat die deal over een klein aan tal jaren zou verlopen.' De Iraanse ambassadeur bij de IAEA benadrukte na de beschuldi ging van Trump dat inspecteurs van het atoomenergieagentschap alle nucleaire activiteiten van zijn land controleren. ,,We hebben niets te verbergen'', zei de diplomaat na een bijeenkomst van de IAEA in Wenen. TÜBINGEN De mens kwam aan zienlijk eerder voor in Europa dan tot nu toe gedacht. Wetenschap pers hebben vastgesteld dat een in Grieken land gevonden schedelfragment van een homo sa piens 210.000 jaar oud is. De tot dus ver oudste vondst was 150.000 jaar jonger. Wetenschappers van universiteiten in het Duitse Tübingen en Athene onderzoch ten de schedel die al in de jaren 70 in een grot werd gevonden. Van wege de vorm is de schedel vol gens de wetenschappers afkom- stig van een vroege homo sa piens. De wetenschappers hante ren wel een voorbehoud. Omdat er alleen brokstukken van de schedel zijn, is de ge bruikte dateringsme thode omstreden en nogal eens fout ge bleken. De oudste resten van de moderne mens zijn gevonden in Marokko en zijn 300.000 jaar oud. Die vondst werd vorig jaar bekend gemaakt en stelde ook het bestaan van de mens in Afrika bij. De oud ste resten tot dan toe waren name lijk 195.000 jaar oud en werden ontdekt in Ethiopië. donderdag 11 juli 2019 Moet de handtransplantatie in de toekomst vergoed worden? 'Transplantatie doet iets met je identiteit' Hanneke van Houwelingen Nijmegen Handen bepalen toch niet onze identiteit? Drie jaar voorbereiding voor één operatie. Waar ligt de grens? -Marian Verkerk, hoogleraar Zorgethiek Maartje Bijl vóór de dubbele handtrans plantatie. FOTO JAN DE GROEN 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11