4 Na de tweede plaats op het WK gaat het Nederlandse vrouwenvoetbal een glansrijke toekomst tegemoet. Toch? Nee, de alarmbellen rinkelen al. WK VOETBAL Het WK- succes van nu, is het gevolg van het beleid dat je voor je ogen ziet afbrokkelen dinsdag 9 juli 2019 Chris van Mersbergen Schiphol ver een maandje, als de euforie over het WK- succes van de Leeuwinnen iets van vóór de zo mervakantie is geworden, begint de eredivisie voor vrouwen alweer aan het dertiende seizoen. Het zal voor iedereen die het Nederlandse vrouwenvoetbal een warm hart toedraagt, zo'n beetje voe len als op nul beginnen. Weg zijn de miljoenen tv-kijkers, de tientallen journalisten, de volle tribunes met celebrity's als koning Willem-Alexander en de Franse pre sident Macron. Weg zijn ook de Mie- dema's, Martensen en Groenens van deze wereld: zij vliegen uit naar hun clubs in Engeland en Spanje, waar ze wél genoeg verdienen om zich full- prof te kunnen noemen. Alles is straks weer zoals het was: acht clubs met een krap budget en speelsters die bijna niemand kent, matig gevulde tribunes en nauwe- lijks aandacht in de media. Studio Sport houdt het komend seizoen net als afgelopen jaren bij af en toe een korte samenvatting van een vrijdag wedstrijd op zaterdagavond. FOX Sports laat de vrouweneredi visie links liggen. En dat valt op, voor een zender waar je wel live kunt in schakelen voor het groepsduel tussen Zimbabwe en Congo-Kinshasa op de Afrika Cup, of de derby tussen Spa kenburg en IJsselmeervogels in de derde divisie. Wat houdt FOX tegen? ,,Vanzelf- sprekend houden we de ontwikke lingen rondom de eredivisie voor vrouwen nauwlettend in de gaten'', meldt woordvoerder Maarten van Rooijen. Volgens hem zijn de clubs in de vrouweneredivisie aan zet, 'om tot een volwaardig en aantrekkelijk com- petitieformat te komen'. Interessant Hoe kan het, dat de hoogste klasse van ons vrouwenvoetbal twaalf jaar na de oprichting nog altijd niet inte ressant genoeg is voor televisie, of voor een grote sponsor? ,,Het begint allemaal bij herkenbaarheid'', denkt Frank Kolsteeg. ,,Als je niet in staat bent om de speelsters in je competi tie een gezicht te geven, dan is het voor bedrijven ook niet interessant om erin te stappen.'' Kolsteeg was tot maart dit jaar commercieel directeur van de Coöperatie Eredivisie Vrouwenvoet bal (CEV), een club die sinds 2017 po gingen deed om sponsoren richting de vrouwencompetitie te lokken. Een van de ideeën om dat te bereiken was het opzetten van Vedetta, een eigen mediaplatform. Vedetta kwam er niet: de eredivisieclubs durfden de investering van naar verluidt 170.000 euro, een bedrag waar ook de KNVB nog aan zou meebetalen, niet aan. De CEV is alweer opgeheven wegens gebrek aan succes. Het beeld dat bij Kolsteeg is blijven hangen: clubs in de vrouweneredivisie zijn zo druk om het hoofd boven water te houden, dat nadenken over het gezamenlijk binden van grote sponsoren niet eens mogelijk is. Daarbij zijn de verschil len groot. Waar het kapitaalkrachtige Ajax nog wel in staat is om een pro fessioneel team neer te zetten, is Ex celsior Barendrecht bij wijze van spreken al blij als alle vrouwen elke week een schoon gewassen shirtje hebben. Kolsteeg: ,,Het is in Nederland voor veel profclubs al moeilijk genoeg om met alleen een mannentak op de been te blijven. Dan kun je je voor stellen dat een vrouwenteam erbij helemaal geen eenvoudige opgave is. Waar haal je het geld vandaan?'' -Vera Pauw, voormalig bondscoach Nederland heeft de hoop uitgespro ken een gooi te doen naar het vrou- wen-WK van 2027. De KNVB wil dat de eredivisie tegen die tijd een top- competitie is, waarin de beste speel sters actief zijn. Kwaliteitseisen Vanaf komend seizoen wordt het voorwaardenpakket voor clubs in de vrouweneredivisie daarom opge schroefd. De KNVB gaat werken met een 'tweejaarlijkse set van kwaliteits eisen om een steeds betere topsport omgeving te creëren'. Ook moeten clubs een belofteteam op poten zet ten. Het betekent dat de twee lande lijke talententeams van de KNVB worden opgeheven. Het is een ontwikkeling die Vera Pauw, voormalig bondscoach en mis schien wel de belangrijkste vrouw in de geschiedenis van het Nederlandse vrouwenvoetbal, met veel zorg ver vult. ,,Van Veenendaal, Van der Gragt, Miedema, Martens: alle speel sters van de WK-ploeg hebben hun carrière voor een belangrijk deel te danken aan de structuur die we des tijds hebben neergezet, dus mét de talententeams'', zegt Pauw. ,,Alleen Shanice van der Sanden niet, en bij haar kun je dat ook terugzien.'' Ze gelooft niet in de nieuwe opzet. ,,De talenten die voorheen op hoog niveau samen trainden, worden dan verspreid over acht clubs. We moeten goed beseffen dat het WK-succes van nu, het gevolg is van het beleid dat je voor je ogen ziet afbrokkelen." GO Na de champagne volgen de alarmbellen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4