II Directeur Atasoy van Haga Lyceum: Dit is een dictatuur m NIEUWS 3 Dochter Katja ongerust nu metaaljagers illegaal oorlogswrakken ruimen B 11 Katja Boonstra (77) uit Castricum leeft in onzekerheid over haar vader Willem Blom die in een zeemansgraf bij Borneo ligt. Het ene na het andere oorlogswrak wordt er illegaal geruimd. Zijn portret staat prominent in de huiskamer. Een knappe, jonge man kijkt weg van de camera. Hij is hier net 25 jaar oud. Katja Boon stra heeft hem nooit gekend, maar haar moeder sprak vol liefde over hem. Kort nadat zij zwanger raakte eind 1941, trok officier Willem Blom met 35 collega's ten strijde tegen de Japanners. Hij werkte in de machinekamer van onderzee boot Hare Majesteit K16. Ze boek ten grote successen. Brachten op 24 december nog een Japans fregat tot zinken in ondiepe wateren. Maar een dag later sloeg het nood lot toe en werden ze zelf getroffen door een Japanse torpedo. De K16 verdween naar de bodem van de zee, zo'n 60 mijl voor de kust van Borneo. Alle beman ningsleden kwamen om het leven, maar of ze daar nog steeds rusten in hun zeemansgraf is de grote vraag. Afgelopen weekend bleek dat twee andere Nederlandse on derzeeboten zijn verdwenen die in de Tweede Wereldoorlog voor de kust van Maleisië waren vergaan. Het gaat om de O16 en de K17. Hoogstwaarschijnlijk zijn ze ten prooi gevallen aan de slopers hamer van illegale bergers die al jaren in dit gebied actief zijn. Het staal van oorlogswrakken levert al snel een paar miljoen euro op. Het nieuws van deze verdwenen oorlogswrakken kwam voor doch ter Katja Boonstra niet helemaal als een verrassing. In 2013 zag ze al foto's van grijpers die op de plek van de zeemansgraven staal om hoog haalden. ,,Het was afgrijselijk om te zien als je bedenkt dat daar mogelijk stoffelijke resten van de opvarenden tussen kunnen zitten. De manier waarop dit gebeurt is zo respectloos.'' Dat nu onomstotelijk vaststaat dat de schepen inderdaad zijn ge ruimd, maakt de schok er voor Boonstra niet minder om. Te meer omdat het al de tweede keer is. In november 2016 bleken ook drie schepen te zijn geruimd die ten onder waren gegaan tijdens de slag om de Javazee in 1942. Toen was het Theo Doorman, de zoon van zeeheld Karel Doorman, die de onthutsende ontdekking deed. Hij wilde een plaquette plaatsen op een schip als het ultieme eerbe toon aan zijn vader. Boonstra ondernam in 2003 zelf een poging haar vader te vinden. De manier waarop dit gebeurt is zo respectloos Ze haalde haar duikbrevet en ging op expeditie. ,,Ik vond dat hij ge vonden moest worden. Ik wilde weten wat er precies was gebeurd. Deze mannen mochten niet wor den vergeten.'' Boonstra vond het zeemansgraf van haar vader niet. Vooral door het slechte weer moest ze de zoektocht afbreken. Maar in 2011 kreeg ze plotseling een bericht van Australische dui kers. Die hadden de K16 gevonden. Boonstra weet nog hoe blij ze was met dit nieuws. Een groot deel van haar leven had ze naar deze dag uitgekeken. Dat haar vader ergens op de zeebodem moest rusten, stond vast. Maar waar precies wist tot 2011 niemand. ,,Ik weet nog dat ik er heel kalm op reageerde. Het was goed zo. Ik wist dat mijn vader ergens op de zeebodem rustte en die bevestiging was er nu.'' Het zou haar diep raken als de boot nu weg is door metaaljagers. Een graf hoor je met rust te laten, vindt ze. Al kan ze zich voorstellen dat er redenen zijn om het weg te halen. ,,Als dat zwaarwegende ar gumenten zijn, laat het dan op res pectvolle wijze gebeuren. En doe het op zijn minst in overleg met de nabestaanden. Zodat wij onze va ders op een waardige wijze kun nen herbegraven.'' Boonstra hoopt dat Nederland na deze grafschendingen nu alles op alles zet om te achterhalen wat er met de andere gezonken onder zeeboten is gebeurd. In Aziatische wateren liggen nog de K16, zo hoopt ze, en de O20. Ook ligt er een wrak in de Noordzee, de O22. Naar de O13 wordt nog altijd ge zocht in de Noordzee. Als deze schepen er nog zijn, zou Boonstra het liefst zien dat Nederland zelf actie onderneemt. Bijvoorbeeld door zelf al de eventueel aanwe zige lichamen te bergen. Verdwenen zeemansgraven ,,Er komt steeds meer boven water, namelijk dat er een macht is, die een staat is binnen de staat. Die zo veel macht heeft dat grondrechten worden geschonden", stelt Atasoy. ,,Wat hier gebeurt, is allemaal te categoriseren onder bestuurlijk stalken en het gaat verder: dit is gewoon een dictatuur.'' De gemeente Amsterdam probeert al jaren op allerlei manieren van het om streden islamitische Cornelius Haga Lyceum af te komen. Uit de documen ten blijkt dat achter de schermen alles uit de kast is getrokken. Er rijst een beeld op van een worstelend gemeen telijk apparaat en stadsbestuur, dat de randen van de wet opzoekt. 'Het han delen van de gemeente mag niet over komen als pesten', werd gewaar schuwd in een ambtelijk memo in 2017 vlak voor de opening. Nadat de veiligheidsdiensten eerder dit jaar openbaar maakten dat er zor gelijke signalen over de school be staan, gingen de raderen bij de ge meente weer draaien, zo blijkt uit de stukken. Het CHL zou antidemocra tisch onderwijs geven en leerlingen buiten de Nederlandse samenleving III III 111 II 1 1 I I I I plaatsen. De gemeente wilde onder meer leerlingen en hun ouders over tuigen niet voor de school te kiezen. Het tegendeel gebeurde, want directeur-bestuurder Soner Atasoy zegt dat hij inmiddels 180 aanmeldin gen van nieuwe leerlingen heeft. De gemeente Amsterdam verklaart altijd in het belang van de leerlingen te hebben gehandeld. ,,Alle Amster damse kinderen verdienen immers goed onderwijs in een veilige omge ving'', zegt een woordvoerder. Deskundigen stellen dat de over heid juridisch geen poot heeft om op te staan. Dat wil echter niet zeggen dat er niets op de school speelt. Maar welke belastende bewijzen de over heid precies heeft, blijft gissen. Het ministerie van Onderwijs zegt op drie sporen bezig te zijn met nieuwe regelgeving. ,,Omdat de over heid met lege handen staat, probeert ze Atasoy het leven zuur te maken in de hoop dat hij stopt. Het is net een loopgravenoorlog, waarbij Atasoy de wetgeving achter zich heeft'', consta teert Paul Zoontjes, emeritus-hoogle raar onderwijsrecht. P6 Indonesië dinsdag 9 juli 2019 Raymond Boere Castricum Katja Boonstra met een foto van haar vader Willem Blom, die met zijn duikboot ten onder ging. Ze hoopt dat Nederland de lichamen gaat bergen. FOTO OLAF KRAAK -Katja Boonstra, nabestaande Ligt mijn vader nog rustig op de zeebodem? Het omstreden islamitische Corne lius Haga Lyceum vindt dat de overheid zijn boekje te buiten is gegaan in pogingen de school te sluiten. Dat stelt directeur-be stuurder Soner Atasoy in een reac tie op documenten die deze krant in handen kreeg via de Wet open baarheid van bestuur (wob). Ellen van Gaalen Amsterdam Het omstreden isla mitische Cornelius Haga Lyceum in Am sterdam. FOTO ANP KALI MANTAN w Verdwenen wrakken onderzeeërs - HMS 016 - HMS KXVII Eerder verdwenen wrakken oorlogsschepen: - HMS Java - HMS De Ruyter - HMS Kortenaer 090719/TU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3