9 EERSTAMSTERDAM-GDANSK tX/T l\tUi gen bagage aanwijzen. De Duitse douane controleert strenger. Wie zou er ook drugs van Duitsland naar Nederland willen smokkelen, zegt Abdul alsof dat water naar de zee dragen zou zijn. Terwijl het van windmolens verge ven Noord-Duitse landschap lang zaam verduistert zitten Jonathan (21) en Angeles (22) verliefd naast en aan elkaar. Hij uit Denemarken, zij uit Venezuela. Hij zou vorig jaar als ac countant beginnen, maar huiverde na zijn studie meteen '90 uur in de week' te gaan werken. Tot teleurstel ling van zijn ouders pakte hij zijn koffers en trok voor onbepaalde tijd de wereld in, vertelt hij. En daar ontmoette hij haar, de stu dente aan de universiteit van Cara cas. Ze reizen nu samen door Europa en zijn op weg naar Bremen. Jona than is veranderd door het reizen, zegt hij. En hij is voldaan dat hij de tredmolen van een druk accoun tantskantoor nog even kon ontlopen. Hij ontmoette echte mensen. Niet virtueel via Facebook of Instagram, maar levende personen. De jonge Deen ontdekte iets moois, namelijk dat al die verschillende mensen heel veel meer gemeen hebben dan je zou denken. Hij constateerde het in de Verenigde Staten, in Zuid-Amerika en in Europa. ,,Allemaal willen we een fatsoenlijk huis, een baan en dat de kinderen hogerop komen. Ieder een wil een beetje normaal leven.'' Een openbaring die je elke accoun tant en politicus op busreis zou doen sturen. Met de bus van Amsterdam naar Gdansk betekent overstappen in Berlijn en daaromheen alles bij el kaar een stuk of tien stops. Zo kijk je dan om 02.30 uur in het centrum van Hamburg naar de achterkant van een havenstad. Er stappen mensen in en uit, terwijl buiten uitgetelde zwervers en aangeschoten mannen en vrouwen rondhangen bij de snackbar naast de bushalte. Chauffeur Heiko, die Abdul al had vervangen, maakt een grote man met een grote tas vol troep duidelijk dat het verkreukelde papier waar mee hij kwam aanzetten geen print is van een digitaal verzonden ticket. Terwijl de man wartaal uitslaat trekt een vrouw boos aan zijn arm. De twee schelden op elkaar. Ook zij wankelt. Geef haar een deegroller en je hebt Jan Klaassen en Katrijn in Hamburg. Chauffeur Heiko blijft rustig, sluit de deuren en start de motor. ontwakend Berlijn. Op het centrale busstation zijn bijna alle reizigers met hun mobieltje bezig. Tien staan klaar voor de bus naar Gdansk die is bekleed met wat ook rode gordijn stof had kunnen zijn. Beetje muf en de wifi rammelt, maar niet de airco. Belangrijk als het kwik rond 38 gra den gaat dansen. Daar waar ooit een IJzeren Gordijn hing vol prikkeldraad en waar in norsheid getrainde grenswachten met honden patrouilleerden, is nu een doorgaande weg die rond de oude grenspost is geleid. Geen uni form te zien. Welkom in Polen. Het gele landschap blijft hetzelfde, maar nu zonder windmolenparken. DAF en 'Mr. Hamburger' hebben grote reclameborden langs de weg. Poznan heeft een Porsche Centrum. Ooit heette het hier Posen, de ge boortestad van de Nederlandse schrijver/journalist Alexander Mün- ninghoff. Hij schreef over de grote veranderingen en nu lijkt alles weer op de schop middels tal van bouw en wegwerkzaamheden. Bij ver schillende grote projecten staan bor den met blauwe sterren en de tekst dat de EU hieraan meebetaalt. Kri tiek van Frans Timmermans op het functioneren van de Poolse rechts staat werd niet geaccepteerd, maar het geld uit Brussel kennelijk wel. Enorme havenkranen verraden dat de eindbestemming van deze lange, klimaatvriendelijke, reis nadert. De diehards voelen opluchting. Na bijna twintig uur bussen komt Gdansk in zicht. dinsdag 9 juli 2019 GO Stipt arriveert de Flixbus in een De Deense Jonathan en Ange les uit Venezuela trekken samen door Europa. De Deen vindt het heerlijk echte mensen te ontmoe ten, en niet alleen vrienden zijn op Facebook. eigen foto's Hamburg Groningen POLEN Poznan Wroclaw SLOWAKIJE Bratislava HON GARIJE ROEMENIË GARIJE MACEDONL Bratislava HON GARIJE Gdansk Amsterdam Praag TSJECHIË BUL-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9