7 Inenting meningokok populair De arrestatie van miljardair Jeffrey Epstein, verdacht van seksueel misbruik van minderjarige meisjes, brengt ook de elite in verlegenheid. Hij stond jaren op goede voet met Trump en Clinton. ,,Het is erg leuk om met Jeffrey om te gaan. Men zegt dat hij net zoveel van mooie vrouwen houdt als ik, veel van hen zijn aan de jonge kant'', zei president Donald Trump over Epstein in 2002. Ex-president Bill Clinton zei in datzelfde jaar: „Jeffrey is een erg succesvolle finan cier en een toegewijde filantroop.'' Afgelopen weekend werd die zelfde Jeffrey Epstein (66) gearres teerd toen hij met zijn privéjet van uit Parijs terugkeerde in New York. In een zitting in de rechtbank van Manhattan werd maandag bekend dat de miljardair wordt beschul digd van misbruik van tientallen minderjarige meisjes, soms maar veertien jaar jong, in de periode 2002-2005. Hij zou de meisjes hon derden dollars hebben betaald voor naakte massages in een van zijn huizen in Florida of Manhattan. Ook betaalde hij hen om nieuwe meisjes te zoeken. Naaktfoto's In zijn herenhuis in Manhattan trof de politie in een kluis honderden foto's aan van naakte, minderjarige meisjes. Ze stonden onder meer op cd's die labels hadden als 'Girls pics nude' (Meisjes foto's naakt) of de namen van specifieke meisjes. ,,Ik tl was veertien, ik droeg nog een beu gel'', zei Courtney Wild, een van de slachtoffers, in Amerikaanse media. Het Amerikaanse Openbaar Mi nisterie pakte de zaak tegen Epstein in 2008 ook al eens op. De miljar dair ontliep toen een lange celstraf door een deal te sluiten met justitie in Florida. Hij zat dertien maanden vast en betaalde later veel geld aan enkele slachtoffers. Dankzij de deal ontliep hij vervolging in een lande lijke zaak die draaide om veertig meisjes. De officier van justitie die toen de afspraak met Epstein maakte, Alexander Acosta, is nu minister van Arbeid in het kabinet van Donald Trump. Door de deal van toen draait de zaak nu ook niet specifiek om het misbruik van de meisjes, maar om het organiseren van dat misbruik: de handel in seks. Epstein maakte naam als hande laar bij zakenbank Bear Stearns. Daarna begon hij zijn eigen inves teringsmaatschappij en werd een bekende naam in de jetset van Amerikaanse miljardairs, acteurs en politici. Ook de Britse prins An drew behoorde tot zijn kennissen kring. Lolita Express Zo leende voormalig president Clinton geregeld Epsteins privé- vliegtuig, een Boeing 727. Volgens FOX News maakte Clinton tussen 2001 en 2003 zeker 26 trips met het toestel (dat inmiddels de bijnaam Lolita Express heeft), met of zon der Epstein. Volgens een woord voerder van Clinton ging het om vier vluchten, 'waarbij altijd men sen van de geheime dienst aanwe zig waren'. Volgens die woordvoer der weet Clinton ook 'niets van de verschrikkelijke misdaden die Ep stein eerder bekend heeft of waar van hij nu beschuldigd wordt'. ,,Ze hebben elkaar al zeker tien jaar niet gesproken.'' President Trump noemde Ep stein in 2002 'een schitterende vent', maar verklaarde nu geen contact meer met hem te hebben. De aanklager in New York zei in de rechtbank dat de miljardair 'een man is van bijna oneindige midde len', die bewust minderjarige vrou wen uitzocht. En een man die zijn gedrag de afgelopen vijftien jaar nauwelijks heeft veranderd: ,,De massagekamer ziet er nog steeds zo uit als toen.'' Behalve een massage tafel stonden er ook seksspeeltjes. ,,De verdachte, een veroordeelde zedendelinquent, is niet veranderd, hij heeft geen berouw.'' Epstein zelf zegt dat hij onschul dig is. Voorlopig blijft hij zeker tot 15 juli vastzitten. Hij kan tot 45 jaar celstraf krijgen. Het nieuws over het oprukken van de dodelijke bacterie sloeg in mei 2018 in als een bom. De sterfte aan de tot dan toe amper voorkomen de bacterie was extreem hoog. Van de mensen die ernstig ziek wer den, overleed bijna een kwart. De meningokok kan zich razendsnel verspreiden, bloedvergiftiging veroorzaken en het hersenvlies aantasten, waardoor iemand bin nen 24 uur kan komen te overlij den. Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) re ageert 'opgetogen' op de daling: ,,Er zijn gewoon minder ziektege vallen dan verwacht'', zegt het hoofd van het Rijksvaccinatiepro gramma Hans van Vliet. In vier jaar tijd overleden in Ne derland 45 mensen aan de snel op rukkende bacterie. Het kabinet besloot om behalve peuters ook jongeren te gaan vaccineren. Sinds het najaar heeft ruim een half mil joen tieners tussen de 14 en 18 jaar de prik gehaald, blijkt uit nieuwe cijfers. De totale opkomst ligt daarmee op 83 procent. En volgens het RIVM heeft geen enkele in- geënte tiener de ziekte opgelopen. ,,Er zijn nul tieners ziek geworden na vaccinatie. Dus het vaccin werkt goed en beschermt tot nu toe 100 procent'', meldt Van Vliet. In bijna alle leeftijdsgroepen komt de extreem dodelijke bacterie minder voor. In totaal zijn er in de eerste zes maanden van 2019 nog 39 patiënten gemeld. Dat is 40 procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Toen velde de ziekte nog 65 mensen. Goed perspectief Alleen onder 80-plussers en 19- tot 24-jarigen kwam de ziekte wél iets vaker voor. ,,Voor de rest van de bevolking verwachten we het effect van de vaccinatie later,'' zegt Arie van der Ende, microbioloog en baas van het Nederlands Refe rentielaboratorium voor Bacteri- ële Meningitis. ,,Het feit dat ruim 80 procent van de jongeren zich heeft laten vaccineren, biedt goed perspectief voor de rest van de be volking. Door die groep te vacci neren voorkom je dat de ziekte zich snel verder verspreidt.'' De bacterie verspreidt zich via de mond en de keel. Daar is hij voor veel mensen ongevaarlijk. Maar als hij in de bloedbaan te rechtkomt, is de situatie meteen extreem levensbedreigend. Ook jonge, gezonde mensen kunnen in korte tijd zeer hard achteruitgaan. Zo overleed een 14-jarig meisje uit Wijk bij Duurstede. Een jonge vrouw kroop door het oog van de naald, maar de bacterie kostte haar wel haar onderbenen. Experts hebben 'goede hoop' dat de grootschalige inentings campagne eraan bijdraagt dat de meningokok op zijn retour is. Meningokokken-expert Arie van der Ende: ,,Het zou erop kunnen wijzen dat het vaccinatiepro gramma al effect heeft, maar we zijn wel wat voorzichtig met con clusies omdat de ontwikkeling van meningokokken vaak met pieken en dalen gaat.'' Opkomst Van de 132.000 14-jarigen die in het najaar zijn uitgenodigd, heeft 87 procent de prik gehaald. De op komst varieert per regio. In de ene regio bleef de opkomst steken op 77 procent, in andere gebieden werd 92 procent behaald. Van de 485.000 jongeren tussen 14 en 18 jaar die in maart en april 2019 zijn uitgenodigd, is het voorlopige opkomstpercentage 82 procent. Een deel van de 87.000 tieners die de prik niet hebben gehaald, krijgt dit najaar nog een herinnering thuisgestuurd. Het blijft volgens experts van groot belang de prik te halen. ,,We zijn er nog niet van af,'' waar schuwt Van Vliet. ,,Je doet dit niet alleen voor j ezelf, maar ook voor j e vrienden, je opa, je oma en je schoonmoeder.'' woensdag 10 juli 2019 GO Misbruik-miljardair gold als fijne vent in de hoogste kringen Cyril Rosman Rotterdam/Washington Donald Trump (l) en Jeffrey Epstein in een club in Palm Beach, Florida, in 2000. foto getty Michelle Licata (l) en Court ney Wild zeggen dat ze slachtof fer zijn van Epstein. foto reuters Dodelijke bacterie legt het af De enorme opmars van de do delijke bacterie meningokok- ken lijkt gestuit. Het aantal doden is fors gedaald: in de eerste helft van dit jaar zijn er vijf mensen aan overleden. Heel 2018 eiste de dodelijke bacterie nog 23 levens. Marcia Nieuwenhuis Bilthoven In de eerste zes maanden van 2019 zijn nog 39 patiënten gemeld, 40 procent minder dan halverwege vorig jaar. Van de 485.000 jongeren van 14-18 jaar die dit voorjaar wer den uitgenodigd voor een prik, moeten er nog 87.000 komen. Jeffrey Epstein in de rechtbank in New York, maandag. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7